Staroba u mačiek: Tak ju rozpoznáte This article is verified by a vet

stará mačka

Robíte si starosti, že Vaša už staršia mačka nepočúva na svoje meno? Alebo sa pýtate, prečo už viac nemôže nájsť svoju misku s krmivom? Vysvetlíme Vám, ako môžete v počiatočnom štádiu rozpoznať príznaky staroby u mačky a ako umožniť svojej mačke viesť dlhý a zdravý život.

Akého veku sa dožívajú mačky?

Pravidlom je, že mačky žijú v priemere okolo 15 rokov. Niektoré mačky sa môžu dožiť o pár rokov dlhšie.

Koľko rokov sa mačka skutočne dožije, závisí od jej génov a spôsobu života. A tiež od toho, ako veľmi mačka trpí starobou. Čím zdravšie mačka žije, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa príznaky staroby budú vyvíjať pomalšie. Faktom je, že podvýživa alebo nesprávna výživa, ako aj choroby, môžu skrátiť dĺžku života. 

Zaujímavé vedieť: Podľa Guinnessovej knihy rekordov sa doteraz najstaršia mačka „Creme Puff“ dožila 38 rokov. Samozrejme, je to len absolútna vzácnosť.

Typické znaky staroby u mačiek

Staré mačky vynikajú v porovnaní s mladšími rovnakými druhmi určitými známkami staroby. Tieto sa vyskytujú u mačiek od siedmich rokov. Rozdeľujeme ich na vonkajšie identifikačné znaky a zmeny v ich správaní:

Telesné zmeny

Častým znakom staroby u mačiek je sivobiele sfarbenie srsti, najmä v oblasti hlavy. Vo všeobecnosti je srsť s pribúdajúcim vekom matnejšia a stráca svoj lesk.

Kožuch starých mačiek pôsobí často zachlpene, pretože mačky vo vysokom veku už nevykonávajú dostatočnú osobnú starostlivosť.

Tiež je možné čoraz viac pozorovať, že svalová hmota ubúda a držanie tela sa stáva menej stabilným. Choroby, ktoré sa často vyskytujú v starobe (napr. opotrebovanie kĺbov), môžu tiež ovplyvňovať vonkajší vzhľad.

Zmeny správania

Je normálne, že sa mačky v starobe správajú inak. Tieto zmeny správania nie sú spôsobené chorobou, ale sú jednoducho súčasťou stárnutia:

  • Zmätená chôdza na základe straty zraku a sluchu
  • Náhle pomočovanie sa v byte/dome
  • Zvýšená únava
  • Strata pamäti
  • Pokles záujmu o jedlo a pitie

Staroba u mačiek sa dá rozpoznať nielen podľa vonkajšieho vzhľadu, ale aj podľa zmien správania.  

chorá mačka

Je možné ovplyvniť starobu mačiek?

Na vek mačky majú vplyv dva faktory: Vplyv okolitého prostredia a geneticky zdedený vek. Zatiaľ čo genetický faktor je možné ovplyvniť iba cieleným chovom, dĺžku života svojho chlpatého priateľa môžete priaznivo ovplyvniť zdravým životným štýlom, a tým ovplyvniť jej starobu.

Správna výživa

Mačky sú mäsožravce a potrebujú vysoký obsah bielkovín. Okrem toho je nevyhnutné mačky zásobovať vitamínom A a taurínom, pretože mačky si tieto dve látky nemôžu samy vytvoriť. Výživné látky ako sú arginín alebo kyselina arachidónová sú tiež dôležité pre zdravú výživu a vysoký vek mačky.

Dostatok pohybu

Pohyb je pre zdravý život mačiek nevyhnutný – toto vedia vedci už dávno. Pohyb nemusí vždy znamenať pre mačku výkonnostný šport. Ak sa Vaša mačka túla po okolí, mala by mať pohybu dostatok. Ak však máte doma pohodlnú mačku, môžete ju podporiť v aktivite pomocou hračiek alebo zaujímavého parkúru. Týmto spôsobom môžete zabrániť predčasnému stárnutiu mačky.

Pravidelné zdravotné prehliadky

Mnoho starších mačiek trpí systémovými ochoreniami, ako sú cukrovka alebo problémy s obličkami. Choroby kĺbov, ako je ich opotrebovanie (artróza), sa u starých mačiek tiež bežne vyskytujú. Aby ste mohli tieto choroby identifikovať a liečiť čo najskôr, odporúčajú sa pravidelné návštevy veterinára. Tento môže Vašej starej mačke pomôcť napríklad tak, že jej dá lieky proti bolesti.

 

Bezstresové prostredie

Na rozdiel od dospelých mačiek majú staré mačky slabší imunitný systém. Navyše ak sú vystresované, stávajú sa ešte náchylnejšími na infekcie a iné choroby. V dôsledku toho môže staroba u mačiek tiež rýchlejšie postupovať.

Dbajte na to, aby bolo prostredie bez stresu a vyhýbajte sa hlučným slávnostiam alebo novým zvieracím prírastkom do domácnosti. V prípade osláv môžete zvážiť opatrenia na zmiernenie stresu, ako je napríklad použitie feromónov.

 

Hlavolamy

To, že sa pamäť mačiek vekom zhoršuje, je normálny proces. Tento vývoj však môžete trochu spomaliť tým, že svojej mačke pripravíte hry na premýšľanie. Skrytie krmiva a zaobstaranie inteligenčných hračiek môže posilniť výkon mozgu.

Čo sa deje v starobe s telom?

Každá živá bytosť sa skladá z miliárd buniek. Podľa typu buniek majú tieto špecifickú funkciu v organizme. Delením sa množia a nahrádzajú bunky, ktoré už odumreli – taký je princíp delenia buniek.

V mladom veku sú telesné bunky ešte veľmi vitálne. S pribúdajúcim vekom však postupne strácajú funkčnosť a životnosť. Tu sa u mačiek začína staroba.

Stáva sa, že niektoré orgány taktiež strácajú svoju funkčnosť. Patria sem najmä obličky, pečeň alebo mozog. Zodpovedajúcim spôsobom sú znížené funkcie orgánov, ako sú napr. porucha sluchu alebo zvýšené močenie, ktoré sú znakom staroby u mačiek.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.