Bezpečná záhrada

záhrada pre mačky

Ako zabezpečiť záhradu, aby bola pre mačku bezpečná

Plot pre mačky Vás môže vyjsť na niekoľko stovak eur. Aby majitelia mačiek ušetrili, snažia sa zabezpečiť záhradu vlastnými silami.  V takom prípade je však potrebné počítať s časovou náročnosťou.

Potrebný materiál

Výbeh na balkóne väčšinou mačkám nestačí. Oveľa vzrušujúce je pre mačky výbeh v záhrade zabezpečený plotom. Psy a ostatné zvieratá by mali ostať vonku a mačka by mala byť umiestnená vo vnútri výbehu. Mnoho majiteľov mačiek však s vybudovaním bezpečného výbehu pre mačky váha, lebo to nie je práve lacná a jednoduchá záležitosť. A je potrebné tiež navštíviť špecializovaný obchod. Pre zabezpečenie záhrady budete potrebovať:

  •     Dva metre vysoký a 25 m dlhý zrolovaný drôtený plot
  •     2 dvierka
  •     Dostatok plotových stĺpikov
  •     50 cm vysoké umelé sklo
  •     Drenážne rúrky
  •     Hotový cement
  •     Napínacie drôty a svorky

Stavba plotu pre mačky – postup

Priestor budúceho výbehu označte povrázkom. Každé tri metre a po stranách dvierok vyhĺbte 60 cm hlboké jamky. Do každej jamky vložte drenážnu trubku, vyplňte cementom a zvisle vložte plotový stĺpik (použite vodováhu!). Cement musí niekoľko dní zasychať. Ďalej inštalujte krížové vzpery, ktoré tiež upevnite cementom. Ale iba blokom liateho cementu pre dostatočné zaťaženie. Po vysušení odrolujte plot a drôt pripevnite k stĺpikom. V zapustených plôch vložte dvierka. Nakoniec celú konštrukciu zaistite napínacími drôtmi, ktoré utiahnete svorkami.

záhrada pre mačky

Zasklenie výbehu

Aby bol výbeh pre mačku naozaj bezpečný, pripevnite na hornú vnútornú časť plotu sklenený panel. Zabránite tak úteku mačky. Inak hrozí nebezpečenstvo, že zdatná mačka plot prekoná. 50 cm vysoké a 2 – 4 mm hrubé dosky na niekoľkých miestach navŕtajte a pripevnite pomocou drôtu na plot. A bezpečný výbeh je hotový. Teraz môžete mačky vypustiť do ich vlastného územia, ktoré sa stane pravdepodobne ich najobľúbenejším miestom. Odhliadnuc od obrovskej finančnej úspory, stál Váš mačací výbeh 100 hodin práce.

Hľadáte príslušenstvo pre Vašu mačku? Všetko pre mačacích miláčikov, ako je krmivoochranné siete  alebo hračky, nájdete v online obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.