Chovateľ, útulok alebo privátne sprostredkovanie – kde nájdete Vašu vysnenú mačku?

Adaptácia mačky

Časy rozjímania, premýšľania a prepočítavania sú za Vami. Konečne ste sa rozhodli: Chcete si obstarať mačku! Gratulujeme! Avšak pred Vami ešte stojí pomerne stresujúce obdobie týkajúce sa konkrétneho výberu!

Dôvodov, prečo si zaobstarať práve mačku, je naozaj mnoho a možno už teraz snívate o spoločnom schúlení sa na pohovke alebo o hrách, ktorými sa spolu budete zabávať. Možno ste si už začali zariaďovať domácnosť tak, aby sa u Vás mačka cítila dobre, čo obnáša zakúpenie rôzneho vybavenia vo zverimexoch. Pretože ktorý milovník mačiek by odolal sladkým myškám, inovatívnym udičkám alebo miskám, ktoré sa designovo presne hodia do Vašej domácnosti. Možno máte aj celkom presnú predstavu o tom, ako by Vaša vysnená mačka mala vyzerať, aké by mala mať vlastnosti a či by ste si nemali zaobstarať rovno mačky dve.

Ale kde zohnať mačku? Kedy je najvhodnejšie adoptovať zviera z útulku a kedy je lepšie obrátiť sa skôr na chovateľa? Alebo môžeme nájsť vhodného jedinca v miestnych inzertných novinách? Kde nájdete svojho nového maznáčika?

Niekoľko otázok pred tým, než začnete

Žiadny strach, neexistuje žiadna „správna“ cesta, ako si najsť mačičku, a tým pádom ani žiadna „zlá“. Ako a kde sa po novom členovi domácnosti poohliadnete, záleží len na Vašich predstavách a prianiach. Medzi milovníkmi mačiek existuje už dlho istý názorový spor, a síce či by si človek mal obstarať mačku od chovateľa, alebo skôr ponúknuť domov zvierati, ktoré naňho čaká v útulku. Ale samozrejme ten, kto si hraje s myšlienkou, že sa bude zaoberať chovateľstvom, to správne zviera v útulku nenájde. Naopak ten, kto neuprednostňuje žiadnu konkrétnu rasu a nevadí mu ani už dospelý jedinec, a práve naopak chce zviera, u ktorého je už plne vyvinutý charakter, ten by sa mal určite porozhliadať práve po útulkoch.

Preto by ste si mali najprv stanoviť, aké požiadavky na svojho nového člena rodiny máte. Uprednostňujete vznešenú mačku alebo ste si skôr hrali s myšlienkou, že ponúknete domov zvieraťu, ktoré pochádza z neutešených pomerov? Je Vaša vysnená mačka kľudná s už stabilizovaným charakterom alebo by ste chceli skôr mača, ktoré môžete sprevádzať v jeho fázach rastu a vývoja? Alebo možno dokonca hľadáte kamaráta pre mačičku, ktorú už doma máte?

Mačka z útulku

Každoročne skončí veľké množstvo mačiek bez majiteľov v útulku. Nie všetky sú však nájdeni. Často sú do útulku odovzdané mačky i priamo ich majiteľmi alebo skončia v útulku z dôvodov úmrtia svojho pána. Predovšetkým na jar a na jeseň, rovnako ako krátko po Vianociach zaznamenávajú útulky veľký nápor novo prichadzajúcich obyvateľov. V útulku nájdeme často všetky možné charaktery i plemená. Je jedno, či sa jedná o mačky staré či mladé, dlhosrsté, krátkosrsté, bezsrsté, stoické či citlivé – pri prehliadke chovancov útulku nájdete prakticky všetko!

