Demencia (Alzheimer) u psov This article is verified by a vet

pes so starými rodičmi

Ľudia starnú a rovnako aj ich psy. Súčasťou toho je, že naši štvornohí priatelia sa s pribúdajúcim vekom stávajú pokojnejšími a trochu strácajú aj chuť do jedla. Ale ako to je so zábudlivosťou? A kedy sa hovorí o demencii u psov? Vysvetlíme Vám, o čo ide, a ako môžete svojho starnúceho miláčika podporiť.

Čo znamená Alzheimer u psov?

Senilná demencia je nevyliečiteľné ochorenie nervového systému. Vyskytuje sa u psov, ľudí a iných domácich miláčikov, ako sú mačky. U psov je tiež známa ako syndróm kognitívnej dysfunkcie (CDS) alebo psia Alzheimerova choroba.

Demencia je spojená so zmenami v štruktúrach mozgu. Tieto odumierajú (degenerujú) ukladaním rôznych bielkovín. Patria sem najmä beta-amyloidné plaky a starecký pigment lipofuscín. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa tieto látky ukladajú v nervových bunkách. V každom prípade to spôsobuje trvalé zhoršenie kognitívnych schopností takto postihnutých psov.

Medzi kognitívne schopnosti patria:

  • Pozornosť
  • Vnímanie
  • Pamäť
  • Schopnosť učenia

Ako sa prejavuje demencia u psov?

Demencia sa musí jasne odlišovať od prirodzenej staroby u psov. U starých psov je normálne, že cez deň viac odpočívajú a menej žerú. Ak však u svojho štvornohého priateľa spozorujete nasledujúce znaky, mali by ste spozornieť:

 

Zmeny spánkového rytmu

Psy majú podobný rytmus dňa i noci ako ľudia, aj keď cez deň potrebujú viac spánku. Toto správanie sa môže u dementných psov zmeniť. Cez deň spia častejšie a v noci majú viac fáz bdenia. Počas noci sa môže tiež vyvinúť dlhodobá nespavosť (insomnia).

Počas spánku sa u dementných psov objavuje zvýšený nepokoj, čo sa prejavuje silným dychčaním alebo tým, že sa psy odrazu preľaknutí zobudia.

Dezorientácia

Prvým jasným znakom demencie u psov je nespoznávanie inak známych ľudí alebo bezcieľne behanie po okolí.

Ďalej sa dezorientácia prejavuje zadívaním sa do prázdna, alebo schovávaním sa za kusmi nábytku. Ak privoláte svojho psa na jedlo a on beží na nesprávne miesto, to je tiež znakom demencie.

Zábudlivosť

Väčšinu príkazov ako „sadni“ alebo „miesto“ sa Váš pes naučil už v období šteniatka alebo počas mladosti. Zatiaľ čo staré, ale zdravé psy, na povely občas nereagujú z dôvodu zhoršeného sluchu, dementné psy často na jednoduché povely nereagujú.

Strata hygienických návykov

Hygienické návyky sú naučeným správaním. Ak psy v dôsledku Alzheimerovej choroby na tento návyk zabudnú, opakovane močia doma. Často sa tak stáva bez akýchkoľvek náznakov.

Ako môžem môjmu dementnému psovi pomôcť?

Vedci a veterinári v súčasnosti predpokladajú, že toto nervové ochorenie závisí od rôznych faktorov. V súvislosti s týmto ochorením existujú rôzne prístupy k liečbe Alzheimerovej choroby u psov.

Čím skôr sa s nimi začne, tým pomalšie ochorenie postupuje. Terapia Alzheimerovej choroby sa zameriava na tieto opatrenia:

Diétne opatrenia

Určité látky preukázateľne podporujú nervový systém. Patria sem napríklad antioxidanty, ktoré zachytávajú v mozgu takzvané voľné radikály (agresívne a kyslík obsahujúce zlúčeniny). Tieto lapače radikálov sa nachádzajú najmä vo vitamínoch C a E, ako aj v provitamíne A.

Preto odporúčame starým psom špeciálne krmivá, ktoré sú prispôsobené na zlepšenie kognitívnych schopností. Môžete ich tiež podávať ako doplnkové krmivo. V takomto prípade by ste sa mali poradiť s veterinárom, aby vypočítal individuálnu dávku krmiva pre Vášho psa. Dementným psom by sa malo podávať špeciálne krmivo pre staré psy.

starý pes
Demencia (Alzheimer) u psov

Mentálna stimulácia

Mentálne vyťažené psy majú menšie riziko ochorenia na demenciu. Ak svojmu chlpatému priateľovi neustále dávate nové úlohy na stimuláciu myslenia, môžete túto nevyliečiteľnú chorobu pomôcť spomaliť.

Napríklad zmeňte vychádzkovú trasu pri venčení alebo kúpte psovi inteligenčné hračky. Cvičenie nových príkazov môže tiež zvýšiť kognitívne schopnosti.

 

Lieky

Syndróm kognitívnej dysfunkcie (CDS) možno liečiť Selegilínom a Propentofylínom vo forme tabliet. Propentofylín má vlastnosti podporujúce krvný obeh a posilňuje funkciu srdca.

Ako často sa vyskytuje demencia u psov?

Psia Alzheimerova choroba je pomerne časté ochorenie. Rôzne štúdie ukazujú, že asi 30 až 60 percent psov starších ako sedem rokov vykazuje príznaky demencie.

 

Doteraz sa nepodarilo zistiť, či ide o dedičné ochorenie, a či zohráva úlohu plemeno psa. U ľudí sa naopak preukázalo, že demencia je dedičná.

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie u feniek úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feny, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
6 min

Keď pes zvracia

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie, ktoré sa u psov vyskytuje, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.
14 min

O narodení šteniatok a kojení

Aj pre skúsaného chovateľa je narodenie šteniatok neobyčajným zážitkom. Avšak ako presne pôrod prebieha? Aké problémy môžu nastať pri kojení a ako môžete Vy ako človek fenke v celom procese pomôcť?