Nečistotnosť u mačiek

mačka

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá. Pokiaľ mačka nepoužíva mačaciu toaletu, alebo si neudržuje čistú srsť, je to vážny varovný signál zdravotných alebo psychických problémov!

Nečistota u mačky sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Svoju potrebu vykonáva mimo mačaciu toaletu, alebo neudržuje v čistote svoj kožuštek. To všetko môže znamenať fyzické alebo duševné ochorenie.

Kedy k veterinárovi

Pokiaľ sa Vaša mačka nadmerne škriabe alebo nie je čistotná, mali by Vaše prvé kroky viesť k veterinárovi. Ten Vašeho chlpáčika dôkladne zdravotne vyšetrí. Nadmerné škrabanie môže byť prejavom alergie alebo typickým prejavom parazitov. Nečistota môže súvisieť s infekciou močového mechúra alebo s inými infekciami. Pokiaľ je Vaša mačka fyzicky zdravá, je nutné hľadať príčinu správania inde.

Značkovanie alebo nečistota?

Obzvlášť u mačiek sa nečistota zamieňa so značkovaním a naopak. Ale ako spoznať, o čo ide, či o značkovanie alebo nečistotu?

Pozorujte Vašu mačku pri močení na nesprávnom mieste. Značkovanie spoznáte tak, že sa mačka postaví chrbtom k predmetu, vzpriami chvost a vystriekne trochu moču. Veľa značkujú nekastrovaní kocúri, ale toto správanie sa môže objaviť aj u mačiek behom ruje. Značkovanie vždy nesúvisí len s hormónmi. V mnohých prípadoch si mačka len chráni svoje územie, napr. keď žije v domácnosti viac mačiek.

Ale pokiaľ sa mačka behom močenia krčí, potom sa jedná o nečistotnosť.

mačka © absolutimages / stock.adobe.com

Nečistotnosť

Čo sa musí stať, aby sa z čistotného zvieraťa stalo nečistotné? Pokiaľ veterinár vylúčil fyzickú príčinu, potom býva väčšinou zodpovedný: chronický stres. Majte na mysli: mačky týmto jednaním nechcú človeka obťažovať. Často nechápu, že močenie na nežiadúce miesto nie je pre človeka príjemné.  Nadávať mačke, potrestať ju, alebo jej v tom namočiť ňufák ničomu nepomôže, naopak to mačke spôsobí ešte väčší stres a bude vo svojom správaní pokračovať. Možná ešte zvýši intenzitu tohto správania. Vaša energia by mala smerovať k hľadaniu dôvodu, prečo to mačka robí.

Často je nečistotnosť spojená s nevyhovujucími podmienkami k životu. Možno je Vaše mačka zvyknutá na iné zvieratá, na vidiecky výbeh, alebo na viac zábavy. Možno máte veľa práce a Vaša mačka sa cíti osamelá? Možno sa na správaní mačky prejavili zmeny vo Vašom živote: narodenie dieťaťa, zmena partnera, alebo zmena pracovnej doby. Na vine môže byť zlé umiestnenie toalety, mačka sa necíti bezpečne, a tak tam nechce vykonávať svoju potrebu.

Škrabanie

Čistenie kožúška, rovnako ako spanie je dôležitou súčasťou života mačky. Mačky sú veľmi čistotné, svojim jazykom odstraňujú uvoľnené chlpy z kožušteka, rovnako tak odstraňujú trávu, lístie a malé nečistoty, napríklad zvyšky po návšteve toalety. Toto správanie môže byť veľmi intenzívne alebo málo časté.

Povaha Vašej mačky určuje čas a intenzitu, akú venuje starostlivosť o kožuštek. Pokiaľ mačka zrazu svoje správanie zmení, je to dôvod k obavám.

Pri takzvanej „prehnanej starostlivosti“ sa často začnú vyskytovať holé miesta na bruchu, na vnútorných stranách stehien, na chvoste alebo inde. Väčšinou majiteľa napadne, že je niečo zle. Nadmerná starostlivosť môže mať fyzické alebo psychické príčiny. Pokiaľ Váš veterinár neodhalí fyzickú príčinu, akou je alergia, paraziti, alebo potravinová alergia, budete musieť zvážiť ako príčinu tohto jednania stres.

To isté platí aj pre zníženú intenzitu očisty. Pokial sa už Vaša mačka nečistí po návšteve toalety, môže za to narastajúci vek alebo infekcia v ústach. Ale nedajú sa vylúčiť ani poruchy úzkosti alebo stres.

Všimnite si tiež pozorne životné podmienky mačky. Spí Váš chlpatý ňufáčik dosť a peleštek je tak využitý? Alebo máte pocit, že je Vaša mačka v strese – hlavne v prítomnosti nových členov rodiny alebo v určitý denný čas? Možno je Váš mačací senior unavený, pretože nové mačiatko mu nedá pokoj?

mačka © DoraZett / stock.adobe.com

Od odborníka

Nemôžete prísť na žiadny dôvod, prečo sa Vaša mačka cíti nepríjemne, vystresovane, prehnane sa o seba stará? Môžu Vám pomôcť takzvaní „mačací psychológovia“. Títo odborníci sa zaoberajú mačacím správaním a môžu identifikovať problémy Vašej mačky a pomôžu s ich riešením.

Prajeme Vám a Vašej mačke len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.