Dogfrisbee: Zábava pre psa aj majiteľa

Border collie hrá dogfrisbee

S frisbee môžete svojmu štvornohému priateľovi dopriať poriadny tréning.

Ak chcete dopriať sebe a svojmu štvornohému miláčikovi zmenu oproti bežnému aportovaniu, vyskúšajte dogfrisbee. V tejto športovej disciplíne pes chytá disk za letu.

Čo je psie frisbee?

Dogfrisbee (psie frisbee) je jednoducho povedané zábava s frisbee diskom. Pán hádže disk, pes ho chytí a prinesie späť. Tento psí šport sa objavil v Spojených štátoch v 70. rokoch 20. storočia, keď sa rýchlo etablovali súťaže psích frisbee.

V USA sa konajú pod názvom „Discdogging“. Jedným z najznámejších frisbee psov bol pes plemena whippet menom Ashley (1971-1985), ktorý neohlásene vystúpil so svojim pánom počas prestávky na baseballovom zápase. 

Frisbee so psom
Pri dogfrisbee sa používajú špeciálne disky vhodné pre psov.

Tento psí šport trénuje vytrvalosť, rýchlu reakciu a rýchlosť. Spoločná zábava a radosť z hry posilňuje puto medzi Vami a Vašim štvornohým spoločníkom.

V podstate je psie frisbee vhodné pre všetky psy, ktoré sa rady bavia. Existuje však niekoľko výnimiek.

Pre ktoré psy nie je frisbee vhodné?

Psie frisbee by ste radšej nemali hrať s týmito psami:

  • Šteňatá a mladé psy: Pretože skoky a náhle pohyby môžu poškodiť kĺby. Pes by mal byť dospelý.
  • Psy trpiace osteoartrózou alebo dyspláziou bedrového kĺbu
  • Ťažké psy ako napríklad bernardín, nie sú kvôli svojej mohutnej postave pre psie frisbee vhodné.
  • Mops apod.: Psy s extrémne krátkym ňufákom môžu mať ťažkosti s dýchaním. Ak je tomu tak, nemusí byť pre nich frisbee vhodné.

Ktoré psy hrajú rady frisbee?

V podstate môžete skúsiť psie frisbee s akýmkoľvek zdravým psom. Agilné a obratné plemená, ako je border collie a pudel, majú tento psí šport väčšinou v obľube. 

Tip na čítanie: Ak je dogfrisbee pre Vás alebo Vášho psa príliš akčné, môžete si jednoducho nacvičiť aportovanie.

Chcete hneď vyraziť na lúku a začať? Doprajte si čas na spoločnú prípravu na tento psí šport. Najlepšie je začať bez psa – ak nemáte skúsenosti s hádzaním frisbee.

Prvý krok: Trénujte hádzanie

Nacvičte si správne hádzanie. Len správnym hodom dáte psovi šancu chytiť disk vo vzduchu.

Keď už hovoríme o disku: Tréning so psom by mal prebiehať len s frisbee diskom pre psy. Je flexibilnejší, takže sa ľahko prispôsobí psím zubom. Ak sa disk rozbije v zápale hry, plast sa neroztriešti. 

Ideálne cvičisko: Rovná lúka

Ak máte hádzanie dobre nacvičené, môžete začať: Vyberte si krásnu lúku, kde budete čo najmenej rušení. V ideálnom prípade nie sú na lúke žiadne diery a priehlbiny, aby ste si nespôsobili zranenie.

Váš pes by mal byť schopný spoľahlivo poslúchať na zavolanie na verejných priestranstvách bez oplotenia. Betónové plochy nie sú vhodné – povrch by mal pružiť, aby neboli zaťažované kĺby.

Posledné jedlo podávajte najneskôr tri až štyri hodiny pred športovaním. Tým sa vyhnete riziku nebezpečnej torzie žalúdka a nevoľnosti. 

Akonáhle sa budete cítiť pohodlne s Frisbee diskom a nájdete to správne miesto na cvičenie, skutočný tréning môže začať. Najlepší spôsob, ako to urobiť, sú štyri kroky.

Naučte sa dogfrisbee v štyroch krokoch

Krok 1: Zoznámte psa s frisbee diskom. Disk mu ukážte, nechajte ho oňuchať a okusať. Potom ho pochváľte.  

Krok 2: Gúľajte frisbee po podlahe. Ak pes za diskom beží a prinesie ho späť, pochváľte ho. Ak pes frisbee aportuje, môžete skúsiť prvý hod.

Krok 3: Spočiatku nehádžte disk ďaleko. Je dôležité, aby disk letel čo najrovnejšie, aby ho pes mohol chytiť. Pes sa učí chytať disk vo vzduchu.

Krok 4: Teraz môžete hádzať tak ako chcete. Hádžte frisbee ďaleko, aby sa pes mohol vyblázniť.

Naplánujte si prestávky

Dôležité: Frisbee je zábava. Ak však máte dojem, že už je čas na pauzu, urobte ju.

Hlavne športové plemená psov nedokážu v hre prestať. Ako náhle sú v zápale hry, len ťažko sa potom upokoja.

Milujete Vy aj Váš pes hranie s frisbee a hľadáte nové výzvy? Potom môžete vyskúšať súťaže. Tu ide o viac ako len aportovanie vo vzduchu. Súťaže zahrňujú tri rôzne disciplíny:

Freestyle 

Táto disciplína je vhodná pre zohraných obratných dvoj- a štvornožcov. Počas dvoch minút je dôležité predstaviť čo najpôsobivejšiu choreografiu na hudbu. Počet povolených frisbee naznačuje, že je požadovaná perfektná súhra psa a jeho pána: tím môže použiť až sedem diskov.  

Mini Distance 

Počas šesťdesiatich sekúnd, na obmedzenom priestore, hádžte a aportujete! Duo človek – pes získava body za každý disk zachytený vo vzduchu, v závislosti na vzdialenosti hodu. 

Long Distance 

V tejto disciplíne sa počíta len dĺžka: Človek hodí disk trikrát. Vyhodnocuje sa najdlhší hod, ktorý bol pes schopný úspešne zachytiť vo vzduchu. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.