Ako vyrobiť zmrzlinu pre mačky: 5 skvelých nápadov na recepty

Napísané Sabrina Quente
mačacia zmrzlina maine coon

Trochu zábavy v lete je nevyhnutnosťou – to platí aj u mačiek. Vďaka jednoduchým tipom a zopár ingredienciám môžete vyrobiť vlastnú zmrzlinu pre mačky.

Zmrzlina prináša osvieženie a leto je obdobím, kedy je konzumovaná najviac. Aj mačky sa rady osviežia, keď je horúco. Chceli by ste svoju mačku pre zmenu prekvapiť zmrzlinou? Vysvetlíme, či je zmrzlina pre mačky bezpečná, a ukážeme vám, ako môžete zmrzlinu pre mačky pripraviť sami.

Môžu mačky jesť zmrzlinu?

Veľkí príbuzní mačky domácej sú zvyknutí na vysoké teploty. Preto aj bytové mačky dokážu teplo dobre znášať. Uprostred leta však aj niektorým mačkám, ktoré teplo milujú, môže začať byť príliš horúco.

Schladenie zabezpečujú tienisté miesta a dostatok vody. Napriek tomu si mnohí majitelia mačiek kladú otázku: Môžu mačky zmrzlinu?

Ako vyrobiť zmrzlinu pre mačky: Tipy na bezstarostnú zábavu z maškrtenia

V zásade nie je nič zlé na tom, ak svoju mačku počas horúcich letných dní rozmaznávate mrazenými pochúťkami. Majitelia mačiek by si však mali vziať k srdcu nasledujúce rady, aby mačkám zmrzlinová pochúťka nerozhodila žalúdok:

 • Mačky milujú mlieko. Často sa však stáva, že neznesú laktózu, ktorú obsahuje. Preto je lepšie na zmrzlinu pre mačky použiť tvaroh, jogurt alebo špeciálne mlieko pre mačky. Prípadne môžete vyskúšať recept na zmrzlinu pre mačky bez laktózy. Nápady nájdete nižšie.
 • Rovnako ako u ľudí, aj u mačiek platí: Menej je viac. K zdravému životu mačiek patrí vyvážená strava. Preto by zmrzlina pre mačky, rovnako ako mačacie pochúťky, mala byť na jedálnom lístku len z času na čas.
 • Aj keď je pokušenie veľké, mačky by si mali zmrzlinu vychutnávať pomaly a nie príliš studenú. Preto nechajte zmrzlinu vopred trochu rozmraziť.

Zatiaľ čo pre psov je k dispozícii široká škála hotových zmrzlín, majitelia mačiek majú, žiaľ, obmedzený výber. Dobrou správou však je, že zmrzlinu pre mačky si môžete vyrobiť sami – jednoducho a lacno. Ktorá “mačacia zmrzlina” bude najlepšia, samozrejme, závisí len od chuti vašej mačičky.

Teploty stúpajú a stúpajú? Chráňte svoju mačku pred horúčavami pomocou našich 5 tipov. 

Ako vyrobiť zmrzlinu pre mačky: Prísady a príslušenstvo

Dobré na zmrzline pre mačky je to, že väčšinu prísad pravdepodobne už máte doma. Obľúbené krmivo pre mačky je rovnako vhodné ako pasty a krémy, mlieko pre mačky alebo chrumkavé maškrty.

Čokoláda alebo cukor, ktoré nám ľuďom zmrzlinu osladia, sú pre mačky tabu. Soľ alebo obilniny tiež nemajú v potrave pre mačky čo hľadať.

Na výrobu zmrzliny môžete použiť prírodný jogurt alebo tvaroh, pokiaľ vaša mačka tieto prísady znáša. Ešte šetrnejšie pre citlivé mačacie žalúdky sú neochutené, najlepšie prírodné vývary alebo čistá voda.

Okrem rôznych ingrediencií na zmrzlinové kreácie potrebujete aj formu na ľad. Bežné kocky ľadu majú ideálnu veľkosť na malú zmrzlinovú pochúťku medzi kŕmeniami. Na jednoduché naplnenie zmrzliny do formy na ľad je najlepšie použiť zdobiace vrecko alebo nastrihnuté vrecko do mrazničky. Malá lyžička poslúži tiež.

Ďalej potrebujete už len trpezlivosť, kým zmrzlina zamrzne. Alebo si jednoducho ušetrite prácu do budúcna a vyrobte chladivé letné občerstvenie do zásoby.

