Lamblia u psov

pes u veterinára

Lamblia sú jednobunkové parazity, ktoré okupujú tenké črevo psov a spôsobujú hnačku a vracanie. Hlavne u šteniatok alebo psov so zníženou imunitou môže dochádzať k ťažkostiam. Lamblia sa vyskytuje v rôznych genotypoch a vyskytuje sa celosvetovo u cicavcov, vtákov, ľudí aj plazov.

Popis a vývoj

Giardióza u domácich zvierat alebo ľudí je spôsobená parazitom Giardia duodenalis (nazývaným tiež G. intestinalis či G. lamblia) a je rozšírená po celom svete. U tohto druhu je známych niekoľko genotypov, niektoré sa vyskytujú len v určitých živočíchoch, niektoré boli zaznamenané vo viacerých živočíšnych druhoch, dokonca aj u človeka. Lamblia sú jednobunkové organizmy s homogénnym životným cyklusom, to znamená, že vývoj parazita prebieha v hostiteľovi. V svojom vývojovom cykluse vystupujú lamblia ako cysty a trofozoity. Pes prijme cystu zo svojho okolia, napr. infikovanými výkalmi, nakazenou vodou či potravou alebo kontaktom s iným nakazeným zvieraťom. Výkaly infikovaných šteniatok sú obzvlášť nákazlivé, pretože väčšinou obsahujú veľmi vysoké percento cyst. Vplyvom pH v žalúdku a žlči sa v tenkom čreve z cysty vyvinie trofozoit, ktorý sa ihneď delí. Trofozoity sa usadia vo vnútri na povrchu tenkého čreva, menej často na povrchu hrubého čreva. Ďalej sa rozmnožujú a tvoria ďalšie cysty, ktoré sú následne vylučované výkalmi, ktoré sú pre zvieratá ihneď po vylúčení infekčné. Postihnuté zvieratá vylúčia spravidla behom niekoľkých dní veľké množstvo cyst, pričom toto vylučovanie môže trvať týždne aj mesiace, avšak počet cyst kolíše a niekedy časom dochádza k úplnému vynechaniu tvorby cyst. V závislosti na počasí a podmienkach môžu cysty zostať infekčné 1 týždeň až 3 mesiace. Hlavne ak pretrváva vlhké podnebie, prežívajú parazity veľmi dlho. Lamblia sa často vyskytuje v útulkoch, chovoch alebo v psích výbehoch, všade, kde žije pohromade viac jedincov.

Príznaky Giardiózy

Symptómy ochorenia sa prejavujú hlavne u šteniatok a mladých jedincov. U zdravých, dospelých zvierat nemá ochorenie takmer žiadny účinok a prebieha bez symptómov. Infekcia sa prejavuje hnačkou rôznej intenzity, často s prímesou krvi alebo hlienu. Tiež sa môže vyskytnúť zvracenie alebo nechutenstvo. U šteniatok sa ochorenie často objavuje ruka v ruke s inými parazitmi, napr. kokcidiami.

Diagnóza

Ak majú šteniatka hnačku, je vždy zmysluplné podrobiť výkaly testom u veterinára. Podobne je tomu aj v prípade, že sa opakujú žalúdočné problémy. Pre test trusu je vhodné po dobu 3 dní zbierať vzorky, aby mohla byť vylúčená prítomnosť ďalších parazitov. Lamblia sa dá veľmi rýchlo identifikovať prostrednictvom rýchlo-testu (ELISA) spravenom priamo v ordinácii.

Liečba Giardiózy

Lekár má k dispozícii mnoho liekov, ktoré môže pre liečbu giardiózy využiť. Aké účinné látky použije, záleží na jednotlivých prípadoch. Prípadné ďalšie ochorenia musia byť pre zdar celého procesu tiež preliečené. Psovi by tiež mala byť nasadená diéta spočívajúca v podávaní ľahko stráviteľnej potravy. Tiež je dôležitá zvýšená hygiena, aby sa zabránilo opätovnej nákaze. Pelech, misky aj miesta, kde Váš pes je, musia byť riadne vydezinfikované, ev. umyté vodou, ktorá má teplotu vyššiu než 65 stupňov. Parazity sú nebezpeční predovšetkým pre choré osoby a deti, preto je hygiena tak dôležitá. Ak s infikovaným jedincom žilo v domácnosti viac zvierat, mali by aj tieto byť proti lamblii ošetrené.

Ako chorobe predchádzať

Aby ste zabránili opätovnému vyvolániu infekcie, mali by ste dodržiavať hygienické opatrenia. Pravidelne odstraňujte výkaly svojho psa a vyhadzujte ich do košov pre to určených. Čistite miesta, kde pes odpočíva, aj v aute, hračky, plyšové hračky, misky atd. na čistenie a dezinfekciu priestorov sú vhodné parné čističe, vhodné prípravky obdržíte u svojho veterinára.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.