Psie športy v krátkom prehľade

border-collie-agility-1024×768

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.

Od agility až po bikejöring

Psie športy sa tešia čím ďalej tým väčšej obľube po celom svete – ako medzi nami dvojnožcami, tak aj medzi našimi štvornohými miláčikmi. Nie je divu, pretože šport nielen zvyšuje duševnú a fyzickú kondíciu našich psov, ale tiež posilňuje vzťahy a zlepšuje porozumenie medzi ľuďmi a zvieratami. Zatiaľ čo väčšina psov bola skôr využívaná pre konkrétnu úlohu, či už to bolo stráženie stáda, nadháňanie, lov alebo ochrana, v dnešnej dobe sú to predovšetkým rodinné psy. Ich vrodené správanie a inštinkty však s touto rolou v žiadnom prípade nezmizli. Psy chcú byť zamestnané, potrebujú zábavu a fyzickú aj duševnú aktivitu. Zamestnať našich štvornohých miláčikov v každodennom živote však často nie je také ľahké. Riešením môžu byť psie športy a vďada svojej rozmanitosti si ten pravý nájde každý majiteľ a každé plemeno.

Agility

Jedným z prvých psích športov, o ktorom majitelia psov uvažujú, je agility. Rýchly šport, ktorý vznikol v Anglicku, je jedným z najpopulárnejších psích športov v USA a západnej Európe. Pes musí prebehnúť 100 – 200 metrov dlhou traťou s najmenej dvadsiatimi rôznymi prekážkami. Pes musí prekonať stenu, pneumatiky, tunely, hojdačky, prekážky na dlhý skok, slalom, stôl, šikmú stenu a to tak rýchlo ako je to len možné. Psa pomocou gest a hlasu motivuje k prebehnutiu dráhy majiteľ. Vodítka, klikery apod. nie sú povolené. Agility nielen podporuje fyzickú zdatnosť psov a ľudí, ale tiež spája dvoj – a štvornožcov ako tím. Agility je šport pre takmer všetky psy, aj pre menšie plemená. Opatrnosť je však na mieste u veľmi veľkých a ťažkých plemenách rovnako ako u šteniat, ich kĺby by mohli byť príliš namáhané početnými skokmi cez prekážky.

Šport pre sprievodné psy

Tento šport je akousi základnou školou pre psy, pretože v tejto športovej disciplíne sa ideálne mladý pes učí všetky základy harmonického spolužitia. Na rozvrhu je sociálna znášanlivosť, bezpečnosť cestovnej premávky, poslušnosť a nestrannosť. Dril a nátlak tu nemajú miesto. Spolieha sa skôr na pozitívnu motiváciu, čo je oveľa zábavnejšie nielen pre psa, ale aj majiteľa a sľubuje dlhodobý úspech. V kurze sa štvornohí miláčikovia učia správnu a uvoľnenú chôdzu na vodítku a základné povely ako je sadni, ľahni, k nohe, čakaj alebo zostaň. Výcvik neprebieha len na cvičisku, ale aj vonku na ulici alebo v parku. Cieľom je, aby sa psy naučili, že ich nesmie nič a nikto rozptýliť – ani bežec ani skupinka detí – a aby sa správali voči ostatným psom znášanlivo. Vzhľadom k tomu, že po absolvovaní tohto kurzu je život so psom rozhodne oveľa jednoduchší, odporúčame ho hlavne mladým psom. Skúšku sprievodného psa môže zložiť v podstate pes akéhokoľvek plemena. Ak sa chcete zúčastniť športových súťaží v agility, obedience, IPO alebo záchranárstve, musíte tiež zložiť skúšku sprievodného psa.

Canicross

Tento stále veľmi nový psí šport sa vyvinul zo skijöringu a bikejöringu a poprvýkrát  sa objavil vo Francúzsku. Canicross je druh terénneho behu (cross country), keď je psovod spojený so svojim psom elastickou šnúrou pripevnenou k pásu a pes ho „tiahne“ po rovine a aj do kopca. Pretože na rozdiel od joggingu, tempo udáva pes, musí psovod bežať rýchlym tempom. „Núdzový háčik“, ktorý možno použiť pre ľahké uvoľnenie spojenia medzi psom a bežcom v prípade pádu, zabráni tomu, aby Vás pes v prípade pádu ťahal ďalej. Psy, ktoré milujú beh, rovnako ako športovo založení majitelia, sa môžu pri canicrosse, ktorý sa zvyčajne robí v zalesnených oblastiach, dostatočne vybiť. Poznámka: Ak je pre Vás canicross príliš rýchly, môžete vyskúšať canituristiku.