Oproti rozšírenému mylnému názoru nie sú mačky z útulku nijako „šialené“ alebo „psychicky zruinované“. Prirodzene môžeme i tu naraziť na jedincov, ktorí budú bojácni alebo agresívni voči ostatným mačkám.  Vo väčšine prípadov sú však mačky z útulku len jedno: Úplne normálne mačky. Peripetie života zapríčinily, že sa ocitli v útulku. Avšak pobyt tu je len dočasný, aj tak sa väčšina týchto spolkov snaží, aby sa ich chránenci cítili v nich  čo najlepšie a najkomfortnejšie. Samotárov tu nájdete len výnimočne, namiesto toho sa tu mačky pohybujú v skupinách a často chodia von. Pracovníci útulku a dobrovoľníci sa naozaj snažia a ku zvieratám pristupujú s láskou, každému venujú pohladenie aj chvíle hrania. Poznajú svojich zverencov celkom dobre a dokážu často rozprávať o charaktere tej či onej mačky, rovnako ako Vám povedia, čo mačka má či nemá rada. Ani preventívna lekárska starostlivosť nie je nedostatočná, zvieratá sú očkované, odčervené a kastrované. Niekedy idú do útulku aj mladé mačky, a to s tým, že budú od istého veku neplodné. Toto má dobrý dôvod: dve mačky môžu behom jedného roku splodiť asi 12 mačiatok, po dvoch rokoch je z toho ale už 66 a po 3 rokoch 350, za 4 roky 2200 a za 10 rokov môže dosiahnuť počet potomkov 80 miliónov. Kastrácia je teda tiež prirodzenou ochranou samotných zvierat.

Všetka táto starostlivosť však nie je zadarmo. Mačky z útulku preto nie sú venované, ale platí sa za nich poplatok. Tento poplatok sa pohybuje väčšinou okolo 90 Eur ale nepokrýva pobyt mačky v útulku ani približne, avšak mal by zabrániť tomu, aby si ľudia brali mačku na základe spontánneho rozhodnutia a bez prípravy, zároveň z neho potom zamestnanci útulku hradia náklady na medikamenty, zariadenie alebo krmivo pre zostávajúce mačky.

Napokon: Ochranu zvierat nemožeme porovnávať s pobytom v útulku. Mnoho spolkov pracuje s privátnymi opatrovateľskými zariadeniami a neprevádzkujú vôbec žiadny útulok. Predtým než si prídete vybrať vytúžené zviera, si musíte často dohodnúť termín návštevy u ľudí, ktorí sa o zvieratá starajú. Spontánne návštevy behom pevne stanovených hodín nie sú možné, proces je v tomto prípade teda trochu zdĺhavý.

Preto žijú zvieratá až do ich umiestnenia v pestúskej rodine. Ľudia tu k nim majú veľmi úzky vzťah a dokážu veľmi presne popísať charakter zvieraťa aj jeho záľuby, a taktiež Vám dokážu pomôcť v prípade ťažkostí. Nebojte sa teda osloviť organizáciu, ktorá spolupracuje len s týmito pestúnskymi rodinami!

Vznešené plemená s papiermi

Zaujímate sa o konkrétne plemeno mačky alebo chcete byť dokonca sami chovateľmi? Potom by Vaše prvé kroky mali teda smerovať k chovateľom vybraného plemena. Keďže tu naozaj viete, čo kupujete. Mačky s papiermi nie sú len pekné na pohľad. Rád chovu sa neorientuje len na ich vzhľad, ale tiež na charakterové rysy: orientálne plemená mačiek sú živé a komunikatívne, zatiaľ čo napr. Britské krátkosrsté sú skôr kľudné a majú rády svoju pohodu.

