Správne krmivo pre mačky žijúce v byte

krmivo pre mačky

Naše mačky, ktoré žijú v byte, ostávajú dravcami. Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo nie je vhodné púšťať mačku z bytu. Môžeme spomenúť napríklad malú záhradu, rušnú cestu, pri ktorej býva majiteľ mačky, snahu znížiť možnosť nakazenia infekčným ochorením, ako je napríklad FIV. No a v neposlednom rade, Váš štvornohý mačací miláčik sám nechce ísť do otvoreného priestoru. Mačky v čistom byte môžu žiť takisto šťastne. Ale zloženie ich potravy by malo byť iné než u mačiek, ktoré žijú vonku.

Byt verzus vonkajšie prostredie

Mačky sa nerady nudia. Zábavu môžuzažiť ako v byte tak aj vonku! Aj keď mačky nemôžu v byte striehnuť na myši, loviť vtáky alebo stretnúť inú mačku, hra s človekom alebo nejakou hračkou, lezenie po škrabadle a rôzne iné úkryty jej poskytnú dostatok zábavy aj v domácnosti. Napriek tomu má domáca mačka omnoho menej pohybu než mačka, ktorá žije vo vonkajšom prostredí a menej než túlavé mačky. Nemusí si brániť svoje územie. Nachodené kilometre vonku by si mačky nahradili, len ak by behali po bežiacom páse. Prechádzaním sa po byte tie kilometre nezískajú. Domáca mačka trávi viac času oddychom a čistením srsti v porovnaní s mačkou žijúcou vonku. Mačka žijúca v domácnosti má nižšie požiadavky na energiu, než tá, ktorá žije vonku. Domáce mačky lovia menej ale napriek tomu žerú viac. To by mal ich majiteľ zohľadniť pri výbere vhodného krmiva.

Vhodná výživa pre mačky žijúce v byte

Chcete, aby Vaša mačka dostávala menej kalórií? Mali by ste jej dávať menej krmiva. Bohužiaľ častokrát to tak nebýva. Mačka žijúca v byte síce potrebuje menej kalórií, ale vitamínov a minerálov by mala prijímať v takom množstve ako mačka žijúca vo voľnej prírode. Aj keď má mačka pár gramov naviac, nie je vždy vhodné začínať s radikálnou diétou. Tie môžu byť nebezpečné. Mačky sú na radikálne diéty veľmi citlivé. Diéta môže mať za následok dokonca pečeňovú lipidózu alebo stukovatenie pečenie (steatózu).

krmivo pre mačky

Dobrým riešením je krmivo ušité na mieru pre mačky žijúce v domácnosti. Majú nízky obsah kalórií ale napriek tomu obsahujú dostatok živín, ktoré udržia Vášho mačacieho tigríka vo skvelej kondícii. Mnoho krmív pre domáce mačky má pridanú hodnotu, konkrétne napr. látku L-karnitín, ktorý môže pozitívne pôsobiť na udržanie si hmotnosti. Dôležitý je vyvážený pomer minerálnych látok vápnika a fosforu - znižujú riziko vzniku močových a obličkových kameňov. Kvalitné bielkoviny zaistia udržanie svalovej hmoty aj u menej aktívnych zvierat. Krmivo pre mačky žijúce v byte často naviac pomáha obmedziť vznik bezoárov a má pozitívny účinok na chrup mačky.

Potreby zvieraťa na prvom mieste

Len niektoré potraviny sú vhodné pre dravce ako je mačka. Americkí vedci uskutočnili štúdiu a zistili, že mnoho krmív nie je pre mačky vhodných. Mačky ako mäsožravce potrebujú vo svojej strave vysoký podiel kvalitných bielkovín. Sacharidy môžu využívať len v malej miere. Pre to by malo byť mäso na prvom mieste v zozname zahrnutých surovín. Vedľajšie rastlinné produkty alebo kukurica by mali byť zastúpené v krmive len v minimálnom množstve. Najlepšie je, ak vieme presne, aké mäso je v krmive. Označenie vedľajšie živočíšne produkty môže predstavovať všetko vrátane orgánov, ako je slezina alebo pečeň, dokonca chlpy alebo rohy.

Napriek tomu sa dá v dnešnej dobe nájsť kvalitné krmivo, ktoré na 100% splní požiadavky na ideálne krmivo pre Vašu mačku žijúce v byte.

Prajeme Vašej mačke dobrú chuť!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.
14 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.