Ako zistiť správnu dávku krmiva pre mačky

Mačka je granule

Stačí to?

Niektoré mačky sa zdajú byť stále hladné. Koľko krmiva však mačka denne potrebuje? Tento článok Vám pomôže zistiť, aké je správne množstvo krmiva pre Vašu mačku. 

Chodí Vaša mačka hore-dolu k prázdnej miske a ku Vám? Vyčítavo na Vás pozerá svojimi veľkými guľatými mačacími očami a žalostne mňauká? To môže znamenať iba jednu vec: „Mám hlad“. 

Mnoho mačiek v dnešnej dobe žerie viac, ako je pre ne dobré. Obezita a z nej vyplývajúce choroby, ako je napr. cukrovka, už nie sú zriedkavé ani u mačiek. Aké množstvo krmiva však mačka v skutočnosti potrebuje, aby netrpela hladom ani príliš nepribrala? 

Koľko krmiva mačka potrebuje?

Dospelá mačka potrebuje asi 300 gramov mokrého krmiva denne. Toto je však iba orientačná hodnota. Množstvo krmiva, ktoré mačka skutočne denne potrebuje, závisí od mnohých rôznych faktorov. Kalorická potreba, a teda aj množstvo krmiva, závisí okrem iného od veľkosti, veku a hmotnosti mačky. 

Svoju úlohu zohráva aj aktivita. Aktívne mačky potrebujú vo svojich miskách väčšiu dávku krmiva než pokojné domáce mačky. Vonkajšie mačky, ktoré majú veľa pohybu a priestoru na behanie, majú spravidla väčšiu kalorickú potrebu ako vnútorné mačky. 

Okrem toho platí: Čím vyššia je kvalita krmiva, o to menšiu porciu mačka potrebuje. Dobré krmivo má zvyčajne vysoký podiel mäsa, a Vašu mačku optimálne nasýti. Kto pre mačky kupuje kvalitné krmivo, pravdepodobne v konečnom dôsledku nezaplatí viac než ten, ktorý kupuje lacnejšie výrobky.

Tabuľka na určenie dávky krmiva podľa hmotnosti mačky

Dôležité: Hodnoty uvedené nižšie v tabuľke sú len orientačné hodnoty, tabuľka Vám má slúžiť len ako pomôcka. V určitých prípadoch môže mačka potrebovať väčšiu alebo menšiu dávku krmiva. 

Hmotnosť mačky v kilogramoch Denná dávka mokrého krmiva v gramoch
Do 2 120 – 160
2 – 3 160 – 210
3 – 4 210 – 260
4 – 5 240 – 320
5 – 6 250 – 360

Koľko kalórií mačka potrebuje?

Potreba kalórií u mačky závisí okrem iného od toho, koľko má pohybu. V tomto ohľade sa naši štvornohí priatelia od nás ľudí nelíšia. 

Veľmi aktívna mačka spáli denne asi 80 kilokalórií na kilogram hmotnosti. Priemerne aktívna mačka potrebuje 70 kilokalórií a pohodlný „gaučový leňoch“ iba 60 kilokalórií na kilogram hmotnosti. 

V praxi sú však tieto hodnoty iba obmedzene použiteľné, pretože obsah kalórií nie je na obaloch krmív pre mačky zvyčajne uvedený. 

Odporúčané dávkovanie krmiva podľa výrobcu

Ďalším záchytným bodom pre určenie množstva krmiva pre mačky je dávkovanie krmiva odporúčané výrobcom, ktoré je uvedené na obale. 

Tieto informácie sa tiež týkajú priemernej potreby kalórií, a treba ich prispôsobiť aktivite mačky. Sú však veľmi užitočné pre orientáciu.

V online obchode zoohit je u všetkýchdruhov krmív pre mačkyuvedené nielen ich zloženie, ale aj odporúčanie dávkovania jednotlivých krmív.

