Naučte sa ako masírovať psa: Tak sa Váš pes správne uvoľní

Psia masáž

Psy tiež milujú dobrú a relaxačnú masáž.

Nič neprekoná hlbokú relaxačnú masáž. Aj Váš pes to tak určite uvidí! Nezáleží na tom, či je Váš štvornohý priateľ chorý alebo zdravý. Tu si prečítajte, ako môžete svojho psa skutočne rozmaznávať, a prečo je masáž prospešná pre jeho zdravie.

Aké účinky má masáž psa na jeho zdravie?

Masáže psov sú už dlho známe pre svoje pozitívne účinky pre zdravie psov. Používajú sa preto nielen vo veterinárnej praxi, ale aj v pohodlí domova u majiteľov psov. Cielený tlak na svaly zmierňuje bolestivé napätie a poruchy prekrvenia. Zmiernenie poruchy prekrvenia spôsobuje zvýšený prísun kyslíka do tela, čo má napríklad protizápalový účinok.

Masážou možno zmierniť aj nervové choroby, pretože nervy sú pohybmi mechanicky dráždené. To súčasne vedie k relaxácii tela stimuláciou takzvaných parasympatických nervových vlákien.

Masáž psa – krok za krokom

Pomocou nasledujúcich krokov môžete psovi dopriať jemnú masáž:

 1. Pred masážou sa uistite, že máte uvoľnenú a útulnú atmosféru. Na hladký povrch položte mäkkú prikrývku a pokojne svojho psa oslovte. Ideálnym miestom na masáž je napr. stabilný stôl, ktorého výška by mala byť asi na úrovni Vašich bokov, aby ste si pri masáži nadmerne nezaťažovali chrbát.
 2. Položte psa na bok a hladkajte ho plochými dlaňami. Začnite masážou hlavy a postupujte dole cez zátylok a chrbát až k nohám a labkám.
 3. Jemným tlakom na čelo a líca krúživými pohybmi masírujte hlavu svojho psa. Vždy si všímajte správanie Vášho psa. Ak pôsobí nepokojne, mali by ste vyvíjať menší tlak.
 4. Ďalej postupujte k ušiam. Tieto by ste mali tiež jemne masírovať krúživými pohybmi.
 5. Keď prejdete na zátylok a chrbát, môžete na svaly viac pritlačiť. Keďže Váš pes sa k týmto miestam nedostane, môžete tieto oblasti zvlášť intenzívne masírovať. Snažte sa masírovať každú svalovú skupinu a vyhýbajte sa vyčnievajúcim kostiam ako je chrbtica.
 6. Uvoľnite napätie v nohách jemným hladením svalov a šliach zhora nadol. Je tu cítiť veľa kostí, a preto musíte byť obzvlášť opatrní.
 7. Pretože psie labky sú obzvlášť citlivé na dotyk, malo by sa k nim pristupovať opatrne. Pri masírovaní vankúšikov na labkách sa snažte postupne zvyšovať tlak a jemne natiahnite každý kĺb. Nezabudnite na oblasť medzi prstami.
pes u veterinára © Justyna / stock.adobe.com
Masáž psa môže byť v mnohých prípadoch užitočná.

Kedy potrebuje môj pes masáž?

Vo všeobecnosti môžete svojho psa masírovať kedykoľvek – bez ohľadu na vek a zdravotný stav. Masáž psa je však obzvlášť užitočná v nasledujúcich prípadoch:

Pri strese

Aj psy môžu byť v strese. V takom prípade sú náchylné na svalové napätie. Na zmiernenie tohto bolestivého napätia pomáha masáž postihnutých svalových častí a kontrolovaný pohyb kĺbov. Masáž psa navyše zaisťuje, že Váš pes sa môže uvoľniť a odbúrať stres.

Pri vysokej športovej aktivite

Svaly veľmi športových psov sú obzvlášť namáhané. Masáž sa môže vykonávať pred a po športe, aby boli svaly chránené pred bolestivým napätím a zraneniami.

Pri chorobách kĺbového a svalového systému

Psie masáže sa často používajú vo veterinárnej medicíne pri ochoreniach kĺbov, šliach a svalov. Najbežnejšie zdravotné dôvody pre nariadenú masáž sú:

 • Skrátenie a úbytok svalov
 • Skrátenie, zlepenie a zápal šliach
 • Reumatické choroby
 • Ochrnutie
 • Ochorenia kĺbov (napr. Artróza) u mladých a starších psov s klinickými príznakmi alebo bez nich

Po operáciách

Po invazívnej operácii sú psy často obmedzené v mobilite niekoľko dní alebo dokonca týždňov. Napríklad v dôsledku operácie brucha alebo natrhnutia skríženého väzu kolena. Počas tejto doby ležia preto prevažne na jednej strane, na základe čoho sa tvoria bolestivé otlaky a svalové napätie.

Fyzioterapia je veľmi užitočná, aby sa tomuto predišlo, a tiež pri podpore svalstva. Ak je Váš pes hospitalizovaný na veterinárnej klinike, ošetrenie zvyčajne vykonáva na mieste veterinárny lekár alebo kvalifikovaný veterinárny asistent. Aby fyzioterapia nestratila svoju účinnosť po prepustení psa z kliniky domov, je vhodné v masáži doma pokračovať.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.