Degility

Na rozdiel od mnohých iných psích športov, kde hraje rolu rýchlosť a čas, v prípade degility je na prvom mieste zábava. Degility je zamerané na rekreačných športovcov, ktorí chcú rozmanitosť a byť zamestnaní, bez toho aby museli súťažiť s ostatnými. Tento šport, ktorý je v podstate kombináciou agility a mobility, môžu vykonávať aj staršie alebo handicapované psy, pretože na prekonanie trate, na ktorej sú umiestnené  rôzne prekážky ako sú rúry, hojdačky, tunely alebo pneumatiky, majú psy toľko času, koľko potrebujú.

canicross pes

Biatlon pre služobné psy

Ako už napovedá názov, tento šport je zameraný na majiteľov služobných psov, ktorí musia so svojim psami prekonávať rôzne prekážky na vzdialenosť 6 až 11 kilometrov. Rozmanité úlohy zahŕňajú prekonávanie vodnej nádrže, skákanie cez kmene stromov a plazenie rúrami, až po cyklistiku a plavánie. Na súťažiach musí pes a psovod tiež absolvovať stanovištia, kde sa používa strelná zbraň, ako aj hraný útok psa na psovod. Služebné psy a ich  majitelia musia beh v teréne absolvovať v určitom čase, v opačnom prípade môže dôjsť k penalizácii.

Psí biatlon

Na rozdiel od biatlonu služobných psov je psí biatlon zameraný na civilistov. Úlohy však zostávajú rovnaké ako pri služobnej verzii. V psom biatlone len odpadá strieľanie a útok na psovod, vrátane zabránenia úteku (známe z ochrannej služby). Prekážky na 6 až 11 km dlhej bežeckej trati spočívajú napríklad v prekonaní príkopu, lezení na stenu, plazení rúrou alebo cyklistických a plaveckých pasážach.

Dogdance

Tanec so psom (anglicky tiež nazývaný „Heelwork to music“) môže znieť pre laikov trochu absurdne a nemusia ho považovať „pre psy vhodný“, ale na rozdiel od toho, čo názov napovedá, základom dog dancingu sú prirodzené pohyby zodpovedajúce dispozícii psov. Z rôznych základnych cvikov poslušnosti, pohybov a trikov ako je chôdza pri nohe, sedenie, skákanie alebo slalom, vypracuje majiteľ so svojim psom špecifickú choreografiu na zvolenú hudbu. Pretože jednotlivé prvky choreografie možno prispôsobiť individuálnym možnostiam psa, je dog dance vhodný pre každého zdravého psa, bez ohľadu na to, aký je veľký, ťažký alebo rýchly.

Dog Diving

Tento moderný šport pochádza z USA, kde je už dlho zažitý ako kultovný psí šport. Nie je divu, pretože je to úžasná zábava pre športovcov aj divákov. Pes skočí z potápečskej plošiny, ktorá je asi 60 centimetrov nad hladinou vody, čo najďalej do vody. Majiteľ motivuje svojho psa, aby skočil, tak, že hodí do vody hračku. Zatiaľ čo niektoré psy sa odvážne vrhnú do vody, hneď ako je hračka hodená, iní potrebujú trochu povzbudenia. Ale nakoniec nájde odvahu takmer každý pes a skočí do chladnej vody. Dog Diving podporuje odvahu a hrdosť a zvyšuje sebavedomie aj v prípade, že nedosiahnete víťazstvo. Ďalším pozitívnym aspektom tohto psieho športu je, že je veľmi šetrný ku kĺbom a preto ho môžu vykonávať psy všetkých veľkostí a veku – ak sa teda neboja vody.

Dog frisbee

Na počiatku tohto psieho športu, v ktorom tí najlepší súťažia na svetových súťažiach, stála obyčajná hra frisbee. Pri profesionálnom psom frisbee, nazývanom aj disk dogging, ide o oveľa viac ako len priniesť späť frisbee disk. V rôznych variantoch ako je freestyle, mini distance a long distance, sa psy a ich majitelia učia zručnosti hodenia a rafinovaným trikom. Človek a pes sa stávajú dokonalým tímom. Psí frisbee je skvelá zábava pre všetky zdravé psy, ktoré majú veľkú túžbu hýbať sa a majú istý inštinkt. Veľké a príliš ťažké psy, rovnako ako mladé psy, ktorých kosti stále rastú, by tento šport nemali praktizovať, pretože pomerne vysoké skoky zaťažujú kĺby.

