Artritída u psa

Artritída je veľmi bolestivá a spôsobuje krívanie.

Artritída je veľmi bolestivá a spôsobuje krívanie.

Je kĺb vášho psa po páde opuchnutý a pes pociťuje bolesť, keď mu kĺb nahmatáte? Potom je možné, že sa kĺb zapálil. V článku vám prezradíme, ako artritídu u psov rozpoznať a ako môžete svojmu psovi pomôcť.

Artritída alebo artróza: Aké sú rozdiely?

Ak pes ochorie na artritídu (zápal kĺbov), zapáli sa jeden alebo viac kĺbov. Artritída zvyčajne spôsobuje bolestivý opuch a začervenanie postihnutých kĺbov. 

Naopak pri artróze (opotrebovaní kĺbu) dochádza k postupnej a neodvratnej degradácii kĺbovej chrupavky. To spôsobuje, že príslušné kosti sa o seba trú, takže v priebehu bolestivého ochorenia dochádza k zápalu kĺbu a rastu kostných výrastkov.

Príznaky: Aké sú príznaky ochorenia?

Vo všeobecnosti je zápal zvyčajne sprevádzaný týmito príznakmi:

 • Miesto opuchne. 
 • Tkanivo sčervenie. 
 • Pes reaguje bolestivo. 
 • Zapálené miesto sa zahrieva. 
 • Kĺb stráca svoju funkciu. 

V závislosti od príčiny môžete pozorovať aj iné príznaky:

 • Pes veľa spí. 
 • Stráca apetít. 
 • Kríva alebo sa mu nechce moc pohybovať. 

Diagnostika: Ako sa artritída u psov diagnostikovať?

Ak psovi opuchne kĺb alebo ak pes kríva, mal by ho vyšetriť veterinár. Ten na základe vonkajších príznakov artritídu zvyčajne rýchlo rozpozná.

Na potvrdenie podozrenia používajú veterinári tieto diagnostické možnosti:

 • Krvný test: Pri artritíde sa zvyšuje množstvo zápalových buniek v krvi. 
 • Zobrazovacie techniky: Röntgenové vyšetrenie dokáže rozlíšiť artritídu od artrózy a iných problémov s kĺbmi. 
 • Punkcia: Pomocou kanyly môžu veterinári získať kĺbovú tekutinu (synoviálnu tekutinu) a vyšetriť ju na zápalové parametre. 
 • Artroskopia: Otvorením kĺbu ho lekár môže podrobnejšie preskúmať pomocou malej kamery nazývanej artroskop. 
Zabráňte bolesti používaním rampy pre psa.

Terapia: Ako artritídu liečiť?

Veterinári liečia zápal kĺbov u psov v závislosti od jeho príčiny. Na zmiernenie zápalu v kĺbe podá veterinár psovi protizápalové lieky a lieky proti bolesti.

Viac o tom v článku: Bolesť kĺbov u psa.

Ak veterinár diagnostikoval bakteriálnu infekciu, bude pes potrebovať aj antibiotiká. Ak to nepostačí, musí veterinár psovi v narkóze kĺb otvoriť a vypláchnuť. V ojedinelých prípadoch môže byť potrebné kĺb spevniť. Takýmto spôsobom môže psa ochrániť pred vážnejším poškodením.

Okrem cielenej liečby podporujú hojenie podporné opatrenia. Kĺb svojho psa môžete napríklad pomocou obväzov schladiť alebo urýchliť proces hojenia fyzioterapiou.Mali by ste tiež dbať na to, aby ste svojmu psovi zľahčili každodenný život a zabránili mu v bolestivom pohybe, ako je napríklad skákanie.

Ak má váš pes nadváhu, mali by ste prehodnotiť aj jeho stravu. Viac informácií vám poskytne veterinárny lekár alebo si množstvo krmiva môžete vypočítať jednoducho sami. Odporúča sa tiež zaradiť viac cvičenia do každodenného režimu.

Prognóza: Aké šance na uzdravenie?

Za predpokladu, že svojho psa necháte včas vyšetriť a dostane cielenú liečbu, je šanca na uzdravenie zvyčajne dobrá. Ak však pes trpí chronickou reumatoidnou artritídou, prognóza je menej priaznivá. Ak však budete hmotnosť svojho psa sledovať a podávať mu upokojujúce lieky, môžete výrazne zlepšiť kvalitu jeho života.

Príčiny: Čo spôsobuje artritídu?

K zápalu kĺbov vášho chlpatého priateľa môžu viesť rôzne príčiny.

Pre lepší prehľadspúšťače artritídy u psov zhrnuté nižšie:

1. Otvorené rany

Ak sa váš chlpatý priateľ zraní tak vážne, že sa mu otvorí niektorý z kĺbov, môžu sa doň dostať baktérie a nečistoty a spôsobiť zápal. Ale nie sú to len otvorené rany, ktoré môžu viesť k artritíde u psov. Ak má pes napríklad zlé zuby, baktérie sa môžu cez koreň zubov a krvný obeh dostať aj do kĺbov.

Baktérie prenikajú do otvorených rán a dostávajú sa do kĺbového priestoru.

2. Neinfekčné príčiny

Takzvaná aseptická artritída vzniká, keď si váš pes pomliaždi alebo poraní kĺb v dôsledku vyvrtnutia alebo pádu. Okrem toho môže mať na zdravie psa negatívny vplyv aj nadváhaalebo nadmerný pohyb. Potom organizmus psa reaguje na tieto podnety zápalovou reakciou.

3. Príčiny súvisiace s imunitou

Z doposiaľ nevysvetlených príčin bojuje telo reumatických psov proti vlastnej kĺbovej chrupavke. Ide o autoimunitnú reakciu, ktorá zvyčajne spôsobuje artritídu vo viacerých častiach tela, tzv. polyartritídu.

4. Infekčné príčiny

Niektoré infekčné patogény sú známe tým, že spôsobujú artritídu u psov. U psov sú to napríklad boréliealeboleišmánie.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.