Výživa mačiatok

mačka krmivo

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

Výživa mačiatok: Kedy začať mačiatka prikrmovať?

Akonáhle začne produkcia materského mlieka klesať (asi po troch až štyroch týždňoch), je čas začať mačiatko pomaly navykať na krmivo. Od tretieho mesiaca podávajte mačiatkam už len krmivo pre mačky. Ak chcete mačiatko navyknúť na pevnú stravu, mali by ste začať malými porciami krmiva pre mačiatka. Ak mačiatko krmivo neprijíma, môžete na začiatku pridať trochu mlieka určeného pre odchov mačiatok. Množstvo mlieka však postupne znižujte, aby mačiatko neprijímalo príliš mnoho energie.

mačka © inna_astakhova / stock.adobe.com

10. – 12. týždeň

Niekoľko prvých týždňov predstavuje zásadnú fázu vo výžive mačiatok. V tomto období preto odporúčame rôzne formy kŕmenia, napr. suché aj vlhké krmivo alebo doma pripravenú stravu, aby si mačiatko nezvyklo len na jeden druh stravy. Ak by neskôr bola nutná zmena stravy, napríklad zo zdravotných dôvodov, bude všetko jednoduchšie. Nezabúdajte, že mačiatka v rastovej fáze potrebujú zvýšené množstvo vitamínov a minerálov. Vysoko kvalitné krmivo pre mačiatka túto potrebu pokryje.

Do 4. mesiaca

Metóda kŕmenia by mala byť v tomto období prispôsobená anatómii mačiatka: tráviaci trakt mačiatka nie je zatiaľ plne vyvinutý, ale hlad je veľký. Ponúkajte preto mačiatku niekoľko menších porcií pravidelne počas dňa. Časy kŕmenia by mali byť zachované. K prirodzeným stravovacím návykom mačiek patrí konzumovať až 20 malých jedál behom celého dňa – dokonca aj v noci. Odporúčame preto, predtým než pôjdete spať, pripraviť nejaké jedlo, aby sa mačiatko mohlo najesť aj v noci.

Od 4. do 6. mesiaca

Od štvrtého mesiaca môžete stravu prispôsobiť typickým stravovacím návykom mačiek: najradšej jedia niekoľkokrát denne (10-20x) malé porcie. Ako zvieratá, ktoré sú aktívne v noci, rady aj v noci jedia. Je dôležité poskytnúť im dostatok potravy niekoľkokrát denne, a pritom ich neprekrmovať. Odporúčame podávať najmenej tri jedlá denne, vrátane jedného neskoro večer. Ak má mačiatko k dispozícii suché krmivo, je potrebné kontrolovať, aby nebola prekročená denná spotreba energie, pretože suché krmivo je v porovnaní s vlhkým oveľa kalorickejšie.

Od 7. mesiaca

Od tohto veku môžete pri zmiešanom kŕmení rozdeliť dennú dávku krmiva v konzervách alebo kapsičkách na dve porcie. Jednu porciu podávajte ráno a druhú večer. Môžete tiež podávať počas dňa niekoľko malých porcií granúl za predpokladu, že je dodržaný celkový denný príjem energie.

Royal Canin Kitten

  • od 4 do 12 mesiacov
  • pre posilnenie imunitního systému
  • optimálna podpora trávenia
süss kitten © olhastock / stock.adobe.com

Royal Canin Kitten v omáčke

  • od 4 do 12 mesiacov
  • aktivuje imunitný systém
  • podporuje zdravý vývoj
  • obsahuje optimálny pomer živín

Výživa mačiatok: Tekutiny

Konzumáciou vlhkého krmiva mačiatko prijíma zároveň tekutiny. Napriek tomu by malo mať neustále k dispozícii dostatok čerstvej pitnej vody.

Mlieko spočiatku mačiatka znášajú dobre, ale neskôr môžu mať kvôli vysokému obsahu mliečneho cukru hnačku. Ako doplnok stravy je vhodné podávať špeciálne mačacie mlieko so zníženým obsahom laktózy.

Pozrite si  našu ponuku v sekcii Mačiatka a prečítajte si tiež článok o Zabývaní mačiatka: Základné vybavenie & tipy!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.