Canicross: Skutočná zábava z behu so psom

Canicross

Mnohí psíčkari radi aktívne športujú spoločne so svojím štvornohým priateľom, a to pokojne aj na menej vyšliapaných chodníkoch. Pre dvojicu človek-zviera v dobrej forme – alebo tie, ktoré by sa takými chceli stať – je canincross ideálnou športovou disciplínou.

Čo je vlastne canicross?

Pri canicrosse ťahá pes svojho pána pomocou flexibilnej vôdzky. Táto športová disciplína vás nedostane len do formy, ale zároveň posilní zodpovedne vycvičenú poslušnosť, ako aj puto medzi človekom a zvieraťom.

Zvláštnosťou canicrossu je, že pes určuje tempo. Na rozdiel od chôdze a behu je tu ťahanie na vodítku výslovne podporované. Pri tomto športe si nielenže zlepšíte kondíciu, ale pri zodpovednom vykonávaní posilňujete aj základnú poslušnosť a puto medzi ľuďmi a zvieratami.

Predchodca Francúzsko: Canicross v Európe 

Canicross má svoj pôvod v skijöringu, pri ktorom sánkara ťahajú psy alebo kôň. Prvé canicrossové preteky sa konali už v 80. rokoch 20. storočia vo Francúzsku, kde má spoločný beh ťažného psa s človekom svoj pôvod.

Okrem najrozšírenejších variantov, canicrossového behu a skijöringu, sa môžu športové dvojice vyblázniť aj pri bikejöringu: Pri ňom je pes zapriahnutý do bicykla pomocou „ťažného lana“ s dĺžkou 2,5 m. Táto športová disciplína je obľúbená predovšetkým v Belgicku a Holandsku, kde ju na jeseň môžete nájsť na mnohých podujatiach. V krajinách ako Nemecko objavujú momentálne mnohí majitelia psov a ich štvornohý záprah prednosti tejto športovej disciplíny.  

Kto a kde? 

V princípe je canicross vhodný pre všetky psy, ktoré rady behajú. Zohľadňovať však musíte vyvážený pomer hmotností človeka a psa: Drobný chrt len sotva povlečie svojho 100-kilového pána. Na to sú predurčené práve ťažné psy ako huskyovia, ale aj športovo zdatný pudel kráľovský si dokáže pri cezpoľnom behu užiť kopec zábavy. A krížom cez pole sa ide najčastejšie: canicrossový beh sa vyznačuje premenlivosťou trate, ktorá je len málokedy priama a rovinatá. Trávnaté plochy a lesná pôda sú optimálne pre citlivé psie labky, no prírodné prekážky ako korene a kamene si vyžadujú plnú koncentráciu záprahu.

Pri behaní na profesionálnej úrovni je orientácie jednoduchá a efektívna: jeden červený štítok na okraji cesty vľavo znamená „zabočiť vľavo“, ak však stají na pravej strane, znamená „zabočiť vpravo“. Modré štítky označujú správnu cestu, žlté varujú pred nebezpečnými miestami. Vyhýbajte sa, a to aj počas tréningu, asfaltovým tratiam, ktoré by mohli uškodiť citlivým psím labkám.

Canicrossová výbava 

Okrem kvalitnej bežeckej obuvi s hrubým profilom a bežnej bežeckej výbavy potrebujete pre canicross bedrový pás, ako aj 2-metrovú vôdzku s tlmičom nárazov. Tlmenie chráni chrbticu psa aj človeka. Bedrový pás by mal disponovať poistkou, ktorá minimalizuje nebezpečenstvo úrazu.

Dôležitý je takisto špeciálny canicrossový postroj pre vášho štvornohého priateľa, ktorý je porovnateľný s tým pre ťažné psy. Pri tomto postroji sú tlakové body umiestnené tak, aby pes pri behu nebol obmedzovaný a mohol voľne dýchať. 

Das Ziehen, das beim normalen Gassigehen nicht erwünscht ist, erlernt Ihr Hund am besten mithilfe einer zweiten Person. Sie lockt ihn von vorne an und belohnt ihn nach dem Ziehen entsprechend. Kommt der zweibeinige Läufer nicht mehr hinterher, verstärkt sich automatisch der Zug auf die Leine – der Hund wird langsamer.

Začíname: Canicross a prvé kroky 

Pre canicross by váš štvornohý priateľ mal mať aspoň jeden rok – potom môžete začať so spoločným tréningom. Pri tejto športovej disciplíne odovzdávate vedenie psovi, ktorého vediete prostredníctvom niekoľkých povelov („doľava“, „doprava“, „ťahaj“). Ťahanie, ktoré pri venčení nie je žiadúce, si pes najlepšie osvojí druhou osobou, ktorá ho spredu priláka a po potiahnutí náležite odmení. Ak bežec viac nestíha, automaticky sa zosilní ťah na vôdzke – pes spomalí. 

Ako „spolubežec“ by ste mali byť takisto dobre trénovaní, aby ste zvládali držať krok. Pravdepodobne budete po prvom behu napriek tomu pociťovať tzv. svalovicu, keďže ťahom záprahu sa vaša rýchlosť pri canicrossovom behu môže zvýšiť až o 4 km/h. Pri canicrosse je dôležité, aby sa váš štvornohý priateľ nenechal rozptyľovať. Dobrou pomôckou na začiatok vo sveta tohto športu vám môžu byť spolky pre ťažné psy, ktoré vám dokážu poradiť aj v súvislosti s výbavou. 

Čo musíte pri canicrosse zohľadňovať? 

Pred samotným behom sa odporúča urobiť si zahrievaciu prechádzku, počas ktorej si môže pes vykonať svoju potrebu. Zozačiatku by ste mali trénovať na rovinatých úsekoch dlhých do 2 kilometrov, aby ste si obaja zvykli na beh vo dvojici a ťah. Toto platí aj pre psy, ktoré už športujú a bez problémov a prestávok s vami voľne zabehnú 10 km, pretože nároky pri canicrosse sú iné.

Po niekoľkých týždňoch môžete dĺžku úsekov predĺžiť a psa trénovať pomocou malých výziev, napr. dodatočným koncovým špurtom. So psom bežte stále prezieravo a nepreťažte ho: Ak máte pred sebou dlhý úsek, primerane znížte rýchlosť. Trénujte max. pri 18 stupňoch Celzia, aby sa predišlo prehriatiu psa. V lete by ste canicross mali preložiť na skoré ráno alebo večer. Dávajte okrem toho vždy pozor na to, aby váš štvornohý priateľ pravidelne pil. Do kopca nechajte svojho spolubežca najlepšie behať vedľa seba alebo najlepšie za sebou, keďže by tu ťahanie mohlo viesť k pádu. 

Prajeme vám veľa zábavy pri spoločnom športovaní s vaším štvornohým priateľom! 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.