Príklad mokrého krmiva

Tu je príklad mokrých krmív značkyAnimonda vom Feinsten Adult: Výrobca odporúča dennú dávku krmiva od 165 do 215 gramov pre mačky s hmotnosťou dva až tri kilogramy a 265 až 310 gramov krmiva pre mačky vážiace štyri až päť kilogramov.

Príklad suchého krmiva

Suché krmivo poskytuje viac energie ako mokré krmivo, takže mačka potrebuje podstatne menšiu dávku. Podľa odporúčaného dávkovaniaPurizon Adult Fischje denná dávka od 20 do 35 gramov krmiva pre dvojkilové mačky a 40 70 gramov pre mačky s hmotnosťou päť kilogramov.

Dávka krmiva: Ako často by ste mali kŕmiť Vašu mačku?

Vonkajšia mačka na farme uloví v priemere 15 myší denne. Svoje úlovky nezožerie naraz, ale – v závislosti od šťastia pri love – žerie viackrát v priebehu dňa. 

Tento zvyk si zachovali aj domáce mačky, ktoré si na živobytie myši chytať nemusia: nevyprázdnia celú misku naraz, ale množstvo krmiva si rozdelia na niekoľko malých dávok. 

Takáto dávka zhruba zodpovedá objemu jednej myši. Keď mačka toľko zožerie, najskôr sa stiahne, aby krmivo strávila. Ak pred mačku postavíte veľkú misku naplnenú krmivom až po okraj, rovná sa to množstvu dvoch až piatich myší. Také množstvo mačka naraz skonzumovať nezvládne.

Minimálne trikrát denne

Preto by ste mali svojej mačke poskytnúť čerstvé krmivo aspoň trikrát denne. Ak mokré krmivo dlho zostáva v miske, môže sa pokaziť, pretože mačka ho konzumuje iba postupne. Krmivo sa môže rýchlo pokaziť hlavne počas horúcich letných dní. 

Ak chodíte do práce a nie ste cez deň doma, môžete si pomôcť automatickými kŕmidlami. Dostupné sú tiež kŕmidlá s chladiacimi prvkami pre mokré krmivo.

Rôzne modelyautomatických kŕmidielnájdete v online obchode zoohit.

Niektoré mačky zožerú všetko naraz

Pokiaľ ide o stravovacie návyky, aj tu výnimky potvrdzujú pravidlo: nie všetky mačky sú také „disciplinované“ a rozdelujú si svoje krmivo. Niektoré mačky zožerú aj celú misku naraz, a často musia krátko nato zvracať. 

Najmä pri suchom krmive možno pozorovať, že mačka zhltne celú porciu na jeden šup.

Tip:Naplňte inteligenčnú hračku dávkou suchého krmiva. Inteligenčné hračky majú malé priehlbiny a priestory, z ktorých musí mačka potravu labkami vyloviť. Automaticky teda žerie pomalšie.

V online obchode zoohit nájdete interaktívne hračky pre mačky. 

Mačiatka jedia krmivo © JohiMathé / stock.adobe.com
Mačiatka na svoj rast potrebujú veľa krmiva.

Dávka krmiva pre mačiatka, gravidné a dojčiace mačky

U mačiatok platia iné pravidlá, čo sa týka dávky krmiva. 

Až do štyroch týždňov veku sa mačiatka kŕmia výlučne materským mliekom. Potom si už môžu pomaly zvykať na tuhú stravu. 

Mačiatkam nemôžete dať príliš veľa krmiva. Musia stále rásť a mali by každý týždeň výrazne priberať na váhe, no majú však veľmi malé žalúdky. Preto ich kŕmte niekoľkokrát denne. Do piatich až šiestich mesiacov veku je päť krmív úplne postačujúcich. 

Gravidné mačky a mačky, ktoré dojčia svoje mláďatá, tiež potrebujú veľa energie. Zaistite, aby mali vždy k dispozícii dostatok kvalitného krmiva. 

Viac informácií o správnej výžive mačiatok sa dozviete v našom článku oVýžive mačiatok.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?