Kŕmenie mačky podľa veku

Kŕmenie mačiatok

Majitelia mačiek čelia mnohým rozhodnutiam pri výbere krmiva: Mám podávať mokré alebo suché krmivo? Alebo mám mačku kŕmiť surovým mäsom, t. j. metódou kŕmenia BARF? Mnohí majitelia mačiek si tiež kladú otázku: Ako prispôsobovať kŕmenie mačky podľa veku? Dáme Vám tipy! 

Kvalitné krmivo od útleho veku: Nájdite to správne krmivo pre mačiatka 

Odkedy mačiatkam podávať krmivo pre mačiatka? 

Prvé tri až štyri týždne života pijú mačiatka materské mlieko, ktoré im poskytuje všetko, čo potrebujú. Alternatívou pre nájdené mačiatka je mlieko na odchov mačiatok. 

Keď majú malé mačiatka približne jeden mesiac, môžu sa kŕmiťkrmivom pre mačiatka. V porovnaní s bežným krmivom pre mačky toto obsahuje viac energie, vitamínov aminerálnych látok na podporu rastu. Keďže aj matky mačiatok môžu byť počas niekoľkých týždňov kŕmené krmivom pre mačiatka, mačiatka si môžu na ňom pochutnávať z misky svojej matky. 

V nasledujúcich týždňoch dostávajú mačiatka čoraz viac tuhej stravy a menej mlieka približne v troch mesiacoch sú od mlieka odstavené. 

Ponúknite mačke rôzne druhy krmív 

Do tohto času, v ideálnom prípade, už mačiatka ochutnali rôzne druhy krmív, a zvykli si namokréa suché krmivo. Pretože pred dvanástym týždňom si mačka začína privykať na tuhé krmivo. Ak počas tohto obdobia mačka spozná len málo krmív, neskôr môže byť prieberčivá alebo odmietať neznáme krmivo. 

Aj keď ste sa rozhodli kŕmiť mačku len mokrým krmivom, môže byť prospešné zoznámiť ju aj so suchým krmivom. Pokiaľ ide o výživu mačky, budete mať tak viac možností. 

Okrem toho je suché krmivo vhodné na nácvik malých trikov, na hľadacie hry alebo inteligenčné hračky. Môžete si tiež vybrať suché krmivo pre mačiatka a kombinovať ho s mokrým krmivom pre dospelé mačky. Takto máte väčší výber, pokiaľ ide o mokré krmivo, a navyše energiu, minerálne látky a vitamíny obsiahnuté v granuliach pre malé mačiatka. 

V nasledujúcich mesiacoch by mala mačka dostávať aspoň štyri dávky krmiva denne. Lovci myší totiž uprednostňujú čo najmenšie porcie. Aké je teda správne krmivo pre mačiatka? Máte na výber z mnohých rôznych druhov! Dbajte však na kvalitu krmiva už od veku mačiatka – viac o tom sa dočítate nižšie! 

Správne krmivo pre mačky od jedného roka 

Aj keď niektoré plemená mačiek, ako napríklad nórska lesná mačka, dospievajú o niečo neskôr: Od jedného roka môžete úplne prejsť na krmivo pre dospelé mačky. Ak kupujete suché krmivo vo veľkých baleniach, môžete na nové krmivo prechádzať pomaly: Nové krmivo primiešavajte do už známeho krmiva a postupne podiel nového krmiva zvyšujte. 

Prechod je obzvlášť jednoduchý, ak si vyberiete krmivo pre dospelé mačky, ktoré Vaša mačka pozná už vo variante pre mačiatka. Nie je to však nevyhnutné. Kvalita krmiva pre mačky je najdôležitejšia.

Zloženie prirodzeného krmiva pre mačky 

Prirodzené krmivo pre mačky vo forme koristi sa skladá z 50 až 60 percent bielkovín, do 30 percent tuku a maximálne 8 percent sacharidov. Ďalších 68 percent tvoria minerálne látky. Mačky uprednostňujú potravu, ktorá zodpovedá tomutozloženiu koristi”. 

Má to svoj dôvod, pretože mäsožravci sú závislí od množstva živočíšnych bielkovín. Čo to znamená pre optimálne krmivo? Tu je niekoľko vlastností, podľa ktorých môžete rozpoznať vysokokvalitné krmivo pre mačky akéhokoľvek veku:

  • Mäso stojí na prvom mieste v tabuľke ingrediencií 
  • „Živočíšne vedľajšie produkty“ sú obsiahnuté a uvedené 
  • „Rastlinné vedľajšie produkty“ nie sú obsiahnuté 
  • Neobsahuje cukor ani zvýrazňovače chuti / ochucovadlá 
  • Vaša mačka ho rada konzumuje 

Objavte náš výberKrmív pre mačky & Príslušenstva pre mačky! 

Kŕmenie mačky granulami © Africa Studio / stock.adobe.com

Ako nájsť dobré krmivo pre staršie mačky 

Výživa pre staršie mačky: Kedy na ňu prejsť? 

