Pečieme sušienky pre mačky: Rýchlo, jednoducho a chutne

sušenky pre mačky

Pečenie sušienok pre mačky nie je vôbec zložité. Výhody domácich sušienok pre mačky: Pečením sa zabavíte, presne viete, čo sušienky obsahujú, a Vašej mačke určite zachutia. Predstavujeme Vám tri vynikajúce recepty na sušienky pre mačky.

Mohí radi pečú koláče alebo sušienky sami. Lebo čo môže byť krajšie ako rozmaznávať priateľov, či členov rodiny lahodným koláčom? Prečo teda neupiecť lahodné mačacie sušienky aj pre Vášho domáceho miláčika? Ako ich však upiecť?

Ako upečiem sušienky pre mačky?

Pečenie pre mačky sa v zásade nelíši od pečenia pre ľudí. Suroviny pomocou mixéru premiešame, vyformujeme koláčiky, a tie potom dáme piecť do rúry.

Domáce maškrty pre mačky však nie sú sladké, ale výživné. Namiesto cukru alebo orechov obsahujú to, čo mačkám chutí a čo je pre ne zdravé – napríklad syr, ryby alebo mäso.

sušienky pre mačky

Výhody domácich sušienok pre mačky

Keď sami pečiete mačacie sušienky, vždy presne viete, čo je vo vnútri. To je obzvlášť užitočné, ak Vaša mačka trpí alergiami. A keďže domáce sušienky neobsahujú žiadne chemické prísady sú nielen chutné, ale aj zdravé.

Na výrobu domácich keksov pre mačky nepotrebujete žiadne exotické prísady, ani špeciálne korenie, ktoré by Vaša mačka aj tak nezniesla. Ingrediencie na domáce mačacie sušienky – napríklad vajcia, tuniak alebo syr – sú k dispozícii v každom supermarkete.

Poznámka: U receptov, ktoré obsahujú mliečne produkty ako sú maslo, syr alebo jogurt, by ste mali používať výrobky bez laktózy. Mačky totiž neznášajú mliečny cukor (laktózu).

Mačacie sušienky sú ideálne ako pozornosť alebo ako vianočný darček pre Vašich priateľov, ktorí majú mačky. Ak chcete začať hneď teraz a rozmaznávať svoju mačku domácimi pochúťkami, nájdete tu tri jednoduché recepty:

Recept na mačacie sušienky so syrom

Prísady

 • 140 gramov strúhaného parmezánu
 • 1 vajce
 • 4 čajové lyžičky masla alebo masti
 • 8 vrchovatých lyžíc zemiakovej múky

Príprava

Rúru predhrejeme na 180 stupňov.

Parmezán, vajíčko a maslo, prípadne masť, rozmixujeme mixérom tak, aby vznikla rovnomerná zmes. Potom pomaly pridávame zemiakovú múku a miešame dovtedy, kým nebude mať cesto peknú rovnomernú konzistenciu.

Hotové cesto vytvarujeme do dlhých, tenkých valčekov, ktoré sú približne tak hrubé ako malíček. Následne rolky nakrájame nožom na rovnako veľké kúsky.

Surové sušienky rozložíme na plech vyložený papierom na pečenie. Dbajte na to, aby medzi jednotlivými sušienkami bol dostatok priestoru, pretože vďaka obsiahnutému vajíčku sa ich veľkosť približne zdvojnásobí.

Mačacie sušienky so syrom pečieme v rúre asi 10 až 15 minút.

Recept na mačacie sušienky s tuniakom

Prísady

 • 140 gramov konzervovaného tuniaka, scedeného
 • 1 vajce
 • 120 gramov ovsenej múky
 • 1 lyžica slnečnicového oleja
 • 1 až 2 polievkové lyžice vody

Príprava

Rúru predhrejeme na 180 stupňov.

Tuniaka, vajíčko a olej rozmixujeme mixérom. Potom pridáme múku a vodu a miešame dovtedy, kým nezískame hladké cesto.

Cesto vytvarujeme do malých guličiek a poukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie.

Mačacie sušienky s tuniakom pečieme v rúre asi 12 až 15 minút.

Recept na mačacie sušienky s kuracím mäsom

Prísady

 • 250 gramov vykosteného kuracieho mäsa
 • 1 lyžica jogurtu
 • 1 čajová lyžička slnečnicového oleja
 • 200 gramov ryžovej múky
 • 1 vajce

Príprava

Rúru predhrejeme na 175 stupňov.

Kuracie mäso nakrájame na malé kúsky a uvaríme ho vo vode. Keď je mäso hotové, necháme ho trochu vychladnúť a rozmixujeme ho. Potom pridáme vajíčko, jogurt a olej a všetko vidličkou premiešame. Následne po lyžiciach pridávame ryžovú múku, kým nevznikne cesto.

Ako alternatívu k varenému kuraciemu mäsu môžeme tiež použiť mokré krmivo s prírodným kuracím mäsom, napríklad od spoločnosti Miamor.

Cesto vytvarujeme do malých guličiek a poukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie. Guličky môžeme trochu popritláčať (napr. pomocou vidličky) tak, aby boli ploché.

Mačacie sušienky pečieme v rúre asi 20 minút.

mačka

Ako skladovať domáce mačacie sušienky?

Domáce mačacie sušienky by ste mali po upečení nechať dobre vychladnúť. Vychladnuté sušienky vložte do vzduchotesnej nádoby a skladujte ich v chladničke. Doba trvanlivosti sušienok je asi 1 týždeň.

Dôležité: Len ako snack medzi jedlami

Aj keď Vaša mačka by takýchto domácich sušienok najradšej zjedla veľa – nie sú určené ako hlavné jedlo. Nechcete predsa, aby Vaša mačka pribrala.

Domáce mačacie sušienky vždy podávajte len ako snack alebo odmenu medzi jedlami, alebo ich vložte do inteligenčnej hračky. V našom online obchode zoohit mimochodom nájdete aj rôzne inteligenčné hračky pre mačky.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.
9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.