7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Spoločné aktivity namiesto nudného chodenia – pomocou týchto tipov môžete každodennú prechádzku premeniť na vzrušujúcu dobrodružnú výpravu.

Sústredená chôdza na vodidle

Idete po chodníku a Váš štvornohý miláčik ide znudene vedľa Vás? Využite príležitosť na malé úlohy, napríklad zmenu strany na povel. Malé úlohy posilňujú vzájomné puto.

Napríklad: Zastavte sa a skryte maškrtu pod špičku topánky. Pes dostane maškrtu vtedy, keď sa Vám pozrie do očí. Tak zistíte jeho pozornosť. Využite červenú na semafore pre zafixovanie povelov „sadni“ a „bež“ alebo malých trikov ako je „mávanie“. Tie natrénujete doma. V zásade pre zábavu na vodidle platí nasledujúce: Dobrá základná poslušnosť prispieva k uvoľnenej prechádzke po uliciach.

Prechádzky so psom: Aportovanie namiesto lovu

Ak máte k dispozícii dostatok miesta, spojte prechádzky so psom s aportovaním. Ak sa pes nevráti okamžite späť alebo ak sa pohybujete v rušnom parku, použite stopovacie vodidlo. Aportovanie je perfektnou náhradou za lov. Ale buďte opatrní: Pri loveckých psoch by ste mali praktizovať riadené aportovanie bez „zhonu“. Pes vybehne, až keď korisť leží na zemi – to vyžaduje tréning. Aj v tomto prípade Vám dobre poslúži stopovacie vodidlo. Na aportovanie je vhodný napríklad vrecko na maškrty, čo posilňuje tímovú prácu. Pretože pes sa naučí: Korisť môžem získať len pomocou môjho pána. Nemali by ste však hádzať polená alebo kamene, pretože pes by sa mohol zraniť.

Nos v akcii: Čuchanie a hľadanie

Či už maškrty alebo hračky – nechajte psa, aby ich hľadal v lese alebo na chodbe. Ak nie ste na prechádzke v troch, môžete cvičiť povel „zostaň“: Pes musí počkať, pokým nenájdete vhodný úkryt. Pomaly zvyšujte úroveň obťažnosti: Najprv hračku položte na okraj cesty, potom za kmeň stromu, neskôr v hromade lístia. Ukryť môžete aj maškrtu. Napríklad v praskline v stene alebo v stromovej kôre vo výške psa. Ak pes nájde hľadanú vec, pochváľte ho! Ak je s Vami ďalšia osoba, môžete sa ukryť Vy sami! Druhá osoba drží psa, zatiaľ čo Vy sa ukryjete. Zvýšte úroveň obťažnosti – choďte najprv pár metrov a skryte sa v zornom poli psa. Ak to funguje, choďte napríklad za zatáčku – a pes Vás bude stopovať. Postupom času môžete lepšie posúdiť, aké úlohy pes zvláda najlepšie.

Rôzne úlohy na prechádzke

Absolvovanie rovnakej trasy každý deň rovnakým tempom môže viesť ku klasickej „dennej rutine“. Pri krátkej prechádzke to nie je problém – pes má na „svojom území“ stále čo očuchávať. Ale niektoré psy sú nadšené, ak môžu preskúmať nový terén. Hľadajte po okolí neznáme trasy, kam môžete dôjsť napríklad autobusom, vlakom alebo autom. Spoločne môžete podnikať malé poznávacie výlety! Tempo môže byť u zdravých a dospelých psov rôzne. Pre športovo založené psy môže byť príjemnou zmenou behanie alebo jazda na bicykli. Začnite však pomaly, aby ste psa nepreťažovali.

Pes s vodítkom

Príroda ako agility trať

Poobhliadnite sa po okolitých lesoch a poliach, pretože tu nájdete veľa malých „prekážok“, ktoré predstavujú vzrušujúce výzvy. Čo takto slalom radom stromov? Alebo môžete naučiť svojho psa, aby jednotlivé stromy celé obkrúžil. Ležiace kmene vyzývajú na balansovanie a skákanie. Ležiaci kmeň je naozajstná výzva. Nechajte pracovať svoju fantáziu naplno. Buďte však opatrní na lesnej trati pre horské bicykle: Rampy a podobné prekážky sú síce pre mnohé psy vzrušujúce, ale pozor na ďalších cyklistov. Ak prechádza cyklista, uvoľnite priestor, bez toho aby ste o to boli požiadaní. Aj štvornohí milovníci vody nájdu v prírode veľa výziev – napríklad môžu prekonávať malé potôčiky!

Prečítajte si viac informácií o agility so psom!

Vodné radovánky na prechádzke so psom

Keď už hovoríme o vode: Veľa psov miluje studenú vodu. Malé potôčiky alebo jazierka sú skvelou príležitosťou pre vodné radovánky. Ale dbajte na to, aby pes nelovil kačky či iné živočíchy. V letnom období rešpektujte, že na niektorých miestach je kúpanie psov zakázané. Pozor aj na silný prúd v rieke, ktorý môže razom ohroziť život psa. Ak nedokážete odhadnúť „plavecké schopnosti“ svojho psa, nechajte ho vyvádzať v studenej vode pripnutého na stopovacom vodidle. V chladnom období existuje riziko prechladnutia, hlavne u mladých, starších alebo oslabených psov.

Stretnutia s inými psami

Mnoho majiteľov psov chce svojmu miláčikovi umožniť sociálne kontakty. Tak rýchlo von a odopnúť vodidlo? Radšej nie! Nechajte svojho psa bez vodidla behať v ústrety inému psovi len so súhlasom jeho majiteľa. Ak si budú obe psy navzájom rozumieť, nič nebráni spoločnému hraniu v bezpečnom prostredí. Pes by mal ale bezpodmienečne poslúchať na zavolanie, aby ste ho mohli odvolať, ak pôjdu okolo cyklisti, alebo ak pôjde na prechádzku skupinka detí z materskej škôlky. Ak sú obe psy na vodidle, je najlepšie oblúkom sa vyhnúť. A to doslova. Pretože vo voľnej prírode sa psy nepribližujú čelom, ale v bočnom oblúku. Ak je Váš pes pri stretnutí s iným psom napätý, je tu ďalší priestor na výcvik. Buďte pozorní a odmeňte ho maškrtou, hneď ako spozoruje iného psa – a predtým zašteká. Po niekoľkých týždňoch – je vyžadovaná trpezlivosť – už nebude štekať, ale s očakávaním sa na Vás dívať.

Prechádzky so psom: Na čo si dať pozor

  • V horúcich letných dňoch choďte na prechádzky so psom radšej ráno a večer.
  • Okrem sáčkov na výkaly majte so sebou vodu a maškrty pre psa.
  • Rešpektujte prírodu – hlavne ochranu divej zveri.
  • Striedajte sústredenú fázu s uvoľnenou prechádzkou.
  • Nezabúdajte: Aj v najhlbšom lese môžu byť cyklisti, bežci a ďalšie psy.
  • Sústreďte sa na psa a nie na mobilný telefón.
  • Psa púšťajte bez vodidla len tam, kde je to bezpečné.
Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.