Doplnky výživy pre mačky

mačka sa hrá s mužom

Potrebuje moja mačka doplnky výživy? 

V konzerve krmiva pre mačky je všetko, čo Vaša milovaná mačka potrebuje pre svoje zdravie – alebo nie? Zákonodarca totiž definoval pojem “kompletné krmivo” tak, že mačka prostredníctvom pridaných vitamínov a minerálnych látok dostáva všetko, čo potrebuje pre zdravý život. V závislosti od veku, stavby tela a prípadných ochorení však mnohé mačky môžu potrebovať ďalšie živiny vo forme doplnkov výživy. Našťastie existuje široká škála doplnkov výživy pre mačky, ktoré môžu majitelia mačiek používať na doplnenie stravy svojho domáceho maznáčika! Náš malý prehľad výživových doplnkov pre mačky by Vám mal pomôcť nájsť to správne zloženie výživy! 

Aby bola mačka celkom zdravá, potrebuje zmes vitamínov a živín. Špeciálne zloženie je tu obzvlášť dôležité: 

mačka sa hrá s mužom © DoraZett / stock.adobe.com

Vitamíny 

  • Vitamín A: Oči, koža a srsť mačky potrebujú vitamín A. Nedostatok môže viesť k ochoreniam očí a kožným problémom rôzneho druhu. Nadbytok je však rovnako nebezpečný: môže viesť k zmenám kostry, ako aj k poruchám rastu. Dospelá mačka vážiaca 3 kg potrebuje denne približne 300 IU (medzinárodná jednotka) vitamínu A. 
  • Vitamín D podporuje črevá, kosti, obličky, mliečnu žľazu a maternicu, a reguluje rovnováhu vápnika a fosfátov. Nadbytok môže viesť k vápenateniu cievnych stien, nedostatok vedie k rachitíde. Mačky žijúce vo vnútorných priestoroch trpia častejšie nedostatkom vitamínu D, vonkajšie mačky ho môžu získavať z vitamínu D3 prostredníctvom slnečného žiarenia. 
  • Vitamín E je rovnako ako vitamín A rozpustný v tukoch. Tento vitamín chráni tuky a lipidy v tele pred pôsobením voľných radikálov – je to tzv. antioxidant. Dospelá mačka potrebuje približne 2 mg vitamínu E denne, gravidné mačky alebo mačiatka primerane viac. 
  • Vitamín C si môže mačka vyrobiť sama, ale kvôli malému množstvu by sa mal pridávať prostredníctvom stravy. 100 až 300 mg vitamínu C podporuje imunitný systém a je dôležitý najmä v období stresu, chorôb a v starobe. 

Doplnky výživy pre mačky: Minerálne látky 

Pre správnu výživu sú dôležité nielen vitamíny, ale v krmive pre mačky by nemali chýbať ani minerálne látky. 

  • Minerálne látky sú živiny, ktoré sú prítomné vo forme iónov alebo anorganických zlúčenín. Pre mačací organizmus sú nevyhnutné – ich nedostatok môže viesť k závažným poruchám. 
  • Správny pomer vápnika a fosforu v krmive pre mačky je obzvlášť dôležitý. Pre optimálny metabolizmus kostí by to malo byť približne 1,2 ku 1. 
  • Sodík, chlór a draslík koordinujú vodnú rovnováhu tela mačky, ako aj vstrebávanie živín. 

Esenciálne aminokyseliny 

A existujú aj ďalšie živiny, ktoré sú pre mačku dôležité! Napríklad takzvané “esenciálne aminokyseliny” si organizmus mačky z potravinových zložiek vytvoriť nevie. Nakoľkoale potrebné pre metabolické procesy, musia sa tieto látky dodávať prostredníctvom potravy. Obzvlášť dôležitou esenciálnou aminokyselinou je taurín. Taurín je zodpovedný za prepojenie neurónov a reguluje srdcový tep. 

mačka s miskou krmiva

K predávkovaniu nedôjde, pretože prebytok taurínu sa z tela mačky okamžite vylúči nedostatok však vedie k slepote, poruchám imunitného systému a stuhnutiu srdcového svalu. Odporúčané množstvo pre mačku je 100 až 200 mg taurínu denne. Mnohí milovníci mačiek preto začali dopĺňať taurín do hotového krmiva. 

Nemusíte sa však obávať: kvalitné krmivo pre mačky zvyčajne obsahuje vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov – najmä ak je deklarované ako kompletné krmivo. Stravu dospelej, zdravej mačky nie je potrebné vždy dopĺňať. 

Má Vaša mačka špeciálne potreby alebo chcete ísť na istotu? Prejdite si náš obchod: Doplnky krmiva pre mačky! 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?