Lupiny u mačky: Príčiny a liečba

Čierna mačka s lupinami

Na čiernej srsti si lupiny väčšinou všimnete rýchlejšie ako na bielej srsti.

Lesklá srsť je odjakživa znakom zdravých zvierat. No čo ak sa objavia lupiny u mačky? Vysvetlíme Vám, prečo by ste mali týchto malých bielych narušiteľov brať v kontexte zdravia vážne.

Symptómy: Aké sú u mačiek príznaky lupín?

Lupiny u mačky sa zriedkavo vyskytujú ako osamotený problém. Malé biele lupinky na koži v skutočnosti naznačujú, že niečo nie je v poriadku. Preto tento symptóm vyskytujúci sa často u psa, mačky a pod. nastupuje často aj spolu s inými príznakmi.

V závislosti od základnej príčiny môžete u svojej mačky pozorovať ďalšie príznaky:

 • Silné svrbenie (Pruritus)
 • Začervenané a šupinaté miesta na koži
 • Lámavá a matná srsť
 • Vypadávanie chĺpkov (alopecia) s holými miestami
 • Prepigmentovaná koža (hyperpigmentácia)
 • Únava
 • Tvorba chrást
 • Miesta na koži so zhustnutou srsťou

Okrem toho treba rozlišovať medzi celkovou a lokálnou tvorbou lupín. Pri druhej možnosti sa lupiny u mačiek vyskytujú na typických predilekčných miestach, približne pri výstupku chvosta. Ak sa lupiny vyskytujú predovšetkým v oblasti uší a hlavy, je to zasa znak napadnutia roztočmi.

Diagnóza: Ako zistím, že má mačka lupiny?

Lupiny na koži si väčšina majiteľov mačiek všimne pomerne rýchlo – predovšetkým vtedy, keď má mačka tmavú srsť. Návšteva zverolekára je však vhodná najneskôr vtedy, keď sa dotyčná mačka ako zmyslov zbavená škriabe pri uchu alebo jej vypadávajú prvé chumáče srsti.

Zverolekár po príchode do ordinácie spravidla postupuje podľa určitého plánu vyšetrenia. Po tomto vyšetrení si presnejšie pozrie celkový zdravotný stav Vašej mačky. Zároveň sa u Vás informuje, či ste si u mačky všimli ešte ďalšie nápadné zmeny alebo akú ochranu proti parazitom používate.

V záujme ďalšieho vyšetrenia kože môže zverolekár následne zvoliť ďalšie postupy:

Zverolekár môže pomocou skalpelu opatrne odobrať kožný ster a preskúmať ho z hľadiska kultúr pod mikroskopom. Pri tomto vyšetrení je dôležité, aby zverolekár zachytil všetky vrstvy kože.

Okrem toho môže urobiť obťah lepiacou páskou, ktorý môže po mikroskopickom vyšetrení takisto potvrdiť prítomnosť roztočov či vší. Zverolekár pritlačí pásik lepiacej pásky s dĺžkou podkladového sklíčka niekoľkokrát na lupiny mačky. Potom ho nalepí na podkladové sklíčko, ktoré pod mikroskopom preskúma.

Okrem toho je možné pristúpiť aj k vyšetreniu krvi. Tento postup môže spoľahlivo upozorniť na alergické reakcie alebo iné základné ochorenia.

Biele lupiny u čiernej mačky
Malé, biele a všade: lupiny sa u mačiek vyskytujú veľmi často.

Liečba: Ako sa ošetrujú lupiny u mačky?

Ak sa chcete lupín zbaviť dlhodobo, musíte vyriešiť základný problém. V závislosti od diagnózy, ktorú stanoví zverolekár, prichádzajú do úvahy rôzne možnosti liečenia.

Napríklad napadnutie ektoparazitmi vyžaduje podanie špeciálnych antiparazitík (napr. moxidektín). Ak v domácnosti žije viac mačiek, mali by ste ich preliečiť všetky. Po liečení sa v záujme úspešnej terapie odporúča nechať mačku ešte raz vyšetriť a vylúčiť výskyt parazitov.

Takisto môžete začať symptomatickú terapiu. Táto zmierňuje symptómy, a teda aj výskyt lupín u mačiek. Môžete skúsiť mačku napríklad vykúpať s hydratačným mačacím šampónom.

jarne_dobrodruzstva_macka
kooa

Príčiny: Aké sú u mačiek spúšťače tvorby lupín?

Lupiny sú často príznakom suchej pokožky – hlavne v zime. Aj počas výmeny srsti môžu vypadávať nielen chlpy, ale aj lupiny.

Nežiaduce kožné usadeniny však môžu predstavovať len špičku ľadovca. Okrem idiopatických (neznámych) príčin tak prichádza do úvahy nespočet dôvodov, ktoré môžu u mačiek viesť k zvýšenej tvorbe lupín:

Vrodené defekty

Zriedkavé kožné choroby ako vrodené defekty rohovatenia kože môžu u mačky spôsobiť výraznú tvorbu lupín. Keďže príčina je genetického pôvodu, ošetrenie, žiaľ, nie je možné.

Napadnutie parazitmi

Parazity, ktoré obývajú kožu, parazitológovia označujú ako ektoparazity. U mačiek sa vyskytujú títo zástupcovia:

 • Roztoč vlasového folikulu (Demodex cati)
 • Dravý roztoč (Cheyletiella blakei, Cheyletiella Yasguri)
 • Svrabový roztoč (Notoedres cati)

Atopická dermatitída

Zápal kože môže u mačky spôsobovať aj alergia. Táto atopia pritom cieli na alergény v prostredí, ako sú chumáče prachu alebo peľ.

Napadnutie plesňou

Dermatomykóza môže byť u mačiek takisto spúšťačom tvorby lupín. Takéto dermatofytózy alebo dermatomykózy sa v prípade mačiek často vyskytujú v podobe kvasiniek rodu Malassezia alebo vláknitej huby Microsporum.

Systémové ochorenia

Koža je prepojená s mnohými inými orgánmi a je tak od nich závislá. Ak Vaša mačka napríklad trpí hyperfunkciou štítnej žľazy alebo insuficienciou obličiek, môžu tieto stavy zásadne ovplyvniť štruktúru jej kože.

Prognóza: Aké sú vyhliadky na vyliečenie?

Vo väčšine prípadov je výskyt lupín u mačky neškodný. Kožu a srsť mačky by ste však nemali brať na ľahkú váhu, pretože tento jav môžu zhoršiť predispozičné faktory, ako napríklad základné ochorenie alebo nedostatky pri chove.

Okrem toho by ste si mali uvedomiť, že mnohé príčiny (napr. paraziti) môžu predstavovať zdravotné riziko aj pre Vás a Vašu rodinu.

Prevencia: ako u mačky predchádzať lupinám

Zdravie mačacej pokožky môžete ovplyvniť viacerými faktormi. Mačku môžete chrániť účinným prostriedkom proti parazitom (napr. spot-on preparátmi) pred blchami a pod. Šupinatú kožu môže spôsobovať aj nesprávna strava s nedostatočným obsahom živín. Mačka by mala žrať iba vysokokvalitné krmivo pre mačky.

Na pravidelných prehliadkach u zverolekára sa choroby nielenže rozpoznajú skôr, ale skôr ich budete môcť aj poraziť. Ak sa už Váš tigrík nedokáže sám dostatočne starať o svoju srsť, môžete ho v tom podporiť kefkami. Na suchý vzduch v dôsledku vykurovania pomáha zase zvlhčovač vzduchu.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.