Taurín pre mačky

Taurín pre mačky

Podávanie taurínu mačke.

Mnohí ľudia poznajú taurín najmä v súvislosti s energetickými nápojmi. Nižšie si prečítate, prečo je taurín pre mačky mimoriadne dôležitý 

Taurín v tele mačky

Taurín je produkt rozkladu aminokyseliny zo živočíšnych bielkovín. Správny termín je kyselina beta-aminoetansulfónová, no kvôli jednoduchosti je zaužívaný názov taurín. Organizmus mačky ho potrebuje pre fungujúci metabolizmus a zdravé trávenie. Podobne ako u psov môže nedostatok taurínu u mačiek viesť k dilatačnej kardiomyopatii (DCM). Toto je pomerne zriedkavé ochorenie, pri ktorom je srdce značne zväčšené. Ako taurín funguje, nie je celkom jasné, pretože veľa funkcií tela sa navzájom ovplyvňujú. V každom prípade taurín pomáha regulovať telesnú teplotu a podporuje vstrebávanie cenných tukov z potravy. Je tiež dôležitý pre vývoj mozgu zvierat v období rastu a môže ovplyvniť ich čuch. 

Potreba taurínu

Na rozdiel od mnohých iných zvierat, mačky len ťažko dokážu vyprodukovať nejaké významné množstvo taurínu. Sú závislé od jeho denného prísunu prostredníctvom potravy, preto je pre ne taurín jednou z najdôležitejších aminokyselín. Potrebujú až 500 mg denne. Potreba gravidných a dojčiacich mačiek, ako aj starých mačiek môže byť vyššia. Kompletné krmivo spravidla úplne pokrýva potrebu taurínu. Nedostatok taurínu sa vyskytuje len zriedkavo. Príčiny sú v týchto prípadoch väčšinou zrejmé. Napríklad, že postihnutá mačka už dlho konzumuje krmivo pre psov alebo len doplnkové krmivo. Ohrozené sú aj mačky, ktoré dostávajú iba vegánsku alebo vegetariánsku stravu. 

Príznaky nedostatku taurínu 

Ak mačka trpí nedostatkom taurínu, dlho si nič nevšimneme. Prvé príznaky sa objavia najskôr po polroku, u niektorých mačiek až po dvoch rokoch. Sem patria: 

  • Ireverzibilná degenerácia sietnice, ktorá môže spôsobiť oslepnutie mačky 
  • U gravidných zvierat je zvýšené riziko úmrtia plodu 
  • Pomalý vývoj mačiatok 
  • Ochorenia srdcového svalu, ktoré sa prejavujú apatiou alebo bledosťou slizníc 
  • Oslabený imunitný systém 
  • Nervozita a agresivita 
Mačka a krmivo © Aaron Amat / stock.adobe.com
Taurín v krmive pre mačky.

Taurín vo voľnej prírode 

Čerstvá svalovina – vrátane srdca – má veľmi vysoký podiel taurínu. Na taurín je bohatý aj mozog a pečeň. Voľne žijúce mačky, ktoré žerú veľa myší, si takto pokrývajú svoju potrebu taurínu. Potkany ako korisť tiež obsahujú veľa taurínu. Rastliny taurín neobsaujú, ale existuje jedna známa výnimka – opuncia (druh kaktusu). Je však nepravdepodobné, že by mačka chcela uspokojiť svoju potrebu taurínu konzumáciou tejto pichľavej exotickej rastliny. Aminokyselina je však veľmi citlivá na teplo, čo znamená, že ak mačke podáte napr. usmažené kuracie srdcia, zničíte väčšinu tejto cennej zložky. 

Taurín v suchom a mokrom krmive 

Či už čerstvé mäso, suché alebo mokré krmivo: všetko obsahuje taurín. V závislosti od formy podania však organizmus mačky spracováva taurín odlišne. Okrem toho sa môže prirodzený obsah taurínu v koristi alebo iných zvieratách líšiť. Pri kŕmení čerstvým mäsom (metóda BARF) je mačka taurínom zvyčajne dostatočne zásobená. Mäso by sa však nemalo zohrievať. 

Ak zvolíte suché či mokré krmivo, toto obsahuje vysoký podiel mäsa, takže by malo obsahovať dostatok tejto cennej zložky. Obsah taurínu sa však aj tu môže líšiť. Okrem rozdielneho obsahu taurínu v mäse za to môžu aj rôzne výrobné postupy. Preto dnes mnohí výrobcovia do potravín taurín pridávajú – v zložení je uvedený medzi “prídavnými látkami”. Predávkovanie nie je v tomto rozsahu možné. Tip: Siahnite po krmive pre zvieratá, ktoré obsahuje viac ako 1.000 mg taurínu na kilogram. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?