Flyball

Tímový šport flyball sľubuje veľa zábavy a akcie, keď oproti sebe súperí šesť tímov, skládajúcich sa zo psov a ich majiteľov. V akejsi štafetovej súťaži začína prvý pes z tímu a na povel psovoda prekoná niekoľko prekážok pri behu k metaciemu automatu, ktorý aktivuje labkou. Potom pes chytí hodenú loptičku a cez štyri prekážky dobehne späť ku štartovacej čiare. Hneď ako čiaru s loptičkou v tlame prekročí, vybehne ďalší pes z tímu. Tím, ktorý chytí a prinesie všetky loptičky, vyhráva.

IPO (športová kynológia)

Športová kynológia (IPO) má svoj pôvod v oficiálnej pracovnej kynológii a je vôbec najstarším psím športom. Je rozdelená do troch disciplín: pachové práce, poslušnosť a obrana. V tomto športe sa očakáva od psa aj psovoda veľa. Na trati musí pes ňufákom sledovať stopu osoby, v poslušnosti sa testuje vyrovnanosť a odolnosť psa. Pri aportovaní musí pes napríklad zostať pokojný aj napriek rozptýleniam, napríklad výstrel z pištole. Pri obrane pes prejavuje svoje schopnosti napríklad v zahryznutí, ako aj v obrane proti hranému útoku. Absolvovanie testu všestrannosti vyžaduje od psovoda veľa odborných znalostí, zodpovednosti, trpezlivosti a empatie. Napriek tomu, že je tento šport kontroverzný z dôvodu obranných prvkov, pes, ktorý úspešne absolvoval skúšku IPO, sa v žiadnom prípade neprejavuje nekontrolovaným napádaním a hryzaním, ale absolútnou poslušnosťou, sebavedomím a vyrovnanosťou.

Mantrailing a pachové práce

Pri tomto športe je využívaný hlavne čuch. Rozlišuje sa medzi klasickým sledovaním a mantrailingom. Pokým pes musí pri hľadaní stôp sledovať skutočnú pozemnú stopu, mantrailing je založený výhradne na individuálnom pachu, ktorý zanechala sledovaná osoba. Pes vetrí umelo kladenú stopu, ktorú musí sledovať pokojne a konštantnou rýchlosťou, sebavedomo a presne. Sledovať ako pes pracuje s čuchom, je fascinujúce pre každého majiteľa. Mantrailing a pachové práce sú obzvlášť vhodné pre lovecké psy. Ale aj iné psy si tento náročný šport užijú a budú doma pokojnejšie a vyrovnanejšie.

Mobility

V tomto športe nejde o to, kto je najrýchlejší. Podobne ako pri agility je potrebné prekonat trať s rôznymi úlohami, ale motivácia je dôležitejšia ako rýchlosť. Rôzne cviky sa vykonávajú bez použitia náradia alebo na stanovištiach s náradím a čiastočne sú inšpirované vo fyzioterapii. Okrem posilňovania podporných svalov a udržiavania  kĺbov v dobrej kondícii, sa jedná aj o duševnú aktivitu psa. Tento terapeutický psí šport je preto vhodný takmer pre každého psa, pretože trať možno individuálne prispôsobiť veľkosti a zdraviu jednotlivého psa.

Mondioring

Mondioring, ktorý FCI uznal v roku 2015 ako psí šport, je druh kruhového športu a vychádza z výcviku služobných psov. Je rozdelený do troch disciplín: Poslušnosť, skoky a obrana. Všetky cvičenia sú vykonávané v uzavretom priestore. Zatiaľ čo pes nemá obojok alebo postroj, psovod stojí v kruhu v ochrannom obleku. Vyrovnanosť, schopnosť sústrediť sa a dobré vedenie sú základnými požiadavkami pre účasť na mondioringu.

Obedience

Obedience nie je o poslušnosti, ako by mohol naznačovať anglický názov tohto športu, ale o úspešnej komunikácii a dokonalej tímovej spolupráci medzi psom a jeho majiteľom. Na rôznych stanovištiach musí psovod a pes preukázať, že si rozumejú „aj naslepo“ a že sú dobre zohraný tím. Okrem  presného zvládnutia základných zvukových signálov ako je sadni, k nohe alebo ľahni, musí pes preukázať, že svojho pána ochotne poslúcha aj na diaľku. Cieľom výcviku je, že pes vykonáva cvičenie dobrovoľne, rýchlo a hlavne presne. Tento psí šport pochádzajúci z Anglicka je v podstate vhodný pre všetky psy, ale ideálny je hlavne pre plemená, ktoré milujú mentálne výzvy a majú prirodzenú „will to please“.