Kedy sa mačka už považuje za staršiu mačku – seniora? Informácie o tom sa rôznia a je to tak správne! Pretože podobne ako my ľudia, niektoré mačky starnú pomalšie, iné rýchlejšie. 

Napríklad niektoré mačky začínajú vykazovať známky starnutia už vo veku sedem alebo osem rokov. Sem patrí viac kilogramov na rebrách, pretože mačky sa menej hýbu, problémy so zubami, ktoré sťažujú žuvanie, problémy s kĺbmi alebo zhoršujúci sa sluch a zrak. Iné mačky zasa chudnú. Mnohé mačky sú však aj vo veku viac ako desať rokov stále vitálne. 

Vo všeobecnosti platí, že skôr ako budete zmeny pripisovať veku, mali by ste sa o vyššie uvedených zmenách poradiť s veterinárom. Ten mačku dôkladne prezrie, pretože v starobe stúpa riziko chronických ochorení. Problémy so zubami by sa mali odborne odstrániť, pretože môžu spôsobiť veľké bolesti. Ak mačka chudne, môže byť príčinou ochorenie obličiek alebo cukrovka. 

Akú úlohu zohráva vhodná strava pre mačky seniorov? 

Kvalitná výživa, zdravá telesná hmotnosť a dostatok pohybu a aktivít sú pevnými súčasťami chovu mačiek vhodnými pre daný druh.  

Rovnako ako pri krmive pre dospelé mačky platí: Kvalita je rozhodujúca – nerobte v tomto smere kompromisy! Niektoré ochorenia si môžu vyžadovať špeciálne krmivo.  

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v online obchode zoohit. 

Najmä staršie mačky však často nové krmivo odmietajú. Pomôcť môže napríklad, ak nové mokré krmivo zohrejeme, čím bude mačka vôňu vnímať intenzívnejšie, napriek tomu, že má zhoršené čuchové schopnosti. 

Mokré krmivo pre staršie mačky je v podstate ľahšie stráviteľné a zároveň mačku zásobuje tekutinami. Okrem toho suché krmivo, dokonca aj bezobilné, zvyčajne obsahuje viac ako 50 % sacharidov. Tým sa stáva ťažšie stráviteľným, a môže mať negatívny vplyv aj na hladinu cukru v krvi u starších mačiek. 

Prispôsobené množstvo energie v krmivách pre mačky seniorov 

Pri kŕmení starších mačiek je potrebné dbať na množstvo energie. Krmivo pre staršie mačky obsahuje upravené množstvo energie – porovnajte ho s predchádzajúcim krmivom a zvážte, čo Vašej mačke viac vyhovuje. Niektoré druhy obsahujú viac tuku a energie, iné so zníženým obsahom energie predstavujú ľahkú stravu. Takéto nie sú vhodné pre mačky, ktoré vekom chudnú. 

Aj keď Vaša mačka nevykazuje žiadne známky starnutia, od veku desiatich rokov zohľadňujte jej vek pri výbere krmiva. 

Raz za mesiac svoju mačku odvážte, aby ste si boli vedomí zmien hmotnosti. Vonkajšie mačky však v zime bežne priberú niekoľko gramov. Ak mačka priberá, znížte jej dávky krmiva, znížte množstvo pochúťok a povzbudzujte ju ku hre. 

Dokonalé krmivo pre mačky v každom veku – existuje vôbec? 

Ak je dobrá kvalita, nemusíte sa rozhodnúť pre “jediný” druh krmiva. Možné je aj zmiešané kŕmenie mokrým a suchým krmivom. Najlepšie je však podávať mokré a suché krmivo oddelene, pretože to môže sťažiť trávenie. 

Striedanie druhov tej istej značky – ako napr. „jahňacie a kura“ a „hovädzie a kačica“, zvyčajne nie je problém. Ak však zmeníte aj značky, mali by spĺňať rovnaké kvalitatívne normy. V opačnom prípade môžu mačky reagovať hnačkou alebo zvracaním. Striedanie druhov má výhodu, že mačka bude viac prispôsobivá, pokiaľ ide o krmivo. Ak výrobca zmení receptúru, máte dostatok alternatívnych možností. 

V zásade však mačka nepotrebuje pestrý jedálniček. Najlepšie je vybrať si približne tri rôzne krmivá porovnateľnej kvality. Krmivo pre mačiatka či seniorov zabezpečuje nutričné potreby v špeciálnych fázach ich života, a preto sa odporúča. Môžete ich kombinovať s krmivom pre dospelé mačky, čo uľahčí prechodné obdobie. 

Kŕmenie mačky podľa veku v prehľade

Od akého veku mačky by som mal podávať ktoré krmivá? 

Krmivo pre mačiatka  od 1. mesiaca 
Krmivo pre dospelé mačky  od jedného roka 
Krmivo pre staršie mačky seniorov   od 7 8 rokov 

Tieto údaje sú len orientačné. Proces starnutia sa u jednotlivých mačiek líši. V prípade nejasností sa môžete vždy poradiť so svojím veterinárnym lekárom. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?