Obličková nedostatočnosť u mačiek This article is verified by a vet

Mačka u veterinára

Pri prvých príznakoch renálnej insuficiencie je dôležité navštíviť veterinára.

Chronická obličková nedostatočnosť u mačiek sa vykytuje častejšie u mačiek vo vyššom veku. Choroba je známa aj ako chronická renálna insuficiencia. Ide o dlhodobú stratu funkcie obličiek. Choroba postupuje a poškodenie je nenapraviteľné, pričom príznaky ako zvracanie, únava alebo život ohrozujúca nerovnováha elektrolytov sa u mačky prejavia až po niekoľkých mesiacoch od určitého stupňa poškodenia obličiek. 

Funkcia a štruktúra obličiek 

Obličky mačke slúžia ako ústredný orgán pre rovnováhu vody a elektrolytov, ako aj na vylučovanie toxických produktov látkovej výmeny prostredníctvom moču. Majú tvar fazule a sú umiestnené na zadnej strane brušnej dutiny. Na rozdiel od psov sa u mačiek nachádzajú približne v rovnakej výške. 

Obličky sú orgán so silným prívodom krvi a sú tvorené povrchovým väzivovým puzdrom, obličkovou kôrou a obličkovou dreňou. V týchto štruktúrach sa nachádza veľa funkčných jednotiek (nefrónov), ktoré pozostávajú z obličkových teliesok (glomerulov) obličkovej kôry a obličkových kanálikov (tubulov) obličkovej drene. V dolnej časti obličiek sa nachádza obličková panvička, ktorá zhromažďuje vyprodukovaný moč a odvádza ho močovodom do močového mechúra. 

Ako vzniká obličková nedostatočnosť u mačiek? 

Rôzne faktory a ochorenia môžu poškodiť obličky mačky do tej miery, že dôjde k akútnej (náhlej) alebo častejšie chronickej (dlhodobej) obličkovej nedostatočnosti: 

 • Dedičné a získané ochorenia obličiek: genetické cysty, nádory obličiek alebo okolitých orgánov (napr. nadobličiek), autoimunitné ochorenia, obličkové kamene, poruchy krvného obehu (ischémia) 
 • Infekčné príčiny (napr. infekčná peritonitída mačiek FIP) 
 • Toxické látky (napr. rastliny, lieky, pesticídy, ťažké kovy) 
 • Nevyvážená strava s príliš vysokým podielom fosforu 

Príznaky: Ako rozpoznať renálnu insuficienciu u mačky? 

Zdá sa, že ochorenie obličiek postihuje najmä staršie mačky. Je to však spôsobené pomerne dobrou kompenzačnou schopnosťou obličiek. Ak dôjde k poškodeniu obličiek, pracujú do určitého stupňa poškodenia funkčných jednotiek (približne 75 %) bez obmedzenia. Ak sa však táto hranica prekročí a poškodí sa príliš veľa nefrónov, objavujú sa prvé príznaky, a to najmä u mačiek vo vyššom veku. Často sa vyskytujú tieto príznaky: 

 • Oslabený celkový stav: únava, nechuť k pohybu, strata apetítu a úbytok hmotnosti 
 • Srsť mačky je bez lesku – pôsobí zanedbane 
 • Kolísanie rovnováhy elektrolytov (napr. zvýšená koncentrácia draslíka v krvi): srdcové arytmie 
 • Zadržiavanie vody (edém) 
 • Vysoký krvný tlak, a z toho vyplývajúca slepota u mačky 
 • V dôsledku klesajúceho vylučovania toxických produktov látkovej výmeny, ako je amoniak, sa môžu objaviť príznaky otravy, ako sú vracanie, hnačka a zápach z papule 
 • Mačky môžu zomrieť na zlyhanie obličiek 

Aké diagnostické možnosti existujú? 

Je známe, že u mačiek sa ochorenie obličiek vyskytuje obzvlášť často. Preto je veľmi dôležité, čo najskôr vyhľadať veterinára, ak sa u mačky vyskytnú príznaky uvedené vyššie. 

Informácie o prvom výskyte klinických príznakov, ako aj o stave očkovania alebo možnom požití toxických látok, sú mimoriadne užitočné na to, aby sa dal lepšie určiť priebeh ochorenia. 

Ak by sa u mačky počas návštevy veterinára prejavil výrazne oslabený celkový stav alebo už akútne život ohrozujúce príznaky, ako napríklad srdcová arytmia, je nevyhnutný okamžitý zásah veterinára. V tomto prípade sa výkyvy elektrolytov a deficit tekutín vyrovnávajú infúziami. 

Potom nasleduje špeciálne vyšetrenie obličiek, ktoré sa začína prehmataním obličiek v hornej časti brucha. Tu už veterinárny lekár môže zistiť citlivosť na bolesť a abnormálne štrukturálne zmeny obličiek, napríklad rozdiely vo veľkosti alebo deformácie. 

Deformácie sa potom dajú presnejšie zobraziť pomocou zobrazovacích metód (napr. röntgen alebo ultrazvuk). Na rozdiel od štrukturálnych zmien sa funkcia obličiek dá zistiť iba pomocou špeciálnych testov krvi a moču, na základe ktorých možno chorobu klasifikovať ako akútnu alebo chronickú renálnu insuficienciu (obličkovú nedostatočnosť). Patria sem najmä nasledujúce parametre: 

 • V krvi: látky vylučované močom (napr. kreatinín, močovina, SDMA), elektrolyty (napr. draslík), nadmerná kyslosť krvi (acidóza) 
 • V moči: špecifická hmotnosť (miera koncentračnej kapacity obličiek), obsah bielkovín 

Ako možno obličkovú nedostatočnosť liečiť? 

Terapia renálnej insuficiencie sa delí na obličkovú diétu a podporné opatrenia: 

Obličková diéta

Kvalitu života mačiek s ochorením obličiek možno zlepšiť vyváženou a pre obličky priaznivou stravou. Cieľom tejto diéty je znížiť množstvo toxických produktov látkovej výmeny v organizme a kompenzovať nedostatok elektrolytov a vitamínov prostredníctvom nasledujúceho zloženia: 

 • Nízky obsah fosforu a v prípade potreby ďalšie podávanie viazačov fosfátov 
 • Bohaté na ľahko stráviteľné bielkoviny 
 • Vysoký obsah sacharidov 
 • Znížený obsah soli (proti vysokému krvnému tlaku) 
 • Prídavok vitamínov (napr. D, B) a vysokokvalitných mastných kyselín (napr. omega-3 mastných kyselín) 

Dôležité: Krv chorej mačky by mal veterinár v každom prípade pravidelne kontrolovať. Pokiaľ sa hodnoty v krvi nezlepšia, obličková dieta by sa nemala vysadiť. Je tiež potrebné vyhnúť sa snackom pre mačky, pretože tieto často obsahujú vysoké hladiny fosforu a nízkokvalitné bielkoviny. 

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej diéte pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj so svojím veterinárnym lekárom.
Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Aká je prognóza? 

Poškodené obličky sa z poškodenia už nedokážu zotaviť. Včasná diagnostika a obličková diéta však môžu následky obličkovej nedostatočnosti výrazne znížiť a zlepšiť dĺžku a kvalitu života mačky. 

 


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.