10 ukazovateľov, že je Vaša mačka šťastná

šťastná mačka

Ako spoznám, že je moja mačka šťastná

Ak niekoho milujeme, prajeme si, aby bol šťastný – a urobíme všetko preto, aby sme k tomu nejako prispeli. To isté v určitej miere platí aj pre našich mačacích miláčikov, s ktorými zdieľame život. Koniec koncov aj oni nás robia šťastnými.

Jedným si môžete byť istí: pokiaľ svojej mačke umožňujete žiť život, ktorý zodpovedá jej náture a potrebám, robíte veľa preto, aby sa Váš maznáčik cítil skvelo. K celkovému pocitu šťastia prispieva aj zodpovedajúca miera zábavy s hračkami, ktoré by mali byť zvolené úmerne k inteligencii Vašeho zvieraťa. Dôležitou zložkou je aj kvalitná strava.

Okrem toho potrebuje mačka ku šťastiu aj škrabadlo, aby si mohla brúsiť pazúre a označovať si svoje miestečko individuálnym pachom a potom je dôležité mať aj miesto na odpočinok. Podľa plemena alebo povahy zvieraťa potrebuje mačka väčší alebo menší výbeh. A činnosť, ktorá mačky obzvlášť poteší, je samozrejme ako už možno isto tušíte, dostatočné maznanie!

Keď svojej mačke poskytnete všetko vyššie uvedené, môžete predpokládať, že sa jej darí dobre. Aby ste si však mohli byť úplne istí, skúmali sme, ako sa mačacie šťastie prejavuje. A toto sú odpovede:

Desať ukazovateľov toho, že Vaša mačka je tá najšťastnejšia na svete:

 1. Bujaré pobiehanie okolo

Pobehuje Vaša milovaná mačka bez zjavného dôvodu sem a tam po záhrade, v dome alebo po byte? Gratulujeme! Urobili ste niečo správne a mačka sa u Vás cíti skutočne dobre. Podobne ako je to s deťmi, ktoré sa radujú zo života, ukazuje aj mačka nespútanú radosť.

mačka v zahrade
mačka myš

2. Vysoká koncentrácia pri hraní

Hraje sa Vaša roztomilá micka s nejakou hračkou, treba s udičkou alebo vankúšikom, a pôsobí pri tejto činnosti úplne vážne? Potom sa jej hra s vysokou pravdepodobnosťou páči. Naviac zviera pozitívne ocení, keď sa mu budete venovať čo najviac. Podľa plemena, ktoré vlastníte, a povahy jedinca môžete siahnuť aj po hračkách, ktoré podporujú inteligenciu. K tomuto účelu slúžia „inteligentné hračky“, ktoré presvietia šedivé dni Vašeho miláčika.

3. Chlpatý tigrík pradie

Váš mačací kamarát môže priasť z rôznych dôvodov. Spravidla je pradenie ukazovateľom pozitívnych emócií. Avšak je treba mať na pamäti, že vyludzovanie tohto zvuku môže naznačovať aj bolesť alebo strach. Vy ako znalí chovatelia však na základe ďalších faktorov spoznáte, či sa jedná o kľudné vrnenie z čistého pocitu blaha alebo či má pradenie negatívnu príčinu.

šťastná mačka
mačka v posteli

4. Mačka sa veľa mazná

Milým ukazovateľom pozitívnych pocitov Vašej mačičky je aj to, keď za Vami príde na posteľ alebo gauč preto, aby sa mohla pomaznať. Prípadne Vás môže „volať“ na gauč, zatiaľ čo pracujete. Mnohé mačky začínajú svoj deň tak, že skočia k Vám do postele, túlia sa a šťuchajú do Vás ňufáčikom.

5. Otiera sa o Vás nosom

Otiera sa mačka svojim nosom o Vás alebo o akúkoľvek inú časť Vašeho tela? Potom si stojíte dobre, pretože micka Vám ukazuje, že sa cíti tak skvelo, že na Vás prenáša svoj pach, vlastne si Vás označuje.

Dievča s mačkou

6. Je ukecaná

Podobne ako je tomu pri pradení je táto činnosť tiež veľmi pozitívnym ukazovateľom, ovšem opäť môže poukazovať aj na bolesť, ktorú zviera cíti. Znovu záleží na majiteľovi, ktorý dokáže zvuk správne identifikovať.

7. Váľa sudy v záhrade

Ak sledujete, ako Vaša mačka vyvádza na záhrade a váľa sudy, pričom ukazuje brucho, darí sa jej s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi dobre. Pokiaľ Vám ešte naviac rastie na záhrade Kocúrnik obyčajný, potom bude vyvádzať ešte viac, pretože ten mačky milujú. Hoci túto bylinu usušíte, bude mačka nadšená a rozprúdia sa v nej hormóny šťastia.

mačka v zahrade
mačka a krmivo

8. Je s chuťou

Ak zje Vaša mačka zdravé krmivo aj maškrty s chuťou, potom je táto skutočnosť jednoznačným ukazovateľom, že je zviera šťastné.

9. Chvostík zdvihnutý hore

Drží Vaša mačička chvostík rovno a má prípadne jemne zrolovanú jeho špičku? Ak Vás zviera takto zdraví a prípadne sa Vám ešte obtiera o nohy, je očividne spokojná.

maine coon

10. Vzrušené pozorovanie vtáctva

Ak sedí mačka v zime na svojom obľúbenom, slnkom ožiarenom mieste a rozrušene pozoruje vtáctvo vonku, môžete si byť istí, že sa vo svojej koži cíti skvelo a nezáleží na tom, či sa jedná o jedinca, ktorý žije len v byte alebo o mačku, ktorú púšťate von. Rovnaké je to aj vtedy, keď mačka nadšene pozoruje Vaše akvárium alebo záhradný rybníček. Mnohé mačky majú radosť aj z toho, keď sa pozerajú v televízii na futbal, pretože loptu stotožňujú s myšou. A keďže mačka nemá žiaden obľúbený tím, nie je rozčúlená, keď jeden alebo druhý prehraje.

Výsledok je jasný – urobte svoje mačky šťastnými a ony na oplátku urobia šťastných Vás! Prajeme veľa šťastia!

Pozrite si aj našu ponuku krmív a hračiek pre mačky, aby sa Váš miláčik mohol radovať zo života ešte viac!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.