Rally obedience

Rally obedience nie je len určitou formou obedience, ale špeciálnym psím športom, kde pes a psovod musí prejsť traťou označenou značkami. Mnoho prvkov je prevzatých z obedience, ale sú doplnené prvkami agility, ktoré vyžadujú zručnosť, rýchlosť a koordináciu. Slalom alebo otočky akýmkoľvek smerom: Jednotlivé stanovištia na trati sú univerzálne a zvládnu ich všetky psy. Vzhľadom k tomu, že pes môže byť motivovaný chválou a dokonca aj maškrtami, budú v rally obedience veľmi skoro úspešní aj začiatočníci.

Šport pre záchranárske psy

V tomto „športe“ sa pôvodne jednalo výhradne o záchranu ľudských životov. Predpokladom dobrého záchranárskeho psa je okrem dokonalého čuchu, dobrých pátracích a „hrabacích“ schopností predovšetkým dobrá sociálna znášanlivosť voči ľuďom. Podobne ako záchranárske psy, sa pes v tomto športe cielene učí využívať svoje schopnosti vyhrabávať. Simulujú sa záchranné situácie v reálnom živote ako je prehľadávanie sutín a oblastí, záchrana z vody alebo hľadanie stôp. Hoci sa jedná skôr o praktické ako o športové ciele, môže byť tento šport dobrou alternatívou pre psy, ktoré chcú byť zaneprázdnené dôležitými úlohami.

Viacboj

Tento šport môžeme odporúčať hlavne pre atleticky založené ambiciózne psy a pánov. V rôznych podkategóriách, ako je štvorboj, terénny beh (1 km, 2 km alebo 5 km), Combinations-Speed-Cup (CSC), beh cez prekážky, trojboj, shorty alebo K.O.-Cup, je vyžadovaná veľmi dobrá kondícia psa a jeho majiteľa. Viacboj sa môže konať ako tímová súťaž aj ako individuálna súťaž. Okrem radosti z behu a pohybu by mal pes aj  dobre poslúchať, pretože vedľa prekážkových a slalomových behov sa vyžaduje tiež poslušnosť.

Chrtie dostihy / coursing

Ako už napovedá názov, tento šport je disciplínou snov pre chrty. Na dostihovej dráhe alebo v teréne (coursing) psy bežia za umelou návnadou a môžu tak naplno predviesť svoje bežecké schopnosti. Vzhľadom k tomu, že je v dnešnej dobe len málo miest, kde môžu chrty uspokojiť svoje bežecké potreby, dôrazne odporúčame majiteľom tohto plemena účasť na chrtích dostihoch. Chrt, ktorý sa nemôže vybehať, bude v dlhodobom horizonte nešťastný a môže sa u neho objaviť nežiaduce správanie.

Ťažné športy (bikejöring / skijöring / súťaže psích záprahov)

Aj keď pojem „ťažný šport“ často znamená hlavne ťaženie psieho kočiara, jedná sa o všeobecný pojem pre celú škálu psích športov ako je bikejöring, skijöring alebo súťaže psích záprahov. Základným princípom týchto športov je, že pes svojou silou – sám alebo v tíme s niekoľkými ďalšími psami – tiahne za sebou človeka na bicykli, lyžiach, saniach alebo na kočiare. Dobrá fyzická kondícia a sila sú v tomto športe zásadné. Dôvera a tímová práca medzi psovodom a psom sú však tiež žiaduce. Tento šport, ktorý je kvôli požadovanej sile vhodnejší pre veľké psie plemená, je zárukou udržania zdravia a kondície psov aj ich majiteľov.

Ktorý psí šport si vybrať?

Kto má na výber, má aj dilema. Hľadanie vhodného psieho športu medzi toľkými rôznymi disciplínami nie je niekedy také jednoduché. Našťastie väčšina psích športových škôl ponúka skúšobný výcvik a majiteľom poradí, ktorý šport je vzhľadom k individuálnym dispozíciam a potrebám pre Vášho psa vhodný.

Bez ohľadu na to, pre aký šport sa nakoniec Vy a Váš pes rozhodnete: Okrem dobrej  kondície je zaručené aj to, že šport vnesie do Vášho každodenného života vítanú zmenu a že Vás s Vaším štvornohým miláčikom zblíži. A kto vie: Možno v sebe objavíte úplne nový talent!

Prajeme Vám pri športovaní s Vaším psom veľa zábavy a veľa úspechov!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.