Fitness pre psov: Ako dosiahnuť ideálnu hmotnosť

pes beží aportuje

Ak psy vážia príliš veľa, stávajú sa ťarbavými – začarovaný kruh, ktorý môžete prelomiť rôznymi cvičeniami.

Láska ide cez žalúdok aj u štvornohých priateľov. Keď psíkovi často s láskou doprajete, časom sa to môže odzrkadliť na nadváhe. S Vašou pomocou a šetrným športovým programom stratí pes nadmernú hmotnosť, opäť získa kondíciu, a bude sa môcť voľne pohybovať. Ukážeme Vám cviky, ktoré psovi zlepšia kondíciu, a sú tiež dobré aj pre Vás. 

Správnymi cvikmi naspäť k ideálnej hmotnosti 

Existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo bojovať s nadbytočnými kilogramami u Vášho psa. Koniec koncov, chcete pre svojho verného spoločníka to najlepšie a želáte si, aby zostal dlho fit a zdravý. Našťastie je chudnutie u psa menej problematické, ako si mnohí majitelia myslia. 

Rozpoznanie nadváhy u psa a objasnenie jej príčin s veterinárom je základom úspechu. Spoločne s ním môžete určiť správnu stratégiu na schudnutie psa. 

Teraz je dôležité upraviť nielen stravu, ale aj úroveň aktivity Vášho psa. Rovnako ako správny výber krmiva, aj veľa šantenia, hier a výbehu sú dôležité pre zdravé chudnutie. 

Preto by ste sa mali s veterinárom poradiť aj o tom, na čo by ste mali pri cvičeniach so psom dávať pozor, napríklad aby ste chránili kĺby svojho domáceho miláčika. 

Najlepšie tipy na chudnutie psov nájdete v online magazíne zoohit, v sekcii o psoch. 

5 športových cvičení so psom 

Hneď ako sa objasnia všetky zdravotné faktory, je čas začať cvičiť. Nasledujúce cvičenia pomôžu – a zlepšia kondíciu nielen psom, ale aj ľuďom. 

1. Prechádzky

Jednoduché, ale efektívne 

Pes s nadváhou je často ťarbavejší ako štíhly pes. Je to preto, že pri väčšej hmotnosti tela sa aj jednoduché pohyby stávajú náročnými. Činnosti ako skákanie môžu dokonca poškodiť kĺby namiesto toho, aby prispeli k zdraviu Vášho psa. 

Jednoduchým, ale šetrným spôsobom, ako psov s nadváhou rozhýbať, sú preto pravidelné prechádzky. Trasy prechádzok môžete obmieňať alebo chodiť von spolu aj s inými psami, aby boli prechádzky rozmanité. 

V kombinácii s niekoľkými malými športovými vsuvkami alebo rýchlejšími fázami chôdze sa prechádzka stáva príjemným kondičným tréningom pre začiatočníkov. Váš pes si sotva všimne, že sa už aktívne venuje psiemu športu. Napríklad môžete vždy zahrnúť striedavé príkazy ako sadni a ľahni, aby ste Vášmu psovi pomohli spáliť kalórie a posilniť jeho svalstvo. 

2. Pohybové cvičenia

Fit na cestách aj doma 

Keď Váš pes už bude trochu viac fit, môžete mu dávať čoraz väčšie výzvy pri rôznych pohybových aktivitách. Nechajte ho počas prechádzky balansovať na padnutom kmeni stromu, skákať cez malé priekopy alebo ho zamestnajte hračkou pre psa. 

Ak určitú hračku používate najmä na prechádzky, nestratí tak rýchlo svoje čaro a Váš pes sa bude na každodennú prechádzku viac tešiť. 

Psa môžete zamestnať aj doma, napríklad tak, že mu v byte alebo na záhrade schováte jeho obľúbenú plyšovú hračku a necháte ho ju hľadať. Fitness pre psov je v zásade možný kdekoľvek. 

3. Fitness so psom

Spoločne k cieľu 

Spoločné športovanie je nielen pre nás ľudí oveľa zábavnejšie. Psy sú tiež často aktívnejší, keď majú spoločnosť iného psa – alebo keď Vy športujete spolu so psom. 

