Agresívne správanie mačky po kastrácii

mačka hryzie prsty človeka

Kastrované mačky a kocúrisú dôveryhodnejšími a menej agresívnymi. Čo však v prípade, že sa mačka po kastrácii správa úplne inak, ako sa očakávalo, a náhle reaguje agresívne voči svojim ľuďom a iným mačkám? Vysvetlíme Vám dôvody takéhoto správania, a poradíme Vám, ako môžete svojej mačke v tejto situácii pomôcť.

Výhody kastrácie prevažujú nad ostatnými 

Kastrácia mačiek a kocúrov je dnes bežnou praxou a pre veterinárov je už dlho súčasťou rutiny. Kastrácia má koniec koncov veľa výhod: vyhnúť sa nechceným mačiatkam, znížiť riziko nehôd u voľne sa pohybujúcich kocúrov, vymiznutie ruje u mačky a menej zranení v dôsledku teritoriálnych bojov.

„Príjemným vedľajším účinkom“ kastrácie je to, že sú tiež eliminované možné problémy spôsobené zvláštnym sexuálnym správaním. Nežiaduce správanie, ako napríklad nepríjemné zápachy zo značkovania, sexuálne poháňané mňaukanie či škriekanie, alebo dominantné a agresívne správanie voči konkurencii zvyčajne po kastrácii vymiznú. Kastrovaná mačka a kastrovaný samec sú často prítulnejší a maznavejší. Stručne povedané: vyzerajú celkovo spokojnejšie než sexuálne motivované mačky. 

Môže sa správanie mačky po kastrácii zmeniť? 

Čo však v prípade, ak sa tieto výhody po kastrácii nenaplnia? Alebo ešte horšie, ak je mačka po operácii agresívnejšia, než predtým? Riziko, že sa osobnosť mačky po kastrácii negatívne zmení, je veľmi nízke. Prípady, keď sú mačky alebo kocúri po kastrácii nervóznejšími, agresívnejšími alebo bojazlivejšími, preto väčšina veterinárov pravdepodobne nepozná. Napriek tomu na internetových fórach nájdete príspevky od zúfalých majitelov mačiek, ktorí sa takejto zmeny správania mačky obávajú. Prečo to tak je? A ako bude Vaša mačka po kastrácii zase tou „starou“? Tieto otázky Vám zodpovieme v nasledujúcom texte. 

Možné dôvody agresívneho správania mačky po kastrácii 

Skutočnosť, že kastrácia sa dnes vykonáva takmer u každého veterinára, a že väčšina odborníkov z dobrých dôvodov kastráciu odporúča, nemalo by sa zabúdať na to, že kastrácia mačky je a zostáva chirurgickým zákrokom. Na rozdiel od sterilizácie, pri ktorej sú vajíčkovody alebo semenovody iba uzavreté alebo prerušené, znamená kastrácia úplné odstránenie pohlavných žliaz. U mačiek sa chirurgicky odstránia vaječníky, u kocúrov obidva semenníky. 

Ako pri každej operácii, aj po kastrácii sa môžu vyskytnúť bolesti rany a pooperačný stres. Obzvlášť u mačiek, u ktorých sa pri odstraňovaní vaječníkov musí brušná dutina otvoriť rezom dlhým tri až päť centimetrov, môžu nastať problémy so zašitou ranou a jazvou. U kocúrov sa rana v miešku zvyčajne sama rýchlo uzavrie, ale aj tu môže dôjsť k bolestiam rany v oblasti pohlavných orgánoch. Bolesť zvyčajne zmizne po niekoľkých dňoch, ale mačka, ktorá bola práve operovaná, nemusí byť schopná bolesť zaradiť a reaguje často agresívne. Niektoré mačky obviňujú svojich ľudí alebo iné mačky žijúce v domácnosti z ich nepohodlia: prskajú, škriabu a ukazujú svoje pazúre, ak sa k nim čo i len priblížia. 

Po kastrácii musí mačka spracovať nielen anestéziu a bolesti rany, ale aj rozsiahle hormonálne zmeny. U niektorých mačiek môže trvať niekoľko dní až týždňov, kým sa znovu vyrovná ich hladina hormónov. Odstránenie semenníkov alebo vaječníkov pri kastrácii znamená odstránenie orgánov na produkciu pohlavných hormónov, ktoré mali predtým zásadný vplyv na správanie podmienené hormónmi. Z dlhodobého hľadiska to vo veľkej väčšine prípadov znamená, že mačka bude pokojnejšia, pretože už nie je zmätená sexuálnymi cyklami, môže to však chvíľu trvať. Po operácii môže mačka chvíľami pôsobiť viac vystresovane ako predtým. 

