Miska na vodu versus mačacia fontána

mačacia fontána

Voda je voda, alebo nie?

Nie nutne. Mačacie fontány zaistia tečúcu vodu, vytvárajú v dome príjemnú atmosféru a tiež stimulujú mačku k pitiu. Ale klasická miska má tiež svoje výhody!

Prečo musia mačky piť

Mačky sú prirodzene púštne zvieratá: ich predkovia sa potulovali púšťou severnej Afriky. Dokonca aj jej najbližší žijúci príbuzní, mačka plavá, žije v prostredí, kde je pitná voda zriedka dostupná. Rovnako ako jej predkovia prijíma naša mačka väčšinu tekutín, ktoré potrebuje, zo svojho jedla. Koniec koncov, jej prirodzená korisť – myš, obsahuje až 70 percent vody, oproti granuliam, ktoré obsahujú príliš málo tekutín. Maximálny obsah tekutín v granuliach, 10 percent, musí kompenzovať mačka tým, že viac pije. Pokiaľ mačka pije príliš málo, koncentrovaný moč, môže viesť k močovým kamienkom a ochoreniu obličiek. Dostatočný príjem tekutín je najlepšia prevencia! Ale ako motivovať mačku, aby viac pila?

Nákup

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi bola k dostaniu len klasická miska na vodu a krmivo, teraz dobýva trh fontána pre mačky. Na rozdiel od vnútorných fontánok sú fontány pre mačky vyrobené z netoxických materiálov. Jednoducho sa čistia a nútia mačky viac piť. Fontány sa vyrábejú v mnohých veľkostiach, v rôznych prevedeniach a cenových reláciach – je tu niečo pre každého.

Obvykle sú kvalitné fontány drahšie než obyčajné. Väčšina fontán vyžaduje jednoduchú inštaláciu a pripojenie k sieti. Ale fontánky za tu námahu stoja.

Atraktivita pre mačky

Ako púštne zviera, mačka zriedkakedy navštívi misku s vodou. Pohyblivá voda je pre väčšinu mačiek atraktívnejšia. Fontána pre mačky núti našeho zvedavého ňufáčika k častejšiemu ochutnaniu chladnej vody.

Klasickú misku náš miláčik často ignoruje. To platí hlavne vtedy, ak je položená hneď vedľa misky s krmivom.

mačka

Čerstvá voda

Pohyblivá voda je vo fontáne neustále obohacovaná kyslíkom a chutí čerstvejšie než často zastaralá voda v miske.

Každodenná výmena vody zaistí tiež klasickej miske väčšiu atraktivitu. Viac misiek rozmiestnených rôzne po byte zaistí, že sa mačka každú chvíľu napije.

Klíma

Suchý vzduch v našich bytoch nie je zdravý pre pokožku a pľúca. Izbová fontána zaisťuje odparovanie vody pre zdravý vzduch v miestnosti, výhodné bude, pokiaľ ju bude môcť tiež využiť Vaša mačka ako príležitosť k pitiu! Pred objednaním dekoratívnej izbovej fontánky sa pozrite na špeciálnu fontánu pre mačky. Tak urobíte niečo dobrého pre svojho štvornohého priateľa a Vaše pľúca!

Hygiena

Misky na pitnú vodu a fontány sú hygienické len pri pravidelnom čistení. Dlho stojaca voda a riasy sa môžu stať zdravotným rizikom a chuťovo znehodnocujú vodu…Tu má bod klasická miska, pretože sa dá rýchlo vypláchnuť v ruke alebo v umývačke riadu. Čistenie fontán je o niečo komplikovanejšie a zdĺhavejšie.

Čo si vyberiete, je záležitosť osobnej preferencie. Hlavne v teplejších letných mesiacoch je dôležité, aby Vaša mačka pila dostatočne. Môžete obohatiť pitný režim Vašej mačky aj tým, že pridáte ďalšiu misku na vodu. Niekoľko misiek rozmiestnených po byte je lepšie. Nielen, že to robíte pre svojho ňufáčika, ale tiež to zlepší vzduch v byte.

Prajeme Vám aj Vašej mačke všetko najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.