Pred výberom tej správnej mačky ale stojí výber správneho chovateľa. Od začiatku by ste mali držať odstup od tzv. „množiarní“. U týchto ľudí totiž stojí v popredí hlavne zisk. Vydávané zvieratá sú často prezentované ako jedinci od konkrétneho plemena, ale bez papierov a sú predávané za podstatne nižšiu cenu ako mačky od naozajstných, profesionálnych chovateľov. Avšak tato „úspora“ Vás vyjde draho. Vďaka pareniu akýchkoľvek jedincov bez predchádzajúceho výberu sa často rodia potomkovia s genetickou záťažou, ktorí nie sú dostatečne socializovaní. Naviac tieto množiarne často ponúkajú väčšie množstvá plemien a disponujú viacerými vrhmi v rovnakom časovom období. Výber je síce väčší, ale precízna starostlivosť o mačky je v pozadí. Výsledkom sú nechcené vrhy, genetické choroby vznikajúce na základe neznalosti genetiky, zdravotné problémy a nedostatočná socializácia s ostatnými mačkami, čo môže viesť k ťažkostiam v správaní zakúpeného jedinca.

Na druhej strane rieky stoja profesionálni chovatelia, ktorým leží na srdci blaho zvieraťa i jeho život v novej rodine. Pretože nutné očkovania, návštevy lekára, vhodné krmivo a členstvo v chovateľskom spolku kvôli kontrolám kvality jedincov sú veľmi drahé, sú prirodzene i zvieratá ponúkané profesionálnymi chovateľmi o poznanie drahšie, ako už spomenuté „bezpapierové“ mačky. Spravidla sa však táto vyššia investícia vyplatí a Vy si môžete byť istí, že ste obdržali vychovanú, zdravú mačičku!

Ale podľa čoho človek pozná, či je chovateľ naozaj zodpovedný? Najprv by správny chovateľ mal byť členom v niektorom z chovateľských spolkov, keďže aj oni sa spolupodielajú na utváraní plemena. Pevne dané pravidla chovu môžu laici vnímať ako prílišné kontrolovanie, ale týmto je zaistená životnosť plemena. Papiere sú jediným dôkazom o tom, že naozaj vlastníte čistokrvnú mačku určitého plemena – a doložiť to chovateľ môže len skrz členstvo v spolku.

Pokiaľ chce chovateľ venovať patričnú pozornosť každej mačke, mačaťu, jeho rodičom i kastrovaným jedincom, ide to len vtedy, pokiaľ má obmedzený počet vrhov a chovných zvierat. Jeden, snáď aj dva vrhy sú v poriadku. Správna je aj vynutená pauza medzi graviditami z dôvodu odpočinku zvieraťa. To však znamená, že si často musíte počkať niekoľko týždňov i mesiacov, než Vám chovateľ vysnenú mačičku predá.

Pri chove mačiek je potrebné vkládať do tejto činnosti srdce a mnoho času, preto mnohé chovy vyrastajú priamo v rodinnom kruhu chovateľa. Tak sú mačatá už od počiatku v kontakte s človekom, a i s inými jedincami, vďaka čomu majú potom k obom dobrý vzťah. Praktizovanie chovateľstva v rodinnom kruhu znamená, že je majiteľ schopný podať informácie i o jednotlivých povahách dostupných mačiatok. Môžete poznať matku mačku, prípadne i otca kocúra a môžete si tak spraviť obrázok o tom, ako sa bude Vaše mača v budúcnosti vyvíjať.

mačiatka

Privátne sprostredkovanie

Ďalšou alternatívou je privátne sprostredovanie mačiatok. Byť zodpovedným naozajstným priateľom týchto zvierat znamená niekedy aj to, že sa v jej vlastný prospech zriekneme. Mnoho majiteľov tak musí svoje zvieratá predať inam, či už z dôvodu sťahovania, alergií alebo kvôli zamestnaniu – než aby svojho miláčika umiestnili do útulku, hľadajú radšej niekoho, kto by ich maznáčika prijal do rodiny. Často inzerujú v lokálnych novinách alebo na internete, kde hľadajú iného milovníka mačiek, ktorý by ich tygríkovi ponúkol útulný domov. Potom máte možnosť dozvedieť sa o mačke naozaj mnoho informácií, ako o jej zvyklostiach, tak o jej charaktere. Nedivte sa ale, pokiaľ i Vy budete postavení pod drobnohľad – majiteľ prirodzene chce, aby jeho zviera bolo umiestnené čo najlepšie. Preto je často kúpa mačky z privátneho sprostredkovania ošetrená zmluvou alebo ochranným poplatkom.

