Kvalitné krmivo pre kastrované mačky

Strava pre kastrované mačky

Nie je mačka ako mačka. Mladá mačka potrebuje iné množstvo živín než dospelý tigrík alebo staršia mačka. Niektoré povahy sú aktívnejšie a niektoré trávia svoj čas radšej pohodlne na radiátore. Správna strava pre kastrované mačky by mala zohľadňovať individuálne špecifiká každej mačky. Kastrácia je pre telo mačky prenikavým zážitkom. Čo to však znamená v praxi? Čo musí ponúkať kvalitné krmivo pre kastrované mačky?

Kastrácia

Niet pochýb, že kastrácia u mačiek, ktoré sa nevyužívajú na chov, je nutnosťou. Už z dôvodov ochrany zvierat by sa mali mačky kastrovať zavčasu, pokiaľ nejde o chovné zvieratá. Zverolekárom vykonaná kastrácia predstavuje rutinný zákrok, ktorý mačke spôsobuje problémy iba v tých najzriedkavejších prípadoch. Práve naopak, kastrované mačky zvyknú zriedkavejšie ochorieť na rakovinu a vyzerajú často vyťaženejšie a menej náchylné na stres.

Napriek tomu zmení kastrácia metabolizmus a hormonálnu rovnováhu mačky, čo môže byť sprevádzané určitými zmenami: Dochádza k úbytku pohlavných hormónov, ktoré sa doposiaľ podieľali na regulovaní chuti a rýchlosti metabolizmu. Tým sa zmení spotreba energie, avšak chuť vykastrovaných mačiek zostáva často bezo zmeny. Kastrované mačky sú navyše pokojnejšie, práve voľne sa pohybujúce mačky už nemajú taký silný sklon k niekoľkokilometrovým potulkám ako nekastrované mačky. Mnohí majitelia mačiek môžu v dôsledku kastrácie u svojej mačky pozorovať priberanie na hmotnosti.

Kvalitné krmivo pre kastrované mačky © Claude Calcagno / stock.adobe.com

Kvalitné krmivo pre kastrované mačky

Vykastrované mačky vyžadujú po kastrácii väčšinou o niečo menej kalórií, aby pokryli svoju dennú potrebu. Napriek tomu sú ale odkázané na dôležité vitamíny a živiny, aby zostali zdravé a čulé. Žiaľ, čisté zníženie množstva krmiva vedie k tomu, že mačka nedostáva dostatok živín na zachovanie dôležitých funkcií mačacieho tela – napriek tomu by mala väčšinou prijímať o niečo menej kalórií, aby nepriberala na hmotnosti. Napokon, energetická spotreba vykastrovaného tigríka sa znižuje. Dilema? Nie nutne.

Ideálna výživa pre vykastrované mačky by mala zohľadňovať spotrebu vitamínov a živín tigríka a popritom obsahovať kalórie a tuky podľa potreby. Presne to ponúkajú niektoré na trhu dostupné druhy hotových krmív pre kastrované zvieratá, okrem toho majú často ešte dôležité doplnkové využitie.

Prímesi ako aminokyselina L-karnitín môžu pozitívne vplývať na naberanie hmotnosti. Vyvážený pomer vápnika/fosforu v mačacej strave je dôležitý pre rovnováhu minerálnych látok v tele mačky. Kvalitné bielkoviny zasýtia a zaručujú naberanie svalovej hmoty aj pri menej aktívnych zvieratách. V neposlednom rade môže obohatenie o antioxidanty podporovať opravný mechanizmus jednotlivých buniek. Na udržanie hmotnosti však často vystačí strava s kvalitnými druhmi krmiva.

Čierno-biela mačka je maškrty z ruky © nic_ol / stock.adobe.com

Zmena krmiva

Prvým krokom je nájsť to správne krmivo pre kastrované mačky – zmena krmiva. Ako isto viete, mačky často ani trochu nespolupracujú, keď sa musia vzdať obľúbeného krmiva v prospech nejakého neznámeho špeciálneho krmiva!

Pri zmene krmiva postupujte po krokoch. Najprv vmiešajte jednu čajovú lyžičku nového krmiva obvyklej mačacej stravy a potom podiely pomaly zvyšujte, kým nové krmivo úplne nenahradí starú stravu. V ideálnom prípade znižujte dávku maškŕt a pochúťok, kým mačka neakceptuje nové krmivo.

Nech sa darí Vám aj Vášmu tigríkovi!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?