Horúčka u psa (pyrexia)

Horúčka u psa

Keď má váš pes horúčku, je apatický a unavený.

Uteká váš pes vpanike preč, keď vidí, že držíte v ruke teplomer? V článku sa dozviete, ako psovi najlepšie zmerať teplotu, kedy horúčku a ako by ste ju mali liečiť. 

Kedy majú psy horúčku? 

Normálna teplota u psov sa pohybuje medzi 37,5 až 39 stupňov Celzia. U šteniat však môže byť normálna telesná teplota aj o niečo vyššia – až 39,5 stupňov Celzia. Za zvýšenú vnútornú telesnú teplotu sa považuje teplota do 40 stupňov Celzia. Ak teplota stúpne nad 40 stupňov, veterinári hovoria o horúčke a nad 41 stupňov Celzia o vysokej horúčke. 

Horúčka u psa však môže výrazne kolísať. Niekedy sa telesná teplota v priebehu niekoľkých hodín enormne zvýši a potom opäť rýchlo klesne. Ak horúčka trvá len jeden deň, nazýva sa efemérna horúčka. Subakútna horúčka znamená, že horúčka trvá dva až tri týždne. Ak však trvá dlhšie než tri týždne, hovoríme o chronickej horúčke. 

Teplomer © Patrick Daxenbichler / stock.adobe.com
Ak teplomer ukáže 39,4 °C, pes má zvýšenú telesnú teplotu.

Príznaky: Aké príznaky sa vyskytujú pri horúčke? 

Horúčka u psa je znakom toho, že niečo napáda imunitný systém psa. Nie je to teda samostatná choroba, ale symptóm. Psy s horúčkou však vykazujú aj iné príznaky, z ktorých niektoré sú spôsobené veľkou stratou vody alebo základným ochorením: 

 • Sú malátne a veľa spia. 
 • Menej sa pohybujú. 
 • Majú zníženú chuť do jedla. 
 • Môžu mať zimnicu a naježenú srsť. 
 • Dýchajú rýchlejšie a zrýchľuje sa im pulz. 
 • Môžu mať veľmi tuhý a suchý trus. 

Pri akej teplote musím vziať psa k veterinárovi? 

Príliš vysoká horúčka môže byť pre vášho psa život ohrozujúca. Preto by ste psovi s horúčkou mali merať vnútornú telesnú teplotu niekoľkokrát denne. Ak nameriate teplotu 41 stupňov Celzia alebo vyššiu, mali by ste sa poradiť s veterinárom. Ten môže horúčku znížiť a liečiť príčinu. 

Diagnostika: Ako psovi odmerať teplotu 

Keď je váš pes malátny, mali by ste mu skontrolovať teplotu. Ak je na meranie teploty zvyknutý, zvyčajne mu môžete teplotu odmerať rektálne sami v priebehu niekoľkých sekúnd. Ak sa však pes teplomera bojí, mali by ste teplotu merať vo dvojici. 

Pri meraní teploty u psa vám môžu pomôcť nasledovné kroky: 

 1. Druhá osoba sa postaví k hlave vášho psa a opatrne psa drží. 
 2. Pokojne sa psovi prihovárajte a snažte sa, aby ste ho čo najmenej stresovali. Môžete pri tom použiť maškrty. 
 3. Aby ste psovi neporanili citlivú oblasť konečníka, mali by ste, ak je to možné, použiť ohybný teplomer. Okrem toho môžete meranie uľahčiť tým, že na špičku teplomera nanesiete lekársky lubrikant. 
 4. Opatrne zdvihnite chvost a teplomer vsuňte do konečníka. Stačí, ak je zasunutá kovová špička teplomera. 
 5. Stlačte tlačidlo merania a po zaznení signálu sa pozrite na výsledok merania. 
 6. Keď skončíte, mali by ste psa odmeniť. Takto sa naučí, že merania teploty sa nemusí báť. 

Dôležité: Váš pes by pred meraním nemal moc behať, pretože vysoká aktivita spôsobuje zahrievanie. Stres (napr. strach) môže tiež ovplyvniť meranie, a tak skresliť výsledok. 

Liečba: Čo pomáha proti horúčke u psa 

Horúčka u psa často zmizne tak rýchlo, ako aj prišla. Ak neklesá alebo dokonca stúpa, potrebuje váš štvornohý priateľ pomoc. 

Ak je známe základné ochorenie spôsobujúce horúčku, veterinár ho cielene lieči. Proti bakteriálnym infekciám pomáhajú antibiotiká, zatiaľ čo veterinár zmierňuje zápal pomocou protizápalových liekov. 

Ak je horúčka príliš vysoká a poškodzuje imunitný systém psa, musí veterinár okrem cielenej liečby použiť aj symptomatickú liečbu. Na zmiernenie horúčky podá vášmu psovi lieky proti horúčke (antipyretiká). Aby sa zabránilo dehydratácii (strate vody), podá psovi tekutiny do žily formou infúzie. 

Príčiny: Čo môže spôsobiť horúčku u psov? 

Ak váš pes dostal infekciu a patogény napadli imunitný systém, telo (presnejšie mozog) zvýši telesnú teplotu. Cieľom tohto zvýšenia je bojovať proti patogénom pôsobením tepla. 

Horúčka u psa teda nie je choroba, ale dôležitý obranný mechanizmus organizmu. Až keď horúčka veľmi stúpne alebo trvá príliš dlho, môže byť pre vášho psa život ohrozujúca. 

Existuje mnoho ochorení, ktoré vedú k horúčke u psov. Medzi najčastejšie príčiny patria: 

Príčiny  Príklady
Infekčné choroby  Borelióza, babezióza, leishmanióza, leptospiróza, parvoviróza, psinka, besnota, toxoplazmóza, kotercový kašeľ 
Zápaly Hnisavé abscesy (vredy), zápal prostaty (prostatitída), zápal maternice (pyometra), zápal mliečnych žliaz (mastitída), zápal mozgových blán (meningitída) 
Ochorenia súvisiace s imunitou (autoimunitné ochorenia)  Zápal kĺbov (artritída), reuma 
Nádory Malígny lymfóm 
Otrava Lieky, rastlinné jedy, chemické jedy
Dlhotrvajúca horúčka  Horúčka neznámeho pôvodu
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.