Rozpoznanie a liečba úpalu u mačiek This article is verified by a vet

mačka leží v tráve v lete

Leto znamená veľa slnka a vysoké teploty. Zatiaľ čo my si doprajeme studené nápoje a osvieženie v studenej vode, letné horúčavy sa môžu pre naše mačky rýchlo stať problémom. Najmä úpal môže byť i životu nebezpečný. Vysvetlíme Vám, ako včas rozpoznať úpal u mačky, a ako jej môžete čo najlepšie pomôcť.

Ako rozpoznám úpal u mačky?

Našťastie existuje niekoľko príznakov, podľa ktorých zistíte, či dáva horúčava Vašej mačke zabrať. Najčastejšie príznaky život ohrozujúceho úpalu u mačiek a iných zvierat sú:

  • Zvýšená frekvencia dýchania a dýchanie papuľou (dýchavičnosť)
  • Slabý a nepokojný celkový stav, príznaky vyčerpania a bezvedomia
  • Prípadné zvracanie
  • Príznaky šoku: bledá sliznica, zvýšená pulzová frekvencia, plytké dýchanie
  • Zvýšenie telesnej teploty nad 40 stupňov Celzia

Prvá pomoc pri úpale: Ako mačke pomôcť?

Ak Vaša mačka vykazuje príznaky úpalu, mali by ste rýchlo konať. Ak nepodniknete opatrenia, môže ísť o život ohrozujúci stav. Existuje však niekoľko opatrení prvej pomoci, ktoré môžete so svojím štvornohým miláčikom vykonať sami.

V prvom rade je dôležité, aby ste zostali pokojní. Hektickosť sa prenáša aj na Vašu mačku. Takýto stres vedie potom k ďalšiemu zvýšeniu telesnej teploty.

Ako prvý krok zabezpečte mačke chladné a tienisté miesto, kde môže odpočívať. Dajte jej napiť studenej vody.

Začnite mačku aktívne ochladzovať. Môžete ju zabaliť do mokrého uteráku alebo ju jemne osprchovať studenou vodou. To umožní odparovanie vlhkosti z kože a dôjde ku schladeniu.

Kedy vyhľadať veterinára?

Ak sa stav Vašej mačky nezlepší alebo ak vykazuje známky šoku, mali by ste ihneď vyhľadať veterinára. Zabezpečte tiež chladné prostredie počas prepravy. Mačku v aute ďalej prikrývajte mokrými handričkami.

Veterinár má všetky možnosti na intenzívne monitorovanie mačky a stabilizáciu jej krvného obehu. Prehriatym mačkám sa spravidla podáva tekutinová terapia vo forme infúzií. Tie sa môžu podávať pomocou injekčných striekačiek pod kožu alebo priamo do žily.

Ďalej sa na schladenie používajú chladiace podložky a deky. Keďže úpal je, žiaľ, často život ohrozujúci, prehriate mačky sa potom intenzívne monitorujú, kým sa ich vitálne funkcie nevrátia do normálu.

Čo je to úpal?

V lekárskych kruhoch sa úpal označuje aj ako pyrexia alebo hyperpyrexia z tepla. Nastáva, keď telesná teplota mačky stúpne nad 40 stupňov Celzia v dôsledku akumulácie tepla. To vedie k poruchám kardiovaskulárneho systému.

Na druhej strane úžeh sa u mačiek vyskytuje len zriedkavo, pretože ide o tepelné poškodenie mozgových blán. To sa zvyčajne vyskytuje u nás ľudí.

Ako funguje regulácia tepla v tele mačky?

Regulácia tepla u ľudí aj mačiek prebieha v mozgu. Presnejšie povedané, je za to zodpovedný hypotalamus v medzimozgu. O tom, aká vysoká je aktuálna vnútorná telesná teplota (skutočná hodnota), je informovaný prostredníctvom špeciálnych meracích senzorov (receptorov). Tie sú rozmiestnené po celom tele mačky. Nameraná skutočná hodnota sa potom v mozgu porovná s požadovanou hodnotou.

Ak sa skutočná hodnota odchyľuje od požadovanej hodnoty, telo môže regulovať telesnú teplotu rôznymi mechanizmami:

Príliš studená: Skutočná hodnota < Požadovaná hodnota

Zvýšená fyzická aktivita (napríklad svalový tras) vytvára teplo.

Príliš teplá: Skutočná hodnota > Požadovaná hodnota

Mačky dychčia s vyplazeným jazykom, vyhľadávajú tienisté miesta alebo si viac čistia srsť, aby ju zvlhčili. Tieto opatrenia slúžia na odvádzanie tepla.

mačka zadýchaná v horúčave © B. Plank/ imBILDE.at / stock.adobe.com
Mačky sa nemôžu potiť. Dychčanie je pre ne spôsob, ako odvádzať teplo. Silné dychčanie môže byť preto symptómom úpalu.

Aké sú príčiny úpalu u mačiek?

Aby ste zabránili nebezpečnému úpalu svojej mačky, je dôležité vedieť, ako k nemu vôbec dochádza. Medzi dve najčastejšie príčiny patria …

  • … príliš dlhý pobyt na miestach, kde je teplota okolia veľmi vysoká, a kde nie je možnosť schladenia sa. Patria sem najmä autá.
  • … silná fyzická námaha, počas ktorej je znížený odvod tepla. K tomu dochádza napríklad pri veľmi vysokej vlhkosti vzduchu.

Môžu sa mačky potiť?

Existujú rôzne typy potných žliaz – ekrinné a apokrinné. Zatiaľ čo ekrinné potné žľazy regulujú rovnováhu tepla, apokrinné potné žľazy produkujú pachy.

Na rozdiel od ľudí majú mačky takmer výlučne len apokrinné potné žľazy. Ekrinné potné žľazy sa nachádzajú len na neochlpenej koži, t. j. na vankúšikoch labiek a medzi prstami. Preto sú len sotva schopné uvoľňovať nadmerné teplo prostredníctvom potu.

Ako sa dá úpalu u mačiek predísť?

Dôležité: Aj pri vonkajšej teplote 20 stupňov Celzia sa môže vozidlo rýchlo stať nebezpečnou horúcou pascou – bez ohľadu na to, či sú okná otvorené. Mačky, psy a iné zvieratá by preto nikdy nemali v aute zostať po dlhší čas!

Okrem toho zabezpečte svojim zvieratám dostatok vody, najmä v horúcich dňoch, a pokiaľ je to možné, zatiahnite doma okná. Pomocou fontánky na pitie môžete povzbudiť svoju mačku k pitiu, a zároveň tak zabrániť jej dehydratácii. Tienisté miesta a chladiace podložky jej tiež pomôžu sa schladiť. Vlhké uteráky alebo deky prehriatej mačke tiež pomôžu.

Ak Vaša mačka vonkajšími teplotami veľmi trpí, môžete sa obrátiť na svojho veterinára s prosbou o ostrihanie mačky. To, či je to možné, závisí okrem iného od plemena.

Tip na čítanie: Letné teploty sú pre naše mačky veľmi vyčerpávajúce. Dáme Vám päť tipov, Ako prežiť horúce obdobie.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.