Ako vyrobiť zmrzlinu pre mačky: Najjednoduchšie recepty na leto

Ak vyrábate vlastnú zmrzlinu pre mačky po prvýkrát, zvážte, čo vašej mačke chutí. Miluje ryby, uprednostňuje mokré krmivo alebo sa poteší maškrtám? V našom zozname nájdete recept pre každú chuťovú preferenciu.

Recept č. 1: Tuniak

Ľadová rybacia pochúťka

Miluje vaša mačka ryby? Potom ju tento recept prinúti priasť. Jednoduchšie to už ani nejde: potrebujete len tuniak a a trochu vody. A takto na to:

 • rozmixujte porciu tuniaka
 • pridávajte vodu, kým zmes nezíska krémovú konzistenciu
 • tuniakový krém naplňte do formy na ľad
 • vložte zmes do mrazničky pokiaľ nezamrzne

Recept č. 2: Mokré krmivo

Výroba zmrzliny z mokrého krmiva

Zmrzlina z mokrého krmiva sa dá pripraviť rovnako rýchlo ako tuniaková zmrzlina: Namiesto tuniaka jednoducho rozmixujte porciu krmiva pre mačky, ktoré má vaša mačka najradšej.

Recept č. 3: Maškrta

Maškrta skrytá v zmrzline

Prekvapte svoju mačku tým, že do zmrzlinovej zmesi pred zmrazením ukryjete nejakú maškrtu. Prípadne ju môžete zamraziť v kocke ľadu z vody alebo neochuteného vývaru.

Pre domáce mačky, ktoré majú ako maškrtu rady pasty a krémy, môžete tieto zamraziť samostatne alebo s trochou prírodného jogurtu.

Recept č. 4: Mlieko

Mliečna pochúťka ľahká na žalúdok

Mliečna zmrzlina je vhodná aj pre mačky – ak neobsahuje laktózu. So špeciálnym mliekom pre mačky môžete pre svoju mačku vykúzliť lahodnú mliečnu zmrzlinu, ktorá  jej nespôsobí žiadne bolesti bruška.

Za predpokladu, že vaša mačka chladenú pochúťku nezhltne rýchlo. Pred konzumáciou zmrzliny ju nechajte trochu rozmraziť, ochránite tak žalúdok mačky.

Mimochodom, mlieko pre mačky premení aj mokré krmivo alebo tuniakovú zmrzlinu na lahodnú krémovú zmrzlinovú pochúťku.

Recept č. 5: Nízkokalorická varianta

Ľadová guľa

Aj keď je vaša mačka na diéte, môžete jej dopriať osviežujúcu pochúťku. Ľadová guľa poskytuje mačacím mlsným jazýčkom nielen nízkokalorické osvieženie, no okrem toho povzbudzuje mačku ku hre.

Potrebujete len balón a vodu a môžete začať:

 • Odstráňte mastenec z balónika: jednoducho balónik naplňte trochou vody, pretrepte a opäť vyprázdnite.
 • Naplňte balónik vodou (nie príliš veľa, inak sa mačka zľakne).
 • Naplnený balónik vložte do mrazničky, kým voda nezamrzne.
 • Balónik odstráňte

 

Vzniknutú ľadovú guľu môžete takto dať mačke v pekáči alebo v podobnej nádobe. Predtým nádobu naplňte trochou vody. Teraz sa mačka môže s ľadovou guľou vyhrať. Ľadová guľa je vďaka svojmu tvaru pohyblivá a podnecuje mačku ku hre.

Posledný tip na výrobu vlastnej zmrzliny pre mačky: Bez ohľadu na to, pre ktorý recept sa nakoniec rozhodnete, najlepšie je chladenú pochúťku mačke podávať v malej miske. Tak zabránite tomu, aby sa ľad dostal na podlahu a podlaha zostane suchá. Prajeme vašej mačke dobrú chuť!

online obchode zoohit nájdete množstvo ingrediencií na výrobu dokonalej mačacej zmrzliny a doplnky pre fantastické leto.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Animals have accompanied me for as long as I can remember - there is hardly a child's photo without a budgie on my head or a cat on my lap. For more than ten years, I have been writing as an editor about various topics ranging from health insurance to cat ownership. Always with me: my cat Mimi, who is the best source of inspiration for many texts and knows when it's time for a break from writing.


Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?