Čo napríklad psia joga? Alebo fitness cviky vonku, do ktorých svojho štvornohého priateľa opatrne zapojíte? Nielen, že Váš pes schudne, no môžete tiež zlepšiť svoju kondíciu, a pritom posilniť vzťah so svojím verným spoločníkom. 

Zapojte svojho psa kombináciou pohybových cvičení s povelmi: Napríklad, ak pri drepe pokrčíte kolená, Váš pes si môže sadnúť. Ak sa potom vyrovnáte, môže sa postaviť na zadné. 

pes leží na podložke na cvičenie
Fitness je pre Vášho psa oveľa zábavnejší, keď môže cvičiť spolu s Vami.

4. Plávanie

Využitie fyziky 

Niektoré plemená psov sa vo vode cítia vynikajúco. Ak je Váš pes jedným z nich, môžete túto prednosť využiť v jeho prospech. 

Pri plávaní ťažké psy využívajú výhody fyziky: vztlak vody robí telo psa pri plávaní oveľa ľahším ako na súši. Preto je pre neho tento šport mimoriadne príjemný.  

S hračkami na plávanie sa cvičenie vo vode stáva ešte náročnejším. 

5. Behanie a bicyklovanie so psom

Pre profesionálov 

Ak sami veľa športujete a Váš pes je zvyknutý na trochu viac pohybu, môžete ho vziať so sebou na bicyklovanie alebo behanie. Váš štvornohý priateľ môže takýmto spôsobom spáliť obzvlášť veľké množstvo kalórií. Táto forma psieho športu je však vhodná len pre zdravých psov, ktorí počúvajú na slovo. Mali by ste ich na šport privykať postupne. 

Pamätajte tiež na to, že nie všetky plemená psov sú vhodné na rýchlejšie športy, napríklad preto, že majú veľmi krátke nohy alebo zavalitejšiu postavu. 

Psy, ktoré sú atleticky stavané a majú len miernu nadváhu, môžu podávať skvelé výkony. Váš veterinár Vám rád poradí, či sú pre chudnutie so psom vhodné pokročilé psie športy, ako napríklad jogging alebo tréning agility. 

Tip: Ak Váš pes ešte nie je tak vo forme alebo má problémy s kĺbmi, možno je pre neho vhodný práve tréning degility. Tu záleží na správnom vykonaní cvikov a nie na čo najrýchlejšom absolvovaní prekážkovej dráhy.

Tipy na zlepšenie kondície psa 

Ak Váš pes potrebuje schudnúť, kľúčom k úspechu je zábava a bezpečnosť. Aby ste si Vy aj Váš štvornohý partner mohli tréning užiť, dodržujte nasledujúce tipy: 

  • Začnite trénovať pomaly a postupne zvyšujte počet a intenzitu cvičení. 
  • Najmä pri aktivitách vonku by Vás mal Váš pes počúvať a vedieť dodržiavať najdôležitejšie psie povely. 
  • Pred tréningom psa zahrejte, napríklad rýchlou chôdzou, a doprajte mu prestávky. Dbajte tiež na to, aby mohol počas cvičení a najmä po nich dostatočne piť. 
  • Aktivity prispôsobte počasiu a v lete zabezpečte, aby sa pes mohol kedykoľvek schladiť. 
  • Existuje nespočetné množstvo športových cvičení so psom, pomocou ktorých môžete zvýšiť aktivitu svojho štvornohého priateľa. Pokúste sa nájsť cvičenie, ktoré zodpovedá úrovni kondície a telesnej stavbe Vášho domáceho maznáčika. 

Fitness pre psov: Najdôležitejšia rada 

Bavte sa! Ak k výcviku budete pristupovať pozitívne, nakazíte svojou motiváciou aj Vášho psa a bude ho športovanie veľmi baviť. 

Vďaka správnym cvičeniam, empatii a trpezlivosti sa Vy a Váš spoločník čoskoro dočkáte prvých úspechov. Keď sa cvičenie postupne stane rutinou, začnete šport automaticky vnímať ako zábavu. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.

5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.

11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.