Prečo sú mačky zdraviu prospešné

mačka

Neexistuje zvuk, ktorý by ukľudňoval viac, než mačacie pradenie. Aj majitelia mačiek potvrdzujú, že im spoločné spolužitie robí dobre. Ovšem túto výpoveď možno aj vedecky podložiť, prečítajte si preto následujúci článok o tom, prečo sú mačky zdraviu prospešné.

1. Mačky znižujú stres

Americkí vedci preukázali, že mačky dokážu znížiť hladinu stresu u svojich majiteľov. Vďaka hladeniu zvieraťa dochádza k tvorbe hormónov šťastia, čím je zároveň znižované množstvo hormónov vyvolávajúcich stres. Preto vrnenie pomáha pri uvoľňovaní.

Tím vedcov pre štúdiu použil skupinu pracujúcich, ktorí sú denne vystavovaní veľkému stresu, jednalo sa hlavne o maklérov na burze. Dokázali, že prítomnosť mačky mala pozitívny vplyv na testované subjekty. Boli sledované hlavne typické príznaky stresu, ako je vysoký krvný tlak, zvýšená tepová frekvencia a produkcia potu. Subjekty, ktoré mali pri sebe mačku, reagovali na situácie oveľa kľudnejšie.

2. Mačky uzdravujú naše srdce

Ak sme v strese, stúpa nám tlak. Pokiaľ niekto trpí vysokým tlakom natrvalo, hrozí u neho zvýšené riziko srdcových ochorení a chorôb krvného obehu. Keďže mačka pôsobí ako stimulátor a stres znižuje, redukuje sa vďaka nim aj riziko srdcových ochorení. Existuje aj štúdia, ktorá preukazuje, že v domácnostiach, v ktorých mačka žije, sa vyskytuje až o 30% menej infarktov.

3. Mačky liečia kosti

Pradenie má uvoľňujúci účinok. Ide ale o oveľa viac. Štúdie ukazujú, že vyludzovanie tohto zvuku má ozdravujúce účinky na kosti. Zlomeniny sa teda u mačky, hoja rýchlejšie než u iných cicavcov. Vedci zistili, že za tento jav je zodpovedná frekvencia vrnenia, ktorá sa pohybuje okolo 25 Hz. A tento „zázrak“ pôsobí aj na ľudí. Prostredníctvom prístrojových vibrácií dokážu vedci nasimulovať danú frekvenciu a dokázať ozdravné účinky na ľudské kosti.

4. Mačky znižujú riziko alergií u detí

Novopečení rodičia sa často strachujú, aby mačka nemala negatívny vplyv na zdravie ich narodeného dieťaťa. Opak je ale pravdou, štúdie preukázali, že u dieťaťa, ktoré s mačkou vyrastá, je oveľa menšia pravdepodobnosť alergie než u ostatných detí. Toto platí samozrejme v prípade, že sa v rodine nevyskytuje žiadne genetické zaťaženie.

Čo je dobré vedieť:

Deti, ktoré vyrastajú v mačacej spoločnosti, budú ťažiť ešte z ďalších benefitov, čo tiež dokladajú niektoré štúdie. Mačky majú napríklad pozitívny vplyv na vývoj osobnosti dieťaťa. Naučí sa rýchlejšie prijímať zodpovednosť a vyvinú sa u neho vyššie sociálne kompetencie.

Dieťa a mačka

5. Mačky sú senzibilné

Ako sa zdá, mačky majú veľmi citlivú anténku, čo sa týka našeho rozpoloženia. Často spoznajú, keď nám nie je dobre alebo keď sme chorí. Sú známe príbehy, ktoré dávajú tušiť, ako veľmi sú mačky citlivé. Napríklad kocúr Oskar. Ten žil v jednom americkom opatrovateľskom ústave a navštevoval pacientov. Čo je však zaujímavé, dokázal rozpoznať, že sa blíži pacientova „hodinka“. Jeho predpovede boli tak presné, že personál dával vždy vedieť úradom, ak kocúr dlho ležal u jedného z pacientov.

6. Mačky majú terapeutické schopnosti

Vďaka pozitívnym vplyvom na človeka boli mačky zahrnuté aj do terapií sprevádzaných zvieratami. Mačacia terapia je aplikovaná napr. u starších ľudí s demenciou alebo u detí s ADS. Pacienti sa vďaka mačkám cítia o poznanie lepšie a nezažívajú takýto pocit samoty. Naviac znižujú distanciu medzi terapeutom a pacientom. Využitie mačiek pri liečbach je teda mnohostranné.

Čo je dobré vedieť:

Terapeutické mačky nemajú žiadny špeciálny výcvik. Dôležité je len to, aby mačka bola vychovaná ľuďmi a otvorená voči cudzincom. Vhodná je teda v podstate každá mačka. V útulku v Mníchove majú dokonca projekt „Deti čítajú mačkám“. Podobne ako sa číta psom, môžu deti, ktoré majú problémy s čítaním, čítať aj mačkám, pretože mačky sú dobrými poslucháčmi a nekritizujú. Táto skutočnosť dáva deťom istotu a pomáha im sa čítaniu naučiť. A mačky z útulku si prirodzene užívajú pozornosť a pohladenie od svojich malých návštevníkov.

Objavte širokú ponuku krmív pre mačky a príslušenstvo pre mačky v shope zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.