Prvá pomoc pre psa

ľudský obväz shetlandský ovčiak v kúpeľni

Stane sa to nečakane: Šľapnutie na črep, bodnutie osou alebo zrážka s autom. Pes kňučí a krváca a šokovaný majiteľ nevie ako má svojmu miláčikovi pomôcť. To ako sa lepšie pripraviť na takúto situáciu, aké opatrenia prvej pomoci by ste mali poznať a čo patrí do lekárničky prvej pomoci, sa dozviete v našom článku.

Môže trvať niekoľko minút, kým príde lekár. Obzvlášť v prípade nehôd je nutná rýchla pomoc. Dobre zvládnutá prvá pomoc rozhodujúcim spôsobom prispieva k tomu, že núdzové situácie ako sú tržné rany, zlomeniny, otravy alebo prehriatie, dopadnú dobre. To platí pre nás aj pre našich štvornohých spoločníkov. Ale na čo si pri starostlivosti o zranené zviera dávať pozor? Aké opatrenia a aké príslušenstvo by mali mať majitelia psov rýchlo po ruke? Aby ste boli lepšie pripravení v prípade núdze, predstavíme Vám desať najčastejších zranení psov a poradíme Vám, ako Vašemu miláčikovi čo najlepšie pomôcť.

Tri základné pravidlá

Ako majiteľ psa ste zodpovedný za dobré životné podmienky psa. Tu väčšinou problém nebýva – napokon čítame odborné publikácie, kupujeme najlepšie krmivo a chodíme s naším miláčikom na pravidelné veterinárne prehliadky a očkovania. Ale náhla nehoda spravidla zastihne aj naskúsenejšieho chovateľa úplne nepripraveného. Kde je to stratené číslo na veterinára? A ako sa prikladá obväz? V šoku často neviete, čo urobiť ako prvé.

 1. Zachovajte kľud Základné pravidlo v núdzovej situácii: Zachovajte kľud! Znie to jednoducho, ale len tak budete schopní urobiť správne rozhodnutia. Ak butede panikáriť, vystresujete aj Vašeho psa – a to by bola tá posledná vec, ktorú by v tejto situácii potreboval.
 2. Majte pripravené telefónne číslo na veterinárneho lekára Aby ste mohli rýchlo zavolať pomoc, mali by ste mať vždy po ruke číslo svojho veterinára. Uložte si číslo do svojho mobilného telefónu, vložte kartičku s číslom do autolekárničky alebo si urobte poznámku doma na tabuli s odkazmi. Hlavné je mať číslo vždy po ruke. Vysvetlite veterinárovi presne čo sa stalo, aby sa lekár mohol pripraviť a poskytnúť Vám užitočné tipy na prepravu zraneného zvieraťa.
 3. Pripevnite vodítko a nasaďte náhubok Aj keď ide o minúty, nikdy sa ľahkomyselne nedotýkajte zraneného psa! Zranené zviera alebo zviera v šoku je v neobvyklej situácii a často reaguje inak, ako by ste čakali. Psy sa často najprv pomoci bránia a kvôli bolesti môžu aj uhryznúť. Aj keď svojho psa dobre poznáte, mali by ste byť opatrní: Pristupujte pomaly a po krôčikoch, ak je to možné, priviažte ho o niečo na vodítko a zviažte tlamu napr. obväzom. Tak zaistíte, že pes neutečie alebo Vám pri ošetrení neublíži.

Príprava na núdzovú situáciu

Čím lepšie budete pripravení, tým rýchlejšie a účinnejšie Vašemu psovi pomôžete. Aj keď čítanie o možných nehodách a opatreniach je prvým krokom, v prípade núdze nebude postačovat, aby ste zvládli správne pohyby. Pre optimálnu prípravu odporúčame aplikovať nasledujúce opatrenia:

 • Overiť dostupnosť

Neočakávané nehody sa neriadia otváracou dobou veterinárnej ordinácie. Preto by ste mali vedieť vopred, na koho sa môžete obrátiť cez víkend alebo v noci a aké číslo má veterinárna záchranka. Mnoho veterinárov má služby tiesňového volania alebo Vám poskytnú číslo mobilného telefónu, na ktorom sú k zastihnutiu. Vo väčších mestách je tiež možnosť obrátiť sa na zachráncov zvierat.

 • Nácvik na zdravom psovi

Každý, kto ešte nikdy neprikladal obväz, s tým bude mať v prípade núdze pravdepodobne problémy. Majte na pamäti, že pri pohľade na svojho zraneného psa budete určite vystresovaní a sotva budete mať chladnú hlavu, aby ste obväz správne obviazali. Odporúčame preto vyskúšať si to v kľude na zdravom zvierati. Vyskúšajte si meranie teploty a tepu, aplikáciu obväzu a posúdenie farby sliznice.

 • Účasť na kurze prvej pomoci

Mnoho veterinárnych lekárov alebo organizácií na ochranu zvierat usporiadáva kurzy prvej pomoci pre psov. Tu sa dozviete, aké nebezpečenstvá na psa číhajú v každodennom živote a pod praktickým a profesionálnym vedením si vyskúšate najdôležitejšie kroky primárnej starostlivosti. Náklady na kurz sa pohybujú okolo 60 EUR.

Čo patrí do lekárničky prvej pomoci?

Najlepšie znalosti nepomôžu, ak chýba potrebné vybavenie. Dobre zásobená lekárnička a balíček prvej pomoci na cesty s najdôležitejším materiálom sú preto nesmierne dôležité. Mali by ste mať k dispozícii následujúci materiál:

Domáca lekárnička prvej pomoci

Obväzový materiál:

 • gázové obväzy (6 a 10 cm)
 • elastické obväzy (6 a 10 cm)
 • samolepiace obