Porovnanie podstielok: Silikátová alebo hrudkujúca?

podstielky pre mačky

Porovnanie podstielok: Silikátová vs hrudkujúca

„Toaleta, toaleta – každá mačka dobre robí!“ Ale správna mačacia toaleta sama o sebe nestačí. Každý majiteľ domáceho maznáčika vie: K správnej mačacej toalete patrí tiež správne stelivo, ktoré pohltí stolicu a v ideálnom prípade neutralizuje nepríjemné pachy. Ale nájsť to správne stelivo pre mačky nie je jednoduché. V špecializovaných obchodoch nájdete rôzne druhy stelív od prírodných hrudkujúcich z betonitu až po steliva nehrudkujúce, z rastlinných materiálov alebo silikátové. Najobľúbenejšie sú stelivá zo silikátových kryštáľov a hrudkujúce stelivá z prírodného ílu. Ale ktoré stelivo je najlepšie pre mačku, chovateľa a životné prostredie? Viac sa dozviete v našom porovnaní podstielok.

Materiály

Hrudkujúca podstielka sa vyrába z ílovitých materiálov ako je betonit. Íl je porézny a dobre pohlcuje vlhkosť. Guličky vlhkosť vstrebajú, zlepia sa a vytvoria hrudky, ktoré môže majiteľ mačky ľahko vyhodiť do toalety. Aké pevné sú hrudky a ako ľahko ich z toalety odstránite, závisí na výrobcovi.

Silikátová podstielka sa skladá zo sódy zmiešanej s kremenným pieskom. Silikát predstavuje spojenie kremíka a kyslíka. Základom všetkých silikátov je tzv. štvorsten: Atom kremíka je obklopený štyrmi atómami kyslíka a vytvorí sa akási klietka. Vďaka tejto jedinečnej štruktúre absorbuje stelivo veľké množstvo tekutín a takmer bez zvyšku neutralizuje zápach.

Trvanlivosť

V prípade hrudkujúceho steliva stačí z toalety odstrániť len vytvorené hrudky. Dobré hrudkujúce stelivo je tak veľmi úsporné, keďže nepoužité stelivo môžete znovu použiť a neustále doplňovať do pôvodného stavu.

Silikátové stelivo pracuje na úplne inom princípe: Stelivo všetok moč vstrebá. Pokiaľ budete pravidelne odstraňovat exkrementy, môže pohltená vlhkosť zostať v toalete až po dobu štyroch týždňov. Toto stelivo je preto tiež veľmi trvanlivé, 5 litrov silikátovej podstielky zodpovedá zhruba trojnásobnému množstvu hrudkujúceho steliva.

Porovnanie podstielok: Hmotnosť

Sáčok podstielky obvykle váži aj niekoľko kilogramov. Ílovité materiály sú relatívne ťažké, preto patria hrudkujúce stelivá medzi najťažšie.

Prednosti silikátových stelív oproti hrudkujúcim stelivám je nízka hmotnosť. Silikátové stelivo je relatívne ľahké, jeho hmotnosť sa ale zvyšuje v závislosti na množstve absorbovaných tekutín.

Tigerino Crystals podstielka

  • likviduje zápach počas niekoľkých sekúnd
  • extrémne sajúca – ľahká a hospodárna
  • s nádhernou s levanduľovou vôňou
  • kompostovateľné silikáty, šetrné k životnému prostrediu
Tigerino Crystals levanduľa podstielka

Hygiena

Mačky sú čistotné zvieratá a sú veľmi citlivé na zápach. Ideálna podstielka by preto mala bez zvyškov absorbovať všetok moč. Hrudkujúca podstielka z prírodných materiálov tekutinu vstrebá a vytvorené hrudky potom možno z toalety ľahko odstrániť.

Silikátové stelivo vlhkosť absorbuje vďaka jedinečnej štruktúre. Vytvoria sa malé hrudky, ktoré môžete z toalety odstrániť. Moč môže v toalete zostať po dobu až štyroch týždňov bez toho, že by charakteristicky zapáchal. Každému to ale nemusí vyhovovať.

Hygienické sú obe varianty – ktorej dáte prednosť, záleží len na Vás.

Podstielka pre mačku

Porovnanie podstielok: Životné prostredie

Prírodné ílovité materiály v hrudkujúcich podstielkach sú biologicky odburateľné a teda šetrné k životnému prostrediu. Ale tiež celú radu stelív na báze silikátu možno kompostovať.

Zdravie

Silikátové stelivo má jednu výhodu oproti hrudkujúcim stelivám z ílovitých materiálov: Je úplne bezprašné a teda vhodné pre domácnosti, kde žijú alergici.

Do hrudkujúcich stelív z ílovitých materiálov sa obvykle pridáva kremeň, sľuda, kalcit a malé množstvo organických substancií. Avšak v roku 2000 Öko-Test v dvoch z dvadsiatich testovaných výrobkov odhalil vdychovateľné materiály, ktoré môžu spôsobovať vznik rakoviny.  Hoci je rada výrobkov označená „bez arzénu“, môže to byť chápané mylne: „Bez“ totiž znamená v zmysle preukázateľnosti ako „pod preukázateľnou hranicou“.

Ťažká voľba: Silikátová podstielka alebo hrudkujúca?

Hľadanie dokonalého steliva do mačacej toalety nie je jednoduché. Okrem preferencií chovateľa je treba vziať do úvahy aj preferencie samotnej mačky: Môže sa stať, že Vy si obľúbite hrudkujúce stelivo s vôňou detského púdru, ale Vaša mačka bude mať inú mienku. Alebo bude Vaša mačka citlivá na silikátové guličky na dne toalety? Snáď ste spokojní so súčasným druhom steliva. Možno ale s obsahom mačacej toalety spokojní nie ste a hľadáte niečo nové. Nezabudnite na jednu vec: mačky nemajú rady nové veci. Často sa stáva, že nový, zdravší a ekologickejší druh steliva odmietnu používať. Pri zmene steliva preto platí rovnaké pravidlo ako pri zmene krmiva: Buďte trpezliví, poskytnite mačke dostatok času a postupne primiešavajte do existujúceho steliva stelivo nové.

Prajeme Vám aj Vašej mačke všetko dobré!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.