Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zlatý retríver na tréningu agility

Psí šport udrží Vášho štvornohého priateľa v dobrom telesnom aj duševnom stave.

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.

Čo je vlastne agility?

Agility je obľúbený druh psieho športu, pri ktorom ide hlavne o to, aby ste so psom zvládli prejsť určitým počtom prekážok za určitý čas. Nepoužívajú sa pritom ani vôdzky, ani obojok. Pôvodne bola táto činnosť vyvinutá ako vyplnenie prestávok pri predstaveniach so psami. Táto forma zábavy si nakoniec záujem ľudí po celom svete. Medzitým vznikli okrem menších súťaží dokonca aj štátne a svetové!

Vedeli ste to?
Slovo agility má svoj pôvod v angličtine a v slovenčine znamená „pohyblivosť“.

Čo všetko sa môže psík pri tréningu naučiť?

Hlavný cieľ tohto športu je predovšetkým zábava a spoločné športové vyžitie pre psa a jeho majiteľa. Zlepšíte si aj dôveru a komunikáciu so psom pomocou reči tela. Podľa pravidiel prebieha výcvik úplne bez vodítka a obojku. Majiteľ alebo majiteľka smú používať len signály alebo reč tela. Takisto dotyky nie sú povolené.

Predpoklady pre agility tréning

Keďže sa používajú najrozličnejšie druhy prekážok, predpokladom je vynikajúca obratnosť psa a pána. Okrem toho by mal byť Váš pes v dobrom zdravotnom stave, aby sa v dôsledku športu nezhoršovali prejavy ochorení.

Odkedy sa môže začať s agility?

Mnohí majitelia sa pýtajú, od akého veku sa môže začať tréning so psom. Dôležitým predpokladom je, aby bol rast psa už do značnej miery ukončený. Po dovŕšení veku 18 mesiacov sa Váš pes môže zúčastňovať aj na oficiálnych turnajoch.

Maškrty pre psy Pedigree Biscrok Multi Mix

  • Ideálne na odmeňovanie pri dennom tréningu
  • Obsahujú vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny
  • Tri znamenité príchute: s kuracím, hovädzím a jahňacím mäsom
  • Bez umelých aróm
Pedigree Biscrok

Pre ktoré plemená psov je agility vhodné?

Predovšetkým pre veľmi aktívne plemená psov ako je napr. husky, ktoré milujú pohyb. Ale samozrejme sa tejto činnosti môžu venovať aj iné psy. Agility je v zásade vhodné pre každého psa, ktorý chce zažiť niečo nové pri hre. Pretože agility nie je športom, ktorý je vykonávaný za určitým cieľom, ale má ísť hlavne o zábavu a zmenu oproti klasickému venčeniu. Predpokladom je samozrejme záujem psa samotného. Ak nebude nadšený on, neprinesú nič ani najväčšie a najlepšie ambície majiteľa.

Čo je potrebné na agility?

Existuje množstvo náčinia, možností je naozaj neúrekom: od tunelov cez hojdačky, pneumatiky a slalomové tyčky až po fúriky.

Pre malý parkúr vo vlastnej záhrade nájdete v online obchode zoohit príslušenstvo na agility ako napríklad slalomové tyčky, hojdačky a tunely.

Je pre môjho psa agility tréning zdravý?

Agility je zdravý fitness tréning, ktorý pre psa predstavuje fyzickú i psychickú výzvu. Učí sa behať slalom okolo tyčiek, skákať cez prekážky a prekonávať rôzne prekážky ako hojdačky a tunely.

To všetko si vyžaduje veľa koncentrácie, obratnosti a schopnosti koordinácie. Pre psy, ktoré inak trávia veľa času v byte, je agility skvelá možnosť, ako sa odreagovať (v závislosti od druhu).

Spoločný tréning zároveň posilňuje väzbu medzi psom a majiteľom. Štvornožci sú cez parkúrové prekážky vedení pomocou gest a verbálnych povelov. Na to je potrebná dôvera a dobrá komunikácia človeka so zvieraťom. Trénuje sa zároveň aj poslušnosť, vďaka čomu agility ako psí šport nadobúda aj výchovnú zložku.