Taktiež sprostredkovanie prebytočných mačiek z dedín alebo statkov prebieha na súkromnej úrovni. Jeden jediný nekastrovaný mačací pár môže mať behom jednoho roka až 66 potomkov. Keď nie sú mačky zo statkov kastrované, prerastie skoro počet mladých mačat majiteľom cez hlavu. Jeden vrh sladkých, pritúlných mačiatok je pastou pre oči a málokto tomu pohľadu odolá. Prosíme však, aby ste si zaobstaranie mačky dobre rozmysleli a nereagovali v tomto prípade spontánne: kto mačku nenechá vykastrovať, stará sa tiež len ťažko o odčervenie, očkovanie, likvidáciu parazitov a správnu stravu. Sladké mačiatka môžu vďaka nedostatku mlieka spôsobené prílišnou mladosťou matky mačky trpieť pomerne rýchlo podvýživou. Sú tiež väčšinou sotva 12 týždňov staré, keď sú dané novému majiteľovi.  Avšak až od tohto veku je možné mačatá dávať, keďže až teraz sú dostatočne socializované a naučili se od matky mačky aj súrodencov všetko, čo k mačaciemu životu potrebujú. Myslite tiež na to, že malí škrabáci budú s vekom kľudnejší, ale nikdy neprestanú škrabať! Kto sa rozhodne pre mačky z dvora, mal by mať veľa trpezlivosti, dostatok miesta a v ideálnom prípade ešte jedného jedinca, s ktorým sa novo prichádzajúce mača vyblázni!

Čo je tiež dôležité: Uistite sa, že sa u pôvodného pána, ktorý potreboval zvieratá dať preč naozaj rýchlo, nejedná o množiarňu!

Návšteva zverimexu

Neuveriteľné, ale pravdivé: Teraz môžete získať mačku i prostredníctvom zverimexov. Naozaj praktické riešenie, nie?

Centrálne združenie zoologickej odbornej prevádzky sa už v 90. rokoch rozhodlo, že nebudú ponúkať do predaja psy ani mačky. Avšak existuje tu výnimka: Pokiaľ má zverimex aspoň 5 m2 pre vrh, tak môže mačatá od 16. týždňa života ponúkať.  Avšak zvieratá sú v tomto prípade v porovnaní s navštívením útulku veľmi drahé a málokedy Vám niekto môže predložiť rodokmeň alebo nejaké dokumenty o ponúkaných jedincoch. Nie je teda divu, že zákazníci sú v tomto prípade len náhodní. Na druhú stranu je nákup vo zverimexe naozaj pohodlný a praktický. Nemusíte zapisovať ani ochrannú zmluvu ani čakať na ďalší vrh… Proste robené ako pre spontánny nákup.

Avšak tento typ získania zvieraťa nie je pre mačku dobrý! Jedinci často pochádzajú z neznámych zdrojov a sú so ziskom prepredávaní. Informácie o pôvode a charaktere zvieraťa sú nulové. Namiesto toho vytvoríte svojim spontánnym nákupom priestor pre ďalšie zviera, ktoré strávi život na 5m2, dokiaľ si ho niekto nekúpi. Kto si zvolí kúpu vo zverimexe, mal by si byť vedomý toho, že svojim nákupom podporuje tento druh trhu so zvieratami.

mačka v klietke

Pre čo sa rozhodnete?

Vidíte: existuje mnoho možností, ako získať mačku. Starostlivo ich všetky zvážte, popremýšľajte o tom, čo Vaša rodina naozaj chce a aký život môžete budúcemu štvornohému maznáčikovi ponúknuť. Potom môže nasledovať zoznámenie s potenciálnym novým členom rodiny. Prajeme Vám mnoho úspechov pri hľadaní!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.