Hypoalergénne krmivo pre alergické psy

krmivo pre psa

Škriabe to, svrbí a bolí: Nielen ľudia, ale stále častejšie aj psy trpia alergiami na krmivo. Čo je za tým, aké hypoalergénne granule pre psov existujú a akým spôsobom máte svojho štvornohého miláčika kŕmiť, sa dozviete práve tu.

Čo je to alergia na potraviny?

Intolerancia alebo citlivosť voči určitým zložkám potravy už dávno nie je problémom iba ľudí. Aj u nášho najlepšieho priateľa, psa, sa čoraz častejšie vyvinie alergia na potravu. Určité látky v krmive sú schopné alergie vyvolávať a nazývame ich alergény. Tieto alergény sú telom vnímané ako ohrozenie, pričom imunitný systém začne voči nim bojovať. Ako opatrenia obranyschopnosti organizmu sú povolané telom vlastné protilátky, aby zaútočili na zdanlivo nebezpečné látky obsiahnuté v potrave. Alergiou na jedlo potom nazývame túto prehnanú reakciu imunitného systému na prijaté látky.

Tento prehnaný obranný mechanizmus organizmu psa, ktorý vedie k problémom s pokožkou a trávením, sa však neprejavuje okamžite. To vysvetľuje, prečo pes môže jesť určité krmivo aj roky zdanlivo bez problémov a z ničoho nič začnete pozorovať alergickú reakciu. Pretože alergia na jedlo vzniká na základe opakovaného kontaktu so spúšťačom. Spravidla alergii predchádza tzv. precitlivenosť na určitú látku, ktorá väčšinou nie je psom ani jeho majiteľom zaznamenaná.

Ktoré látky v krmive dokážu vyvolať alergiu?

V princípe dokáže vyvolať alergiu prakticky každá látka v potrave. Pretože Váš pes ale zareaguje citlivo až po opakovanom podávaní, nečudujte sa, že pravidelne podávané druhy krmiva sú práve tými, ktoré vyvolávajú alergiu najčastejšie. Preto patria bielkoviny a proteínové väzby z hovädzieho, bravčového a kuracieho mäsa, rovnako ako aj mliečne výrobky, k tým najčastejším pôvodcom alergie na potravu. Aj na obilniny s obsahom gluténu, ako je napríklad pšenica, reaguje mnoho psov citlivo.

Tiež prísady ako napríklad umelé arómy a konzervačné látky alebo lacné výplňové látky v krmive pre psov dokážu vyvolať alergickú reakciu. Na základe pravidelného príjmu týchto zložiek sa pes stáva na látky čoraz citlivejším. Vo väčšine prípadov sa jedná o tzv. neimunologickú intoleranciu voči potrave. Symptómy takéhoto ochorenia sú podobné príznakom alergie.

Ako spoznám, že môj pes má alergiu na potravu?

Ako intolerancia voči strave, tak alergia na potraviny pôsobí psovi veľké ťažkosti, ktoré možno odstrániť iba prostredníctvom špeciálneho výživového plánu. Symptómy sa najčastejšie prejavia na koži Vášho psieho miláčika. Alergickí jedinci často trpia svrbením predovšetkým na labkách, ušiach a v podloktí. Psy postihnuté touto nepríjemnosťou sa škriabu a olizujú na daných miestach do takej miery, že dochádza k vypadávaniu srsti a vznikajú odreniny pokožky. Často dochádza aj k zapáleniu lysých miest, čo ešte zvyšuje intenzitu škrabania. Okrem kožných reakcií dochádza väčšinou aj k tráviacim ťažkostiam. Hnačka, vracanie a nadúvanie môžu byť ďalšími indíciami pre identifikáciu alergie, príp. intolerancie.

Môže trpieť na alergiu každý pes?

Popísané symptómy môžu v podstate postihnúť každého psa – nezáleží na tom, o aké plemeno sa jedná alebo či ide o kríženca. Štúdie však ukazujú, že určité plemená majú k alergiám väčšie preddispozície než iné, napríklad vlčiak, retriever, labrador, jazvečík, dalmatínec alebo boxer. Tiež kokeršpaniel a špriglšpaniel, west highland white teriér, lhasa apso, šarpej, trpaslíči bradáč a rhodeský ridgeback stoja v predných líniach plemien trápených alergiami. Ak vlastníte príslušníka jedného z vyššie uvedených plemien, mali by ste dávať zvláštny dôraz na stravu, ktorú zvieraťu podávate, a brať prípadné symptómy veľmi vážne.

Diagnostikovaná alergia na potraviny – a čo teraz?

Ak spozorujete u Vášho psa symptómy, ako sú svrbenie, lysé miesta alebo ťažkosti s trávením, bezodkladne si dohodnite návštevu u Vášho veterinára. Lebo len zverolekár môže bezpochyby diagnostikovať alergiu a vylúčiť iné ochorenia. Bohužiaľ ale ani veterinár nedokáže Vášho psa alergie zbaviť. Ale s pomocou špeciálnej diéty, v rámci ktorej sa budete vyhýbať alergiu vyvolávajúcim látkam, môžete s alergiou a symptómami bojovať.