Nie je neobvyklé, že sa agresivita po kastrácii prejaví v spolunažívaní s druhou mačkou. Niektorí kastrovaní kocúri alebo mačky sú ku svojim ľuďom mimoriadne prítulní, zatiaľ čo voči iným zvieratám žijúcim vdomácnosti vystrkujú pazúry. Odborníci to vysvetľujú zmeneným pachom, ktorý je cítiť z operovaného zvieraťa. Na jednej strane to môže byť vôňa samotnej operácie, vôňa veterinárnej praxe, sterilizačných prostriedkov, a na druhej strane vôňa samotnej mačky, ktorá sa mení v dôsledku hormonálnych zmien. Obzvlášť citlivé mačky na také kolísanie pachov reagujú mimoriadne citlivo. Zrazu už nemôžu svojho mačacieho kamaráta cítiť“ v pravom slova zmysle, čo ich veľmi znepokojuje a stresuje. 

Na rozdiel od zmeneného pachu mačiek, ktorý my ľudia vnímať nedokážeme, môže mať príčina agresívneho správania aj oveľa jasnejšie dôvody. Aby si mačka po operácii ranu nelízala, mnohí veterinári jej nasadia ochranný golier. Zatiaľ čo niektoré mačky túto „plastovú misku“ okolo svojej hlavy pokojne znesú, iné táto zvláštna vec úplne podráždi. Citlivé mačky znepokojuje najmä to, že ich golier obmedzuje vo videní. Agresívne správanie je – ako vo väčšine prípadov – výsledkom neistoty a strachu. Vystrašené zvieratá často nevedia čo robiť, iba vystrčiť pazúry a zaujať obranný postoj. Ak by agresivita alebo neistota mohli byť spôsobené golierom, môžete ako alternatívu mačke obliecť body, ktoré jej tiež zabráni v lízaní rany. 

agresívna mačka

Takto bude Vaša mačka opäť ako predtým 

Ak sa mačka, ktorá bola pred kastráciou dôverčivá a prítulná zrazu stane útočnou a agresívnou, jej majiteľ si prirodzene želá svoju „starú“ mačku späť – a to čo najskôr! Ale práve v tom spočíva problém: pretože nás správanie mačky rozčuľuje, tak tak moc sa snažíme ju priviesť späť do „normálu“, že ju často ešte viac zneistíme. Naša neistota sa prenáša na citlivú mačku, čo môže následne jej agresivitu ešte viac posilniť. Najdôležitejšie v takejto situácii je teda byť trpezlivý. Vaša mačka potrebuje nejaký čas, aby skúsenosť z operácie, pooperačné bolesti, podivný zápach a zmeny hormonálnej rovnováhy spracovala. Buďte chápaví, prihovárajte sa jej, a dajte jej pocítiť, že sa nemá čoho obávať. Čím „normálnejšie“ sa budete správať, tým rýchlejšie si Vaša mačka nájde cestu späť do každodenného života a zabudne na náročnosť operácie. 

Nielen my ľudia, ale aj zvieratá potrebujú po operácii odpočinok na zotavenie. Mali by sa vyhnúť vzrušeniu alebo nadmernej aktivite. Aj keď zvyčajne môžete svoju mačku niekoľko hodín po zákroku priviesť domov, dôsledky kastrácie by ste nemali podceňovať. Niektoré mačky dávajú prednosť samote, iné čoraz častejšie vyhľadávajú pohladenie. Netlačte mačku do ničoho, čo nechce. Nechajte ju prevziať iniciatívu. Ak sa schováva pod posteľou, za pohovkou alebo v skrini, neskúšajte ju odtiaľ vylákať. Rešpektujte jej túžbu po odpočinku a počkajte, kým sa mačka sama nerozhodne vyjsť a nebude aktívnejšia. 

Respektovanie túžby po pokoji a súkromí neznamená, že musíte mačku ignorovať. Dajte jej vodu pred seba, pripravte jej útulný pelech a buďte tu pre ňu, keď sa bude túliť k Vašej nohe a vyžadovať si pohladenie. Samozrejme, sem-tam jej môžete ponúknuť trochu rozptýlenia v podobe hračky pre mačky, ale nebuďte sklamaní, ak mačka nemá chuť sa hrať, alebo dokonca na Vaše pokusy o hru reaguje agresívne. Ak na Vás mačka zaútočí, mali by ste sa absolútne vyhnúť očnému kontaktu a útok odraziť prikrývkou alebo vankúšom, ktorý držíte medzi sebou a mačkou. V takom prípade je skutočne vhodné agresívne zviera čo najviac ignorovať. Ak prepadnete panike a budete na mačku hekticky reagovať, alebo budete hlučný či nazlostený, zvýši to neistotu, a tým aj agresivitu Vašej mačky. 

Ako môžem zabrániť problémom po kastrácii? 

