Austrálska kelpia

name of the article

Športová, inteligentná a citlivá – to je opis jej charakterových čŕt. S týmito vlastnosťami by austrálska kelpia mala najlepšiu šancu na úspech ako spoločenské plemeno. Avšak austrálska kelpia dáva svoju vášeň predovšetkým do práce s ovcami.

Povaha

Dnes samozrejme nie je práca s dobytkom v popredí záujmu pri chove austrálskej kelpia. Ale potrebné vlastnosti, ako je radosť z pohybu, vytrvalosť a ochota pracovať, charakterizujú plemeno aj dnes. Je to veľmi horlivý, temperamentný a agilný pes, ktorý s dôsledným výcvikom môže byť veľmi jemný, kľudný a poslušný. Ak je kelpia dostatočne zamestnaná cvičením a prácou, napríklad v psích školách alebo pri psom športe, je vhodná aj ako rodinný pes. Má rada deti a je láskyplná a veľmi lojálna k svojej rodine.  Hoci pri stretnutí s cudzími ľuďmi je nedôverčivá a aj napriek vysokej bdelosti a neohrozenosti nie je považovaná za správneho psieho strážcu. Konkrétne, je kelpia úplne otvorená a spoločenská, a po bežnej socializácii žije spoločne s inými zvieratami zvyčajne veľmi pokojne.

Vzhľad

Stredne veľké plemeno austrálska kelpia nie je len „múdra ako líška“, ale aj tvar jej hlavy pripomína líšku. Jej oči majú mandľový tvar a jasný pohľad. Chvost bez práporu, v kľude visí dole v miernom oblúku. Krátke chlpy s hustou podsadou chráni kelpia nielen pred extrémnym chladom a teplom, ale sú tiež úplne nepremokavé, vďaka pomerne tvrdej a plochej krycej srsti. Sfarbenie srsti môže byť veľmi odlišné. Hoci väčšina kelpie chovaných dnes sú jednofarebné, ich farebné spektrum srsti sa pohybuje od čiernej, čiernej s pálením, cez dymovo modrú do červenej, červenej s pálením, čokoládovo hnedej alebo krémovej.

Austrálska kelpie

História

Farba srsti „matky plemena“ bola čierna s pálením. V roku 1870 škótsky prisťahovalec Rutherford doviezol šesť kólií (čiernych s pálením) z Britských ostrovov do Austrálie. Pastierske psy, v Škótsku bežne nazývaní kólie, vzbudili záujem austrálskych chovateľov oviec vďaka svojej dobrej práci a začali ich krížiť s inými, prevažne anglickými pastierskymi psami. Z jedného z týchto krížení sa narodila fenka, ktorá dostala meno “Kelpia”, čo v gaelštine znamená “vodný duch”. V roku 1873 zvíťazila Kelpia v súťaži pastierskych psov a tým nesmierne zvýšila dopyt po tomto plemene. Nové plemeno psa vzniklo! Prvé štandardy pre plemeno pomenované Austrálska kelpia boli napísané v roku 1902. O 87 rokov neskôr, v roku 1989, austrálska kelpia bola nakoniec uznaná ako nezávislé plemeno FCI.

Chov a zdravie

Zatiaľ čo jej blízkych príbuzných plemeno “Working kelpia” je chované výhradne ako pomocník pri hone a chovu dobytka, pri chove austrálskej kelpie sa dnes do popredia dostali ďalšie kritéria. Farba, vzhľad a úspech na výstavách psov boli pre mnoho chovateľov už tak dôležité, že austrálska kelpia je dnes známa ešte ako “Show Kelpie”. Bohužiaľ sa zabudlo, že austrálska kelpia je stále v srdci pracovným psom, je agilný a aktívny ako pracovná kelpia. Našťastie sa pre európsky chov stali zaujímavé vlastnosti ako atletika, zdravie, motivácia a tréning. Takže sa môžete stretnúť s austrálskou kelpiou čoraz častejšie na športových psích podujatiach. Tento pes je nielen nadšencom pre športy ako sú agility, poslušnosť (obedience), flyball a frisbee, ale aj pre prácu ako záchranársky pes, drogový a výbušný detekčný pes tiež je výborný asistenčný pes.

Rovnako dôležité ako vlohy pre šport sú pre chovateľov, tiež základné črty austrálskych kelpií. Napríklad psy, ktorí sú príliš agresívni alebo veľmi úzkostliví, sú vylúčení z chovu.

Austrálska kelpia je považovaná za zdravé plemeno a udržiava sa tak, pretože každý pes, ktorý sa zapojí do chovu, podstúpi hĺbkovú kontrolu zdravotného stavu. Okrem predpísanej preventívnej liečby proti všeobecným vonkajším a vnútorným parazitom sú psy kontrolovaní hlavne na dedičné ochorenia. Kontrola bedrových kĺbov a lakťov k vylúčeniu malformácie (dysplázie) a očný test sú dnes vo väčšine krajín povinné.

Austrálska kelpie

Chov a starostlivosť

Potrebná starostlivosť o austrálsku kelpiu je zvyčajne nízka. Hoci pravidelné odčervovanie a antiparazitiká sú potrebné. Niet divu, pretože tento pes uprednostňuje pobyt vonku. Komplexná starostlivosť o srsť mnohých austrálskych plemien nie je potrebná u austrálskej kelpie. Vďaka krátkej srsti stačí na odstránenie nečistôt a prachu len pravidelné kefovanie.

Pre výchovu a zamestnávanie kelpie je potreba veľa času. Psy tohto plemena majú silnú potrebu práce a pohybu. Austrálska kelpia je skutočná gulička energie, ktorá miluje dlhé prechádzky a potrebuje veľa voľného behania. Je zrejmé, že takýto aktívny a temperamentný pes sa nebude cítiť dobre v byte, ale najpohodlnejšie sa bude cítiť vo veľkej záhrade. Dlhé cvičenie je pre austrálsku kelpiu zásadné, ale to tomuto inteligentnému a pracovitému plemenu nestačí. Kelpia musí pracovať nielen fyzicky, ale aj psychicky. Psy sú považovaní za veľmi nezávislých a môžu pochybovať o príkazoch. Hlúpe, jednostranné a opakujúce sa cvičenie, sa im nepáči, a preto sa sami zaúkolujú z ich pohľadu zmysluplnejším cvičením – nie vždy k radosti ich majiteľa.

Hoci sa austrálska kelpia veľmi teší na učenie, nemali by sme v žiadnom prípade dospieť k záveru, že sa tiež ľahko trénujú. Ich veľká inteligencia spolu s výraznou nezávislosťou vyžaduje veľa kreativity a konzistencie vo výchove a chove tohto plemena.

Až uvidíte ich temperament a radosť z pohybu, bude cvičenie a tréning baviť aj Vás (napríklad v športových školách pre psov). Austrálska kelpia je vďaka svojej všestrannosti a vernosti oddaný spoločník, s ktorým zažijete roky zábavy. Kelpie sa radi maznajú so svojimi ľuďmi a tiež ich radi olizujú – nebojte sa, nie sú to psy len k ovciam!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.