Nebezpečné potraviny pre mačky

macka pije mlieko z hrnce

Už zoológ a odborník na správanie zvierat Paul Leyhausen poznamenal, že mačky nežerú nevyhnutne len to, čo im skutočne prospieva. Preto je o to dôležitejšie, aby bol majiteľ mačky dobre informovaný o tom, ktoré z jeho potravín môžu byť pre mačky škodlivé. Niektoré ľudské potraviny, ktoré sú prospešné pre zdravie ľudí, sú pre mačky vysoko jedovaté. 

Nasledujúci zoznam potravín nie je kompletný. 

Čo mačky nesmú žrať? 

Medzi nebezpečné potraviny pre mačky patria: 

 • Alkohol: Je zrejmé, že mačky by nemali požiť alkohol. Z tohto dôvodu sú “Bachove kvety” pre mačky dostupné len vo verzii bez alkoholu. Alkohol môže u mačiek spôsobiť vážne poškodenie pečene a mozgu. Aj množstvo, ktoré sa z pohľadu človeka zdá veľmi malé, napr. len jedna polievková lyžica, stačí na to, aby mačka upadla do kómy. Len o niečo viac alkoholu môže byť pre mačku dokonca smrteľné. 
 • Zavináč: Aj keď si možno myslíte, že vašej mačke prospeje, keď sa s ňou podelíte o svoj zavináč, dôrazne vám to neodporúčame. Vysoký obsah soli nie je vhodný pre tráviaci trakt mačky. 
 • Čokoláda: Rovnako ako pre psy je čokoláda vysoko jedovatá aj pre mačky, a to vďaka zložke teobromín. Táto látka je obsiahnutá v každom druhu čokolády – v obzvlášť vysokých koncentráciách však v horkej čokoláde a v čistom kakau, pretože sa okrem iného používa na pečenie alebo na výrobu “horúcej čokolády”. Keď mačky konzumujú čokoládu, má to fatálne následky. Vedie to k srdcovej arytmii, svalovému chveniu a záchvatom. Čím vyšší je obsah kakaa v čokoláde, tým nebezpečnejšia pre mačky je. Našťastie mačky – na rozdiel od psov – často nemajú o toto delikátne pokušenie taký záujem, ale aj tak by ste mali zabezpečiť, aby vaša mačka nemala prístup k čokoláde, pretože hrozí nebezpečenstvo otravy. 
 • Surové bravčové mäso: Tu hrozí riziko infekcie Aujezkého vírusom, ktoré je často smrteľné. Aujezkého choroba alebo pseudobesnota sa u mačky prejavuje najmä neurologickými príznakmi. Mačka sa stáva nepokojnou a neposednou, často mňaučí a výrazne sliní. V pokročilom štádiu ochorenia sa objavujú poruchy koordinácie a ochrnutie. 
macka v chladnicke © Светлана Валуйская / stock.adobe.com
 • Avokádo: Nebezpečnou potravinou pre mačky je aj avokádo. Avokádo, ktoré je v súčasnosti v ľudskej strave veľmi propagované pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti, je však pre mačky škodlivé. Obsiahnutý persín spôsobuje mačkám dýchacie ťažkosti a opuchy a poškodzuje srdcový sval. 
 • Paradajky a baklažány: Tieto druhy zeleniny obsahujú atropín, ktorý u mačiek vyvoláva poruchy srdcového rytmu. 
 • Surové hydinové mäso: Aj keď mačky hydinové mäso milujú, nikdy by ho nemali žrať surové. Konzumácia surového hydinového mäsa predstavuje pre mačky mnohé nebezpečenstvá – okrem iného aj preto, že môže obsahovať salmonelu. 
 • Kosti: Tie môžu obsahovať úlomky, a tak poraniť mačacie podnebie, uviaznuť v hrdle alebo poškodiť črevnú stenu. 
 • Strukoviny a kapusta: Škodlivými potravinami pre mačky sú aj strukoviny a kapusta. Majú tú vlastnosť, že sú ťažko stráviteľné. Pre mačku môžu byť vyslovene nestráviteľné a viesť k plynatosti alebo hnačke. Okrem toho sú známe ojedinelé prípady úmrtia. 
 • Cibuľa: Cibuľa je pre mačky veľmi jedovatá v akejkoľvek forme – či už surová, varená, sušená alebo v prášku. Dôvodom sú zlúčeniny síry. Konzumácia cibule v akejkoľvek forme preto môže u našich milovaných chlpatých tvorov spôsobiť zvracanie, hnačku, podráždenie slizníc alebo dokonca anémiu (chudokrvnosť). Dokonca aj malé množstvo cibule môže stačiť na to, aby zhoršila krv mačky a ohrozila jej zdravie. 
 • Pór: Pór je tiež nebezpečnou potravou pre mačky. Patrí sem aj medvedí cesnak a pažítka. Najmä pažítka sa však často vyskytuje v záhrade, na balkóne a v kuchyni. Ak ju mačka zožerie, môže sa otráviť. 
  • Mlieko: Keďže mačky od prírody neznášajú laktózu, mlieko by sa im nemalo podávať, hoci sa často tvrdí, že mačky na farmách pravidelne mlieko pijú (údajne) bez akejkoľvek ujmy.

Objavte náš výber špeciálnych mliek pre mačky s nižším obsahom laktózy v online obchode zoohit.  

macka pije mlieko © Africa Studio / stock.adobe.com

Nie je to potravina pre mačky, predstavuje však pre ne nebezpečenstvo: granuly proti slimákom 

Granuly proti slimákom sú prostriedok proti škodcom, ktorý je zlisovaný do formy zrna a používa sa proti zamoreniu slimákmi v záhrade a v domácnosti. Je známy aj ako moluskocíd. Granuly proti slimákom môžu obsahovať žalúdočný jed metaldehyd. Dbajte preto na to, aby krmivo pre mačky nikdy neprišlo do kontaktu s granulami proti slimákom. 

Ak sa u vašej mačacej šelmy objavia príznaky, ako sú zvracanie, problémy s rovnováhou alebo veľmi silné slinenie, mali by ste okamžite vyhľadať veterinára. Ten môže čo najrýchlejšie zahájiť vhodnú liečbu na záchranu mačky. 

Mimochodom, pre deti a cicavce môže mať konzumácia granúl proti slimákom smrteľné následky! Majitelia záhrad majúci deti alebo domáce zvieratá by preto v žiadnom prípade granuly proti slimákom nemali používať! To platí aj v prípade, že susedia majú mačky, ktoré by mohli prísť do kontaktu s týmito granulami. Informujte sa o alternatívach šetrných k životnému prostrediu a zvieratám! Deti, mačky a životné prostredie sa vám za to poďakujú. 

Prečítajte si tiež náš článok o kvalitnom krmive pre mačky. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?