Bakteriálne infekcie u psov

mops u veterinára

Zvyčajne už všeobecné vyšetrenie u veterinára poskytne prvé indície o „vinníkovi“.

Sú drobné a nachádzajú sa všade: baktérie! Číhajú vonku v prírode, v lese, vo výbehu pre psov aj na poliach. Mnohé z nich sú pre našich štvornohých priateľov úplne neškodné. Niektoré baktérie však môžu u psov viesť k vážnym ochoreniam. Uvádzame päť známych bakteriálnych infekcií u psov. 

Borelióza 

Baktérie boreliózy sú prenášané kliešťami. Riziko uhryznutia kliešťom sa líši v závislosti od regiónu. V severných zemepisných šírkach je však borelióza jednou z najčastejších bakteriálnych infekcií u psov, ktorú prenášajú kliešťe. 

Samozrejme, nie každé uhryznutie kliešťom automaticky vedie k vypuknutiu choroby. Ale keď je pes nakazený, choroba sa bohužiaľ často prejaví príliš neskoro. 

Kolibacilóza 

Baktérie Escherichia coli sú dôležitou súčasťou črevnej flóry ľudí a psov. Preto sú spočiatku úplne bezproblémové. 

Tieto baktérie však niekedy môžu vyvolať závažné ochorenia u psov, ktorých imunitný systém je oslabený. Okrem “dobrých” baktérií existujú aj kmene Escherichia coli, ktoré majú patogénne vlastnosti. 

Príznaky 

Ak sa vyskytne bakteriálna infekcia, kolibacilóza, medzi najdôležitejšie príznaky ochorenia patrí hnačka a zvracanie. 

Okrem toho Escherichia coli môže spôsobovať infekcie močových ciest. U sučiek sa často podieľa na zápale prsníkov (mastitída) a hnisaní maternice. 

Terapia 

Ak veterinár diagnostikoval infekciu patogénnymi baktériami E. coli, zaháji liečbu vhodným antibiotikom. V závislosti od závažnosti príznakov sa používajú podporné opatrenia, ako sú infúzie alebo lieky proti bolesti. 

Leptospiróza 

Leptospirózu spôsobujú baktérie, leptospiry. Na svoje “obete” číhajú na kontaminovaných predmetoch alebo vo vode. Ďalším zdrojom infekcie pre psov je moč infikovaných voľne žijúcich zvierat a hlodavcov. 

Ochorenie je vysoko nákazlivé a môže spôsobiť smrteľné poškodenie orgánov, najmä u mladých psov a psov s oslabenou imunitou. Leptospiróza nie je nebezpečná len pre psov. Ide o zoonózu. To znamená, že ľudia a zvieratá sa môžu navzájom infikovať. 

Salmonelóza 

Najprv dobrá správa: psy so zdravým imunitným systémom sú voči nebezpečným salmonelám relatívne odolné. 

Oslabené zvieratá alebo psy s predchádzajúcimi ochoreniami sa však touto vážnou bakteriálnou infekciou môžu nakaziť. Salmonela sa zvyčajne prenáša prostredníctvom surového hydinového mäsa alebo hydinového trusu. 

Príznaky 

V závislosti od toho, koľko salmonel pes prehltne a ako silný je jeho imunitný systém, sa príznaky salmonelózy veľmi líšia. 

Medzi najčastejšie príznaky patria: mierna až krvavá hnačka, zvracanie, horúčka a apatia. V závažných prípadoch sa objavujú abscesy na vnútorných orgánoch a poruchy nervového systému. 

Terapia 

Rovnako sa táto bakteriálna infekcia lieči antibiotikami. Ak sú postihnuté vnútorné orgány, napríklad pečeň, obličky alebo slezina, je potrebná ďalšia liečba. 

Prevencia 

Ak svojho psa kŕmite surovým mäsom, je dôležité poznať pôvod mäsa. Surovej hydine z neznámeho zdroja je lepšie sa vyhnúť. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby váš štvornohý priateľ neprišiel do kontaktu s trusom holubov a kačíc. 

Stafylokok 

Stafylokoky sa nachádzajú na koži ľudí a psov. Poddruhy tohto pôvodcu ochorenia však môžu u psov viesť k bakteriálnym zápalom kože (pyodermii). Ak sa tieto zápaly neliečia, môžu sa rozšíriť na srdce, kosti a kĺby. 

Príznaky 

Typickými miestami kožnej infekcie stafylokokmi sú trup psa, lakte a oblasť medzi prstami. U šteniat sa infikované miesta zvyčajne nachádzajú na bruchu. 

Medzi ďalšie príznaky patrí svrbenie, začervenané, hnisavé miesta na koži, vypadávanie chlpov, vredy a vriedky. 

Terapia 

Pri kožnej infekcii spôsobenej stafylokokmi sa tiež používa antibiotikum. Ak sa však infekcia vyskytne ako dôsledok iného základného ochorenia (napríklad alergie, napadnutie parazitmi alebo hormonálne poruchy), je potrebné liečiť aj toto ochorenie. V opačnom prípade by infekcia u vášho psa znovu a znovu prepukala. 

Existujú aj iné bakteriálne infekcie u psov? 

Okrem uvedených typov baktérií existujú samozrejme aj ďalšie, ktoré môžu byť pre vášho psa hrozbou. Medzi bakteriálne infekcie u psov patria aj tieto ochorenia: 

 • Tuberkulóza 
 • Listerióza 
 • Ehrlichióza
 • Anaplazmóza
 • Tetanus 

Ako udržať psa zdravého 

Akokoľvek sa tieto baktérie a príznaky infekcie môžu líšiť, ochrana proti nim je vo všetkých prípadoch rovnaká: len veľmi málo patogénov má šancu pri dobrej hygiene a dobrom imunitnom systéme. 

Na posilnenie imunitného systému a boj proti baktériám by ste preto mali dodržiavať tieto body: 

 • Psa vždy kŕmte zdravou a vyváženou stravou. 
 • Zvyšky jedla hneď po kŕmení zlikvidujte a misku dôkladne vypláchnite. 
 • Pitnú vodu psovi meňte aspoň dvakrát denne. 
 • Ak je to možné, zabráňte svojmu psovi piť z kaluží alebo inej stojacej vody. 
 • Dbajte na to, aby pes neprišiel do kontaktu so zvieracím trusom. 
 • Zabezpečte svojmu psovi primeranú starostlivosť 

Ak sa chcete dozvedieť viac o správnej výžive vášho psa alebo sa chcete dozvedieť viac o rôznych témach o zdraví, v online magazíne zoohit nájdete mnoho zaujímavých článkov. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.