Majitelia mačiek versus majitelia psov

mačka a pes

Staré stereotypy sa na majiteľov mačiek alebo psov už dlho nehodia. Je pravda, že vlastnosti a požiadavky mačiek a psov sú odlišné. Sotva je možné rozhodnúť, ktorý z oboch druhov je lepší maznáčik. Ale aké zviera je pre Vašu rodinu lepšie: pes alebo mačka? Vyzerá každodenný život majiteľa psa rovnako ako každodenný život majiteľa mačky?

Počiatok chovu psov a mačiek

Psi sú často označovaní ako „najlepší priatelia človeka”. A sú s nami už dlho!  Dokonca, aj keď vedci nemajú jasno o presnom dátume domestikácie psa, jedno je isté: keď sa naši predkovia usadili, vyvinul sa z divokého vlka krotký pes. Asi pred 35 000 až 10 000 rokmi sa divokí vlci priblížili k ľudským sídlam. Odpadky a zvyšky jedla boli veľkým podnetom k hľadaniu ľudskej blízkosti. Neskôr boli krotkí vlci cielene držaní a chovaní. Boli využívaní k lovu, ako ťažné zvieratá a ochráncovia stád a nakoniec sa stali spoločníkmi a priateľmi človeka.

Dokonca aj mačky sa dobrovoľne pripojili k ľuďom. Sklady potravín s malými hlodavcami boli rajom pre mačky. Ľudia ich spočiatku neradi videli, mačky sa však rýchlo stali užitočnými zabijákmi myší a ďalších škodcov. Najstaršia mačacia múmia je stará 9 500 rokov a pochádza z Cyprusu a dokonca aj v starovekom Egypte boli mačky obľúbenými domácimi miláčikmi. Oproti dobe spolužitia psa a človeka je to však len krátky čas.

mačka

Výchova psov a mačiek

Výchova mačiek

„Psi majú pánov, mačky personál“. V tomto citáte spisovateľa Kurta Tucholského je trocha pravdy. Mačky sú prirodzene nezávislé. Vydávajú sa samy na lov a sú zvyknuté stáť na svojich štyroch nohách. Na rozdiel od psov sú mačky „osamelí lovci”. Aj keď v určitých situáciach vytvárajú voľné komunity, väčšinou lovia a žijú samy. Keď mačky vytvoria voľné komunity, nevzniká žiadna hierarchia. Koniec koncov korisť mačky je tak malá, že je ťažké ju rozdeliť medzi niekoľko jedincov. To kto má prevahu, závisí na čase a mieste. Tento model ovplyvňuje mačku, keď sa pripojí k ľudskej rodine.

Vážia si svoje ľudské rodiny a užívajú si maznanie. Ale neposlúchajú tak ako psi. Keď mačka chce, príde sama. Majitelia mačiek musia byť pripravení dáť svojim štvornohým priateľom priestor. Napríklad mačky presne vedia, kedy sa chcú maznať a kedy nie. Mačka alebo pes, oba druhy sa musia naučiť nejaké pravidlá. Dokonca aj mačky sú toho schopné napr. aj pre ne neexistuje žobranie pri stole, alebo že svoju potrebu majú vykonávať v mačacej toalete.

Výchova psov

Psi žijú vo svorkách. V prírode samotný pes prežije len zriedka. Poradie vo svorke je absolútne: žijú a lovia vo svorke, každý člen má stanovené povinnosti a dodržuje určitú hierarchiu.  Pes hľadá vo svojej ľudskej rodine „alfa zviera”. To sa odráža aj v hodnotení rodiny jeho očami. Každý, kto chová psa, by mal byť schopný zaistiť jeho bezpečie. Pri výcviku psa majiteľom nováčikom ponúka pomoc psia škola. V závislosti na charaktere a rase môže výcvik stáť veľa energie a času!

pes

Požiadavky na starostlivosť

Dlhú dobu sa verilo, že mačky sú zvieratá, ktoré sa o seba starajú samé a že chcú zostať samé, zatiaľ čo človek žije svoj každodenný život. To je pravdivé len čiastočne. Aj keď mačky nemusia byť zaneprázdnené nepretržite, sú to predsa lovci, a preto vyžadujú vyhovovujúce prostredie a rozmanitosť: škrabadlá, možnosti lozenia a úkrytov dávajú Vašej mačke príležitosť vypustiť paru čo najpríjemnejším spôsobom. A tiež kontakt s ľuďmi patrí k spokojnému mačaciemu životu! Nechať mačku stále samú nie je správne, ani keď má dostatok iných podnetov. Avšak v porovnaní so starostlivosťou o kone alebo o psa je mačka nenáročná.

Psi sú silno fixovaní na svoju ľudskú rodinu. Len málo psov zostáva sám o sebe celé hodiny, zatiaľ čo mačky môžu ľahko použiť svoju toaletu, psi musia byť pravidelne venčení. V závislosti na plemene psa má náš maznáčik určitú nutnosť pohybu, miluje dlhé prechádzky alebo cvičenie. Ak chcete do rodiny prijať psa, mali by ste mať dostatok času na to, aby ste vyhoveli týmto potrebám!

Záver: pes alebo mačka?

Rozhodnúť sa pre konkrétne zviera, ako je pes alebo mačka, nie je nikdy jednoduché. Často pomôže preskúmať vlastnú životnú situáciu a svoj vlastný každodenný život: Aký veľký je Váš byt? Koľko času budete mať na svojho maznáčika? Akému charakteru dávate prednosť? Nezávislá mačka alebo oddaný pes? Možno Vám pomôžu naše portréty plemien a články o chove mačiek a psov.

Prajeme Vám správny výber a veľa šťastia!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.