Aby mohol byť stanovený jedálny plán, musí veterinár najskôr odhaliť alergén. Aby k tomu došlo, býva často nasadená tzv. eliminačná diéta. Po dobu 6-10 týždňov je Váš pes kŕmený jediným zdrojom proteínov a uhľohydrátov. Aby bola vylúčená alergia, mali by použité druhy mäsa byť čo možno najexotickejšie. Vhodné sú napríklad mäsá z klokana, pštrosa alebo soba. Rozšírený názor, že ryža a jahňacie mäso sú perfektnou kombináciou pre eliminačný diétu, je dnes už prekonaný. Naopak, jahňacie mäso sa v priebehu rokov stalo bežným druhom mäsa, ktoré krmivá obsahujú, preto už nemožno vylúčiť alergiu voči tomuto typu mäsa.

Zistenie ďalších alergénov

Svrbenie i ďalšie obťažujúce príznaky sa spravidla pri nasadení eliminačnej diéty vytratia. V náročnejších prípadoch môže však trvať až 2 týždne, než sa dostaví zlepšenie. Je dôležité, aby bolo zviera počas diagnostickej fázy kŕmené skutočne len stanoveným diétnym krmivom. Aj obyčajné malé množstvo iného krmiva pre psov môže viesť k znehodnoteniu výsledkov. To isté platí pre maškrty, ktoré sú v tomto období absolútnym tabu. Po cca. dvoch týždňoch môžete postupne pridávať ďalšie druhy mäsa určené pre túto diétu. Ak sa znovu objavia príznaky alergie ako je svrbenie alebo zvracanie, mali by ste novo pridaný druh mäsa z jedálnička zvieraťa vylúčiť. Vďaka tejto metóde môžete alergény Vášho psa spoľahlivo identifikovať.

Mnoho veterinárov odporúča po absolvovaní eliminačnej diéty tiež provokačný test s psím krmivom podávaným doteraz. Pri tomto teste má byť psovi podávané počas dvoch týždňov pôvodne krmivo. Ak sa v tomto období zase objavia príznaky alergie, môžete si byť istí, že ste objavili pôvodcu alergie.

Musím kupovať hypoalergénne krmivo?

Ak ste zistili, na ktorý alergén Váš psík reaguje, môžete jednoducho danú látku z krmiva vypustiť, aby ste predišli alergickej reakcii. Zostavujte si preto krmivo radšej sami, len tak máte presnú kontrolu nad tým, čo zvieraťu podávate. Existuje však aj už pomerne veľký výber v sortimente hypoalergénnych krmív. Hypoalergénne krmivo v tomto prípade znamená, že krmivo obsahuje minimálne množstvo alergénnych látok.

Známe alergény ako je hovädzie alebo bravčové mäso, obilniny, sója a mliečne produkty sú pri výrobe hypoalergénneho krmiva vylúčené úplne. Produkt sa skladá zo skôr vzácnejších druhov mäsa, ako je mäso klokanie, konské, antilopie alebo byvolie. Rôzne druhy zeleniny, kvalitných rastlín a nenasýtených mastných kyselín dotvára hypoalergénnu stravu a postarajú sa o to, aby Váš pes získal všetky dôležité živiny. Pšenica, ktorá je obsiahnutá vo väčšine iných krmív, je nahradená ryžou, zemiakmi, prosom alebo kukuricou. V prípade intolerancie voči obilninám by sa v krmive tieto látky nemali vyskytovať vôbec, a preto je potrebné siahnuť po bezobilninovom, teda bezgluténovom krmive.

Môžem psovi podávať hypoalergénne krmivo dlhodobo?

Vzhľadom k vynechaniu, príp. redukcii látok vyvolávajúcich alergiu je hypoalergénne krmivo pre väčšinu štvornohých miláčikov veľmi dobre stráviteľné. Ak je Váš pes vysoko náchylný k alergiám, nehovorí nič proti tomu, aby mu boli hypoalergénne granule alebo konzervy podávané dlhodobo. Predpokladom je samozrejme skutočnosť, že budete Vášmu psovi dodávať dostatočné množstvo všetkých živín a minerálov, ktoré sú nutné pre zdravé fungovanie organizmu. Aby ste si boli istí, že svojho psa stravujete správne, mali by ste bezpodmienečne skonzultovať so zverolekárom, aké krmivo by Vášmu psovi sedelo najviac. S krmivom, ktoré zohľadňuje alergiu, hmotnosť, vek i mieru aktivity zaistíte, že Váš pes bude viesť aj cez alergiu a citlivosť voči strave šťastný, spokojný život.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.