Kedy sa agility neodporúča

Pri niektorých plemenách vzhľadom na ich individuálne vlastnosti agility neprichádza do úvahy. V prvom rade sú to veľké, ťažké psy ako novofunlandský pes alebo bernardín. Pre ne je telesná záťaž pri agility príliš vysoká.

Aj malé psy s dlhým chrbtom ako jazvečíky a basety by sa mali venovať radšej nejakému šetrnejšiemu psiemu športu.

Ďalším vylučovacím kritériom sú kĺbové ochorenia ako dysplázia bedrového kĺbu.

Ako začať s agility?

Skôr, ako môže Váš pes rýchlo prefičať agility parkúrom, musí sa zoznámiť s jednotlivými disciplínami. Na začiatku môžete namiesto profesionálneho agility náčinia pracovať s jednoduchými predmetmi z domu a záhrady.

Jedna prekážka vznikne napríklad zo stabilných kartónov a poriska metly. Malú slalomovú dráhu môžete vytvoriť pomocou pieskom naplnených sklenených fliaš. Dbajte však na to, aby nehrozilo riziko poranenia psa o vlastnoručne zhotovené prekážky.

Teraz už len stačí naučiť psa potrebné povely. Napríklad povelom „Dopredu“ vyšlete štvornožca cez prekážky ležiace pred ním. Povelom „Preč“ vyzvete na zmenu smeru, zatiaľ čo „Vpred“ je povel pre väčšiu rýchlosť.

Váš pes by už mal ovládať základné povely, aby sa spoľahlivo dokázal naučiť aj tieto. Po každej tréningovej jednotke nasleduje samozrejme veľa pochvaly a aj nejaká tá maškrta.

Pes na agility prekážke

Jednoduché cvičenia agility na vyskúšanie

Keď sa pes oboznámi s prvým agility náčiním, môžete jednotlivé prvky skombinovať do malého parkúru. Pritom je dôležité usporiadanie neustále obmieňať. Inak si zviera navykne na cestu cez prekážky. V takom prípade by si pes len vybavil naštudovaný postup pohybu a nezapojil by hlavu.

Pre začiatočníkov sa dobre hodia nasledujúce základné cvičenia:

  • Tunel: Tunel sa najskôr úplne sploští a pes sa na maškrtu naláka, aby cezeň prešiel. Postupne sa môže tunel ďalej naťahovať. Povel „Cez“ vyšle štvornožca cez tunel.
  • Prekážkový beh: Umiestnite do radu dve prekážky tak, aby medzi nimi bol určitý odstup. Spoločne so psom cez prekážky skáčte a motivujte ho k spoločnej hre. Hneď ako pes pochopí, čo od neho jeho pán asi požaduje, môžete sa postaviť vedľa prekážky a vyzvať ho na skákanie.
  • Balansovanie: Počas prechádzky.

Agility pre pokročilých

Ak už máte so svojím miláčikom čo-to nacvičené a spoločný tréning mu zjavne robí radosť, môžete sa zúčastniť na agility turnajoch. Agility patrí v súčasnosti k najobľúbenejším psím športom. Každý rok sa koná množstvo súťaží, okrem iného napríklad juniorské, európske a celosvetové majstrovstvá.

Účasť na agility súťažiach

Pri agility turnaji musí pes prebehnúť parkúrom čo najrýchlejšie a najbezchybnejšie. Prekážky zostavuje príslušný rozhodca. Pravidlá vychádzajú zo skúšobného poriadku Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

Hodnotiaci rozhodca však môže sám rozhodnúť, ako má vyzerať poradie náčinia. Vznikne tak kreatívna súťažná dráha, ktorá pre štvornohých účastníkov vždy predstavuje novú výzvu.

Súťažný poriadok predpisuje, čo sa hodnotí ako chyba. Typickou je napríklad skok z hojdačky alebo stola predtým, než sa prekážka prekoná úplne. Za každú chybu sa dávajú trestné body. Cieľom je nechať psa zdolať rozličné náčinie v stanovenom poradí a v predpísanom čase. Napriek súťažnej povahe by mala byť samozrejme zakaždým prvoradá zábava.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.