Ako sa správne hrať so psom

pes s hračkou -768×513

Hra so psom by nemala byť len častá, ale aj rôznorodá. Vyhýbajte sa preťaženiu, napr. namáhavým a dlhým hraním, no zároveň ho nezanedbávajte, napr. nudnou hrou alebo sústavnými opakovaniami.

Hra by sa mala odvíjať od schopností a potrieb konkrétneho psa. Jeden sa možno uspokojí so starým dobrým „prines!“, iný zasa uprednostní ruvačku o psiu žuvačku, ktorú musí svojmu pánovu vytrhnúť z rúk. Dôležité pre každého majiteľa psa je to, aby rozpoznal, kedy ho zviera vyzýva na hru. To môže prebiehať rôznymi spôsobmi.

Ako zistím, že sa môj pes chce hrať?

Kto ho nepozná? Typický postoj – predné labky ďaleko vpredu, zadoček vo vzduchu a rýchle vrtenie chvostom? No nie všetky psy vyjadrujú svoju túžbu po hre týmto spôsobom. Iné na seba upozorňujú vysokými skokmi alebo divokým behaním dookola, zatiaľ čo ďalšie si rady prinesú svoju obľúbenú hračku a, akonáhle sa po nej načiahnete, rýchlo ju schovajú do bezpečia alebo ju uložia na miesto a čakajú, kým sa hra začne. Možno pri tom zdvihnú jednu labku alebo na vás urobia svoj typický „hravý výraz“, pri ktorom sa papuľa natiahne dozadu a tlama ostane ľahko pootvorená bez toho, aby ukazovali zuby.

pes s hračkou

Hrať sa so psom: Výchova

Pri hrách s aportom je dôležité, aby ste hračku nehádzali priamo psovi, ale stále preč od neho. Tá má totiž stále napodobňovať korisť na úteku a aká už len korisť dobrovoľne pribehne priamo ku psovi? Obzvlášť ak máte doma šteňa, nemali by ste sa strániť vyvádzania na podlahe. Tak sa naučí, že aj ľudia môžu ležať na podlahe a pri neskorších hrách nebude zmätený. Ak sa pri tom pokúsi o súboj, hru okamžite ukončite! Šteňa sa ideálne naučí už pri hre so svojimi súrodencami tzv. „hravému hryzeniu“. V tomto veku nemajú zvieratá ešte žiadne zábrany pri hryzení a drobec tak pochopí, že sa hra končí priskoro, ak zahryzne prisilno.

Tipy na správnu hru so psami

  • Svojho psa do hry nikdy nenúťte
  • Ak máte staršie alebo choré zvieratá, odporúča sa pravidelná návšteva veterinára ako prevencia prípadných úrazov
  • Hru okamžite ukončite, ak váš pes až priveľmi ožije
  • Nikdy nedovoľte, aby sa pes a dieťa hrali bez dohľadu
  • Vždy majte pripravenú maškrtu ako odmenu
hry so psom

V našom internetovom obchode zoohit nájdete veľký výber rôznych hračiek pre psov, ako aj inteligentných, ťahacích alebo plávajúcich hračiek!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.