Agility so psom

šport so psom

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.

Ale čo je vlastne agility?

Pri agility ide hlavne o to, aby ste so psom zvládli prejsť určitým počtom prekážok za určitý čas. Pôvodne bola táto činnosť vyvinutá ako vyplnenie prestávok pri predstaveniach so psami. Táto forma zábavy si nakoniec záujem ľudí po celom svete. Medzitým vznikli okrem menších súťaží dokonca aj štátne a svetové!

pes svičí agility

Čo všetko sa môže psík pri tréningu naučiť?

Hlavný cieľ agility je predovšetkým zábava a spoločné športové vyžitie pre psa a jeho majiteľa. Zlepšíte si aj dôveru a komunikáciu so psom pomocou reči tela. Podľa pravidiel prebieha výcvik úplne bez vodítka a obojku. Majiteľ alebo majiteľka smú používať len signály alebo reč tela. Takisto dotyky nie sú povolené.

Predpoklady pre agility tréning

Pri agility sa predpokladá, že je šikovný majiteľ a aj jeho pes, pretože prekážky pri tréningu sú naozaj rôznorodé. Od tunelov a hojdačiek cez pneumatiky a slalomy až po vození po trakari - toto všetko predstavuje agility so psom!

Pre ktoré plemená psov je agility vhodné?

Predovšetkým pre veľmi aktívne plemená psov ako je napr. husky, ktoré milujú pohyb. Ale samozrejme sa tejto činnosti môžu venovať aj iné psy. Agility je v zásade vhodné pre každého psa, ktorý chce zažiť niečo nové pri hre. Pretože agility nie je športom, ktorý je vykonávaný za určitým cieľom, ale má ísť hlavne o zábavu a zmenu oproti klasickému venčeniu. Predpokladom je samozrejme záujem psa samotného. Ak nebude nadšený on, neprinesú nič ani najväčšie a najlepšie ambície majiteľa.

zlatý retríver beží slalom s agility prekážkou

Prečítajte si viac o téme Šport a psy.

Pri agility tréningu menších rozmerov môžete využiť aj svoju záhradu a zakúpiť si vhodné prekážky, napr. tyče na slalom, hojdačky alebo tunely, môžete na našom e-shope zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
6 min

8 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaša spoločná prechádzka bola rozmanitá, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
2 min

Agility so psom

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
3 min

Ako sa správne hrať so psom

Hra so psom by nemala byť len častá, ale aj rôznorodá. Vyhýbajte sa preťaženiu, napr. namáhavým a dlhým hraním, no zároveň ho nezanedbávajte, napr. nudnou hrou alebo sústavnými opakovaniami. Hra by sa mala odvíjať od schopností a potrieb konkrétneho psa. Jeden sa možno uspokojí so starým dobrým „prines!“, iný zasa uprednostní ruvačku o psiu žuvačku, ktorú musí svojmu pánovu vytrhnúť z rúk. Dôležité pre každého majiteľa psa je to, aby rozpoznal, kedy ho zviera vyzýva na hru. To môže prebiehať rôznymi spôsobmi.