  • Vyhnite sa stresu pred, a tiež po operácii 

Ak má byť Vaša mačka kastrovaná, môžete urobiť zopár príprav, aby bol čas pred a po operácii čo najmenej stresujúci. K veterinárovi by ste mali mačku prepravovať v prepravnom boxe – to znamená pre Vás a Vašu mačku menší stres ako pri nosení na rukách alebo na vodítku. Prepravný box vyložte uterákom alebo útulnou dekou, na ktorej sa mačka cíti pohodlne. Ak mačka prepravný box ešte nepozná, môžete ho niekoľko dní pred cestou nechať otvorený položený v miestnosti, aby ho mačka mohla občas oňuchávať. Čím je box pre ňu prirodzenejší, a čím pohodlnejšie sa v ňom cíti, tým uvoľnenejšia bude pri príchode na termín kastrácie. Ak je Vaša mačka pokojná a vyrovnaná, bude mať lepšie podmienky pre neskoršiu anestéziu, a pravdepodobne bude spať pokojnejšie a hlbšie. Tým sa znižujú možné komplikácie z anestézie. 

Aj po 30-minútovom zákroku by ste mali svojej mačke poskytnúť čas a odpočinok na prebudenie z anestézie. Ak sa Vaša mačka v boxe cíti dobre, nechajte ju tam spať. Umiestnite ju na teplé a tmavé miesto vo Vašej blízkosti (anestézia mačku schladí) a zabráňte hlasným zvukom. Občas mačku pohladkajte – ak to dovolí, a dajte jej pocítiť, že je všetko v poriadku – aj keď po prebudení z celkovej anestézie vyzerá ešte rozrušene a trasú sa jej nohy. 

  • Po zákroku si nájdite čas na svoju mačku 

Je dôležité, aby ste si na kastráciu našli čas. Ak chodíte do práce a museli by ste svojho kocúra alebo mačku nechať dlho samých doma, mali by ste si vziať z práce pár dní voľna, alebo dohodnúť termín operácie pred (dlhým) víkendom. Operácia a celková anestézia sú pre každé zviera vyčerpávajúce a mätúce. O to dôležitejšie je, aby ste v tomto „neistom čase“ pri svojej mačke stáli a poskytli jej pokoj a pocit bezpečia. Najlepšie to funguje samozrejme tak, ak Vy zostanete pokojní a nebudete pôsobiť ustarostene. 

spiaca mačka

Kedy sú užitočné vonné spreje, Bachove kvety alebo iné upokojujúce kvapky? 

Ak po kastrácii pokoj, náklonnosť ani hladenie nepomôžu, a mačka je mimoriadne neistá, nervózna či dokonca agresívna, môžu pomôcť špeciálne difuzéry na upokojenie (napríklad do zásuvky). Jedná sa o syntetickú napodobeninu feromónov, to znamená látok, ktoré sú nositeľmi pachu mačky, a ktoré napomáhajú jej blahu. Napríklad feromón dojčiacej mačky dáva mačiatkam pri cicaní podvedomý pocit, že všetko je v poriadku, a mačke umožňuje relaxovať. Tiež rastlinné upokojujúce prostriedky, ako napríklad Bachove kvety, môžu byť užitočné v prípade, že agresívna mačka napáda Vás, Vaše deti alebo iné v domácnosti žijúce zvieratá. 

Poraďte sa so svojím veterinárom alebo zvieracím psychológom 

Ak po kastrácii spozorujete zmeny v správaní Vašej mačky, mali by ste sa určite obrátiť na veterinára. Iba tak môžete vylúčiť, že bolesti nie sú príčinou agresivity mačky. Veterinárny lekár Vám môže tiež poradiť, či má liečba Bachovymi kvetmi alebo inými rastlinnými upokojujúcimi prostriedkami zmysel, a ako by ste ju mali vykonávať. Ak napriek vyššie uvedeným opatreniam nedôjde k zlepšeniu, môže byť užitočné vyhľadať zvieracieho psychológa. 

Agresívne správanie mačky po kastrácii je výnimkou 

Aj keď existujú mačky, ktoré na kastráciu veľmi zle reagujú, a po operácii reagujú agresívne: väčšina mačiek sa s kastráciou veľmi rýchlo vysporiada – ak vôbec spozorujete zmenu charakteru – a majú tendenciu byť pokojnejšie a prítulnejšie než boli predtým. Nedať mačku vykastrovať z dôvodu obavy z agresívneho správania sa určite neodporúča. Radšej sa o Vašich obavách poraďte s veterinárnym lekárom a premyslite si, aké môžete prijať opatrenia na uľahčenie celkovej anestézie a kastrácie Vašej mačky. Ak je Vaša mačka jednou z tých mačiek, ktoré po zákroku reagujú agresívne, buďte trpezliví: popísané problémy zvyčajne vymiznú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch, a čoskoro budete mať svoju „starú mačku“ späť. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.