Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

mačiatka

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

Mená pre mačky: Trend je exotika

Zatiaľ čo predtým majitelia mačiek dávali svojim miláčikom klasické mená pre mačky ako je napr. Micka alebo Murko, dnes je pravdepodobné, že sa rozhodnú pre exotické meno, ktoré je rovnako jedinečné ako ich malý štvornohý maznáčik.

Zoznam mien pre mačku je takmer nevyčerpateľný. Doprajte si čas, použite lásku a fantáziu pri výbere správneho mena. Koniec koncov by malo zodpovedať jedinečnému charakteru a kráse Vašej milovanej mačky. Budete to vy, kto bude často vyslovovať jej meno. Takže sa vyplatí všetko dobre zvážiť.

Často sa odporúča, aby meno mačky malo dve slabiky. Niektorí odborníci na mačky tiež tvrdia, že posledná slabika alebo aspoň nejaká iná slabika, by mala v ideálnom prípade obsahovať písmeno alebo inú jasnú samohlásku. Mená, ktoré splňujú tento požiadavok, pripomínajú maznavé oslovenie, ktoré si ľudia navzájom dávajú. Pre mačky, ako sa zdá sú mená s týmito charakteristikami obzvlášť vhodné, pretože to vyzerá, že citlivé mačacie uši, vnímajú jasné samohlásky ako veľmi príjemné.

Niektorí experti tvrdia, že meno môže nejako ovplyvniť osud zvieraťa. Preto by ste mali zvoliť pozitívne meno. Desdemona môže najprv znieť pekne. Ale pokiaľ si uvedomíte, že Desdemona je založená na starovekom gréckom adjektíve “nešťastný”, “pod nešťastnou hviezdou”, potom by ste mali túto voľbu zvážiť a radšej zvoliť meno, ktoré sľubuje viac šťastia Vašemu milovanému maznáčikovi napr. Fortuna. Slovo „láska“ alebo „krása” v dobre znejúcom jazyku bude určite v poriadku.

Rôzne prístupy k dávaniu mena

Pozrite sa na svoju mačku: Akú má srsť a akú farbu má jej kožuštek? Aké veľké sú jej oči? Pripomína Vám slávnu osobnosť alebo niekoho iného?

Charakteristické rysy Vašeho chlpatého kamaráta alebo kamarátky Vám tiež môžu vnuknúť nápady na meno. Nezabudnite: pokiaľ by sa Vám osobne nejaké oslovenie nepáčilo, neoslovujte tak ani svoju mačku. Takže „leňoch” alebo „blbček“ nie sú rozumnou voľbou pre meno Vašej mačky.

Ďalšou možnosťou je vybrať meno, ktoré bude zodpovedať plemenu. Britskú krátkosrstú mačku alebo mačku s týmto pôvodom by mohlo zdobiť vznešené anglické meno. Habešskú alebo egyptskú mau by ste mohli pomenovať podľa egyptského božstva. Ale nemusíte.

Dôležité: pokiaľ vo Vašej domácnosti žijú dve alebo viac mačiek, mali by ste sa vyhnúť podobným menám ako napr. Kimba a Simba. To by mohlo mačky miasť.

Niektorí z Vás možno chcú vypracovať zoznam možných mien pre mačku. Vyslovte mená niekoľkokrát nahlas a nechajte ich na Vás pôsobiť. A znovu sa uistite, že príslušné meno zodpovedá Vašemu pocitu a že sa hodí k Vašemu miláčikovi – a že sa páči aj jemu.

Mačka © svetlanafoto / stock.adobe.com

Ideálne mená pre Vašu mačku

Vzhľadom k tomu, že trend sa odklonil od tradičných mačacích mien k tým nezvyčajným, môžete si pre Vašeho mačacieho kamaráta alebo kamarátku sami nájsť meno v inom neobvyklom jazyku.

Zistili sme, že vďaka internacionalizácii môže mať španielská mačka tiež írske meno a holandská mačka napríklad meno pochádzajúce z Havaja.

Exotické jazyky ako havajčina produkujú mnoho nádherných potenciálnych mien pre mačky. Patrí sem napríklad Kaleikaumaka. Meno je skutočne ďaleko od dvojslabičného pravidla. Ale zmysel je veľmi krásny: „Milované dieťa, ktorému dávame hrdosť a lásku”. Domnievame sa, že Vaša mačka by chcela mať meno, ktoré je synonymom pre „milované dieťa, ktoré krmíme kedykoľvek, keď je to nutné”.

 • Iné havajské mená napr. Wiwi, Ilio, Lani.
 • Írsko je tiež zemou krásnych mien pre mačky ako sú: Sham, Yoke, Narky, Breda.
 • Nápady pre španielské mená pre mačky sú Carmen, Hermosa, Alma, Rey a Amigazo
 • V Taliansku počúvajú mačky na mená ako sú Crespo, Retto, Divino, Palermo a Nova.
 • Vo Francúzsku sú obľúbené mená pre mačky: Bisous, Bijoux, Cherie a Jolie, ktoré všetky majú veľmi milujúce významy.
 • V každom prípade je nezvyčajné dať svojej mačke indické alebo sanskritské meno, napríklad Priya – to znamená „láska” alebo Bala, čo znamená „sila”.
 • Japonci volajú svoje mačky napríklad Yuki – „sneh“ – alebo Sora, to sa prekladá ako „nebo “.
 • Možno Vaša mačička rada počúva na meno Tamaya. Toto znamená v reči Quechua „uprostred”, „v centre”.
 • Rovnež Grónsko boduje: meno Nuka znamená „mladšieho súrodenca”. Čo je pekný spôsob ako volať na Vašu mačku.
 • Nayeli je mexické alebo konkrétnejšie zapotekišské a znamená „Milujem ťa” a tiež je to možnosť exotického mena pre mačku.
 • Tiež veľmi krásna je: Amorita! To je z latinčiny a znamená „veľmi milovať”.

Ako by ste chceli volať na svoju milovanú priateľku alebo priateľa? Hlavní ste Vy a Vaša mačka, meno odráža jedinečnosť Vašej mačky a Vašu lásku k nej.

Navštívte náš online obchod pre mačiatka a prečítajte si článok o ich zabývaní a základnom vybavení!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.