Môžem svojim mačkám podávať krmivo pre psov?

pes a mačka s krmivem

Môžu mačky žrat psie krmivo? 

Tak ako sa mačky a psy medzi sebou odlišujú, líšia sa aj ich požiadavky na krmivo. Ak sa stane, že sa Vaša mačka zje psie krmivo, nie je to ešte dôvod na obavu. Ak by však psie krmivo žrala trvale, malo by to vážne zdravotné následky. V každom prípade by ste sa tomu mali vyhnúť. 

V zásade musia mačky dostať krmivo určené pre ne – a samozrejme vo vysokej kvalite. Je na to dobrý dôvod: mačky potrebujú krmivo veľmi bohaté na bielkoviny s dostatočným obsahom aminokyseliny taurínu, pretože organizmus mačky si ju sám vyrobiť nevie. Naopak organizmus psa si taurín dokáže vyrobiť, netoleruje však bielkoviny a potrebuje krmivo bohaté na sacharidy. Zároveň podiel aminokyseliny taurínu, ktorý je pre mačky tak dôležitý, v krmive pre psov je príliš nízky, čo by mohlo u mačiek viesť k prejavom nedostatku. Taurín je pre zdravie mačiek obzvlášť dôležitý, pretože pečeň mačky ho nedokáže sama syntetizovať. Dôvod: enzýmy zodpovedné za premenu na taurín sú u mačky málo aktívne. Aminokyselinu je preto potrebné prijímať stravou.  

mačka a pes jedia suché krmivo z misiek © 135pixels / stock.adobe.com

Ak sa mačky dlhodobo kŕmia psím krmivom, dochádza u nich k výrazným príznakom nedostatku. Tie sa môžu prejaviť tým, že mačka má matnú srsť alebo zlý zrak. V najhoršom prípade to vedie k degenerácii sietnice – ochoreniu sietnice, ktoré je ireverzibilné, t. j. nedá sa zvrátiť, a ktoré môže z dlhodobého hľadiska viesť až k slepote mačky. 

Živočíšne bielkoviny sa vo veľkom množstve nachádzajú v mäse a rybích výrobkoch. Zelenina je naopak primárne bohatá na sacharidy. Preto krmivo pre psov obsahuje vyšší podiel zeleniny, zatiaľ čo krmivo pre mačky obsahuje viac rýb. Krmivo pre psov tiež preto nespĺňa výživové potreby mačiek, lebo kvôli vysokému podielu zeleniny obsahuje príliš veľa sacharidov, zatiaľ čo podiel mäsa v krmive pre psov je pre mačky príliš nízky. 

Ako môžem zabrániť tomu, aby moje mačky žrali psie krmivo? 

  • Mačky a psy je vhodné kŕmiť oddelene, ak je to možné, v rôznych miestnostiach alebo aspoň v rôznych kútoch miestnosti. 
  • Ak radi používate kliker, môžete ho použiť aj na odpútanie pozornosti mačky od psieho krmiva – ak je to potrebné. Mačky nie vždy považujú psie krmivo za lákavé. Takže v mnohých prípadoch tento problém vôbec nevzniká. 
  • Vzájomnému vyjedaniu z misiek môžete zabrániť aj tak, že v určitých časoch kŕmenia naplníte misky svojich milovaných mačacích aj psích kamarátov. Budete tak môcť kŕmenie sledovať, a v prípade potreby zasiahnuť. Nakoniec je to jediný spôsob, ako úplne zabrániť tomu, aby Vaša mačka vyžierala krmivo Vášho psa. Dôležitým aspektom je samozrejme aj to, aby si mačka a pes od začiatku osvojili, že majú žrať len zo svojej misky. 
  • Ďalšou osvedčenou možnosťou je, že krmivo ponúkate v obmedzenom časovom okne iba 15 minút, a to tak, že misku s krmivom dáte pred psa a po uplynutí času mu ju vezmete. Takto sa pes naučí, že musí zjesť všetko krmivo v danom časovom rámci. 

Odhadovanie nenásytnosti našich milovaných psích kamarátov nie je zväčša vôbec potrebné, pretože pes aj tak spravidla svoje krmivzožerie veľmi rýchlo a kompletne. Jeho spolubývajúca mačka zvyčajne nemá šancu ochutnať obsah psej misky, pretože pes v miske nič nenechá, a rád skonzumuje všetko sám a vo veľkej rýchlosti. 

mačka a pes jedia z tej istej misky © Monika Wisniewska / stock.adobe.com

Na čo mám dbať pri kúpe krmiva pre mačky? 

Kvalitné krmivo je súčasťou chovu domácich zvierat v súlade s druhovou príslušnosťou. Je vhodné klásť veľký dôraz na kvalitné krmivo pre mačky. Krmivo by malo obsahovať zložky, ktoré sú potrebné pre optimálny zdravotný stav mačky, a logicky by nemalo obsahovať žiadne látky, ktoré môžu zdraviu mačky škodiť. 

Kvalitné krmivo pre mačky spoznáte podľa presnosti informácií na etikete. Pri bližšie nešpecifikovaných údajoch, ako sú “produkty”, sa odporúča veľká opatrnosť. Pojmy ako “vedľajšie živočíšne produkty”, “vedľajšie produkty z rýb“, “mliečne produkty” a “pekárenské produkty” sú eufemizmami pre odpadové produkty z výroby potravín pre ľudí. V najhoršom prípade by krmivo pre mačky s takýmto označením mohlo obsahovať odpad z bitúnkov vrátane krvi, moču a pazúrov zvierat. Tak ako sú spotrebitelia kritickí k pôvodu potravín vo vlastnej strave, je vhodné kontrolovať aj krmivo pre mačky a psov, aby zistili, aké nevhodné zložky sa môžu skrývať za niektorými etiketami  najmä preto, že môžu zvieratám škodiťŠkodiť môžu aj vtedy, ak obsahujú skrytý cukor. Ak Vám teda na Vašej mačke záleží, pozorne si prečítajte informácie na etikete daného výrobku. 

Nie je nič krajšie, ako harmonické spolužitie psa a mačky, ktorí sa tak úžasne dopĺňajú vo svojich rozdieloch  a keď pes a mačka po nakŕmení sa z oddelených misiek ležia vedľa seba na koberci alebo pohovke. Pretože tak ako sú rozdielni, pokiaľ ide o stravovanie, sa zhodnú v tom, že spánok je tá najkrajšia vec na svete. Okrem jedla, samozrejme. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?