BARF

BARF mačka

Len máloktorý chovateľ mačky neprišiel ešte do kontaktu s pojmom „BARF“ – ale napriek tomu mnohí nevedia, ako tento pojem chápať. Čo vlastne znamená „BARF“ a prečo by malo byť toto „biologické stravovanie podľa druhu“ pre mačky tak prínosné? Aké prednosti a zápory so sebou táto metóda stravovania prináša?

Pojem „BARF“ označuje tzv. „biologickú surovú stravu prispôsobenú danému druhu zvieraťa“. Druhová je táto metóda kŕmenia predovšetkým z jedného dôvodu: mačky sú od prírody mäsožravci. Ak budeme aplikovať princíp surovej druhovej stravy, potom dostanú zvieratá presne to, čo by získali v prírode – teda veľa mäsa. Na rozdiel od domáceho varenia krmiva sú BARF porcie distribuované surové, teda bez predchádzajúceho varenia alebo pečenia. Práve tento fakt ale vyvolal vlnu kritiky. Surové mäso je pre človeka väčšinou nezdravé, môže viesť k podráždeniu žalúdka alebo k intolenrancii stravy. Nefunguje to u mačky rovnako?

BARF

Prečo je surová strava pre mačky vhodná?

Aj keď nás domáce mačky sprevádzajú už tisícročia, je industriálne produkované mačacie krmivo relatívne novou záležitosťou: firma Mars uviedla prvýkrát v roku 1958 na trh konzervu pre mačky, pričom vyššie spomenutá firma distribuuje krmivo doteraz pod názvom „Whiskas“.  O dvadsať rokov neskôr bolo na trh uvedené suché krmivo tej istej značky. V 70. rokoch vyvinula spoločnosť Hills krmivo „Prescription Diet Feline“, a od roku 1990 sú k zakúpeniu aj diétne krmivá, ktoré majú pomáhať pri ochoreniach mačiek. Mačky sa však fyzicky nezmenili len preto, že teraz majú možnosť mať krmivo v konzerve, praktických kapsičkách alebo vo forme suchého krmiva. Evolúcia mení zvieratá po fyzickej stránke len veľmi pomaly a prebieha to počas dlhého časového obdobia, ktoré sa týka mnohých generácií. Preto aj teraz chytajú mnohé doma žijúce mačky vtáky či malé hlodavce, aj keď nie sú v stravovaní odkázané samy na seba, ako tomu býva na statkoch alebo dedinách. Tráviaci trakt mačky si preto na pohodlný spôsob života po boku človeka ešte nezvykol, aj napriek tomu, že ponuka hotových pokrmov pre mačky je teraz naozaj rozmanitá. Mačky zostávajú aj naďalej lovcami – to platí pre ich chovanie aj ich orgány, ktoré sú rovnaké, aké mali ich divokejšie žijúci menší predkovia!

Z tohto dôvodu sa ideálna nutričná porcia pre domácu mačka zakladá aj dnes na zložení, ktoré odpovedá skladbe priemernej myši. Medzitým bolo dokonca vedecky dokázané, že mačky uprednostňujú potravu s obsahom 50-60% proteínov, 20-30% tukov a 3-8% uhľohydrátov.

Ale ako to vyzerá s baktériami a parazitmi, napr. červami, ktoré by sa eventuálne mohli v mäse vyskytovať? Mačky sú od svojho pôvodu uspôsobené na príjem surového mäsa – nakoniec v prírode len sotva nájdete skvelo zakonzervovaný zdroj potravy a samotné myši mačka spracováva tiež „za surova“. Žalúdočné šťavy mačky sú z tohto dôvodu veľmi agresívne, naši malí lovci teda nie sú tak náchylní k otrave jedlom ako my, ľudia.

Zatiaľ čo je surové mäso len málo vhodné pre ľudskú stravu, pre mačku je presne tým pravým, pretože predstavuje pôvodnú potravu ich predkov! BARF nie je bezdôvodne označované ako pôvodná forma kŕmenia. Samozrejme tento spôsob potravy nie je úplne bez rizík.

Kŕmiť surovou stravou áno – ale správne!

Aby naši domáci miláčikovia mali všetko, čo k zdravému spôsobu života potrebujú, musia byť tieto surové porcie zostavené odborne. Pretože ani v divokej prírode mačky neprijímajú len svalovinu. Potrebujú aj vnútornosti ako srdce, pečeň, pľúca, rovnako ako aj časť kostí a srsti svojich obetí, nakoľko tieto časti sú zdrojom vápnika a vlákniny. Z toho vyplýva nasledujúce: BARF metóda kŕmenia jednoznačne nespočíva v konzumácii len svaloviny. Chovatelia, ktorí by chceli uplatniť metódu BARF, musia najskôr riadne preskúmať, koľko živín, vitamínov, uhľohydrávov a proteínov ich zviera potrebuje a prípravu potravy následne prispôsobiť. Vek, plemeno, pohlavie a dedičné ochorenia môžu stravu jednotlivých mačiek odlišovať. Vďaka tomu je však toto kŕmenie naozaj flexibilné a naviac – chovatelia tak vždy vedia, čo sa v miske ich domáceho miláčika práve nachádza. Spravidla pracujú BARF prívrženci s čerstvým mäsom a vnútornosťami, umelými alebo prírodnými minerálnymi látkami a vitamínovými prímesami, občas takisto s malým množstvom ovocia a zeleniny. Tieto porcie vlákniny pomáhajú regulovať trávenia zvieraťa.

Ako pomocníka pri prepočítavaní obsiahnutých látok a prísad môžete využit tzv. BARF kalkulačku, ktorú nájdete na internete. Na túto tému vzniklo mnoho odborných štúdií, ktoré naviac ponúkajú triky a tipy k BARF stravovaniu. Bohužiaľ je BARF medzi veterinármi známe len málo. Váš veterinár však môže byť nápomocný pri určení eventuálnych chorôb, a z toho vyplývajúcich dopadov na stravovanie.

BARF – ale prirodzene!

Zvláštnosťou na surovej strave je naozaj prirodzený štýl suplementácie (doplňovanie stravy o zdraviu prospešné elementy, ktoré v strave chýbajú alebo v nej nie sú dostatočne obsiahnuté – poznámka prekladateľa). Namiesto toho, aby boli do mäsa a vnútorností umelo primiešané prísady ako je vápnik a vitamín A, tak zástanci prírodného stravovania doplňujú do krmiva najemno pomleté škrupiny vajec a rybí tuk (z tresky). Namiesto práškového vitamínu B sa používajú pivné kvasnice a olej z pšeničných klíčkov doplňuje vitamín E. Magnézium nie je dodávané glukanátom, ale sušenou riasou rod Spirulina. Morské riasy doplňujú krmivo o potrebný jód.

Pretože: aj pri „prirodzenej“ náhrade je dôležité poznať presné potreby Vášho zvieraťa! Napríklad jedinci, ktorí trpia na močové kamene, by nemali prijímať veľké množstvo magnézia, ale naopak u jedincov bez problémov je dôležitý správny pomer fosforu a kalcia. Aminokyselina taurín je esenciálna, pretože organizmus mačky nie je schopný si ju vytvoriť sám a musí ju prijímať v potrave. Naviac, zatiaľ čo vitamíny rozpustné vo vode sa z tela pri nadmernom prijatí vylučujú prirodzene, tie, ktoré sú rozpustné v tukoch, telo samo nevylúči, a preto pri ich nadmernom príjme môže dôjsť k pomalej otrave.

Convenience BARF

Je zrejmé: aby ste pokryli všetky potreby Vášho domáceho zvieraťa, je potrebný cielený prieskum, podrobná analýza a následná riadna príprava. Nič nie je nemožné! Avšak nájsť správne recepty, nakúpiť čerstvé mäso, nakrájať suroviny, odvážiť suplementy, dobre premiešať, nasáčkovať porcie a umiestniť všetko do mrazáku – to všetko sú činnosti, ktoré samozrejme zaberú mnoho času. A to nie je všetko: niekomu sa občas kvôli nepresnému prieskumu nepodarí mačku týmto krmivo zaujať. Naviac počítanie živín v krmive vyvoláva veľké množstvo otázok a nejasností a ich zodpovedanie zaberie takisto veľa času. Ak patríte k tým, čo sa stretávajú s týmito problémami, neznamená to, že sa musíte metódy BARF vzdať.

Tzv. „Convenience BARF produkty“ ponúkajú chovateľom mačiek možnosť stravovať svojho miláčika podľa druhovej príslušnosti bez toho, aby nad prípravou krmiva strávili veľké množstvo času alebo mali široké znalosti o problematike BARF. Kedysi boli surové produkty pre mačky dostupné ako exkluzívne krmivo len v niektorých lokálnych mäsiarstvách, teraz sa ale príležistosti chopili aj veľkí distibútori krmiva, ktorí ho tvoria na základe BARF metódy, pričom skladajú potrebné suroviny a potom ich naporciované zmrazia. Chovateľ krmivo podľa potreby následne rozmrazí a môže servírovať. Pre chovateľov, ktorí na BARF pozerajú skôr skepticky a chcú svojej mačke ponúknuť exkluzívne menu, vezmú inovatívne, kvalitné receptúry vietor z plachiet: napr. ragú z diviaka s brokolicou a zemiakmi – určite osloví aj toho najnáročnejšieho stravníka!

Pre chovateľov, ktorí predsa len radšej priložia sami ruku k dielu a chcú si vybrať mäso pre svojho mačacieho miláčika sami, existujú tzv. hotové suplementy. Tieto produkty obsahujú všetky dôležité vitamíny a minerály, stačí ich zmiešať s čerstvým mäsom a vnútornosťami a je to hotové. Máte skvelé krmivo pre mačky bez akéhokoľvek váženia s maximálnou časovou úsporou!

Klady a zápory

Rovnako ako kŕmenie hotovými krmivami a kritika, s ktorou sa stretávajú výrobcovia krmiva ako je skazené mäso alebo cudzie telesá v krmive, tak ani BARF kŕmenie nie je bez rizík. Aj pri kŕmení surovým mäsom sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako napr. mäso môže byť nositeľom ochorenia alebo mať v sebe neodstránené zárodky parazitov. Agresívne žalúdočné šťavy mačky síce dokážu mnohé nebezpečenstvá zničiť, u mladých, starších alebo chorých jedincov však ohrozenie stále existuje.

Mačka BARF

Hotové suplementy môžu byť tiež zle namiešané rovnako ako krmivo v konzerve. Ak je pri kŕmení surovou stravou podávané len mäso určené na ľudskú spotrebu, sú mäsá samozrejme na parazity a ochorenia kontrolované. Napriek tomu ten, kto suplementy a mäso nedodáva z vlastných zdrojov, je vždy odkázaný na loajalitu tretej strany a je jasné, že aj bio mäsiar spoza rohu môže pochybiť.

Ten, kto sa rozhodne kŕmiť svoju mačku na základe princípu BARF, preberá veľkú zodpovednosť, ktorej si musí byť vedomý. Ak nie je pripravený na to, aby si prečítal všetky dostupné materiály, dbal na kvalitu vyberaných surovín a pripravoval každú porciu starostlivo, potom by mal zvoliť radšej inú variantu, a to kŕmenie zvieraťa krmivom už hotovým, nakoľko je to istejšie a bezpečnejšie riešenie. Ak si je však milovník mačiek svojej zodpovednosti vedomý a nasleduje pokyny BARF pozorne a detailne, potom je surová strava definitívne tou najlepšou metódou kŕmenia, ktorú môžete Vašej mačke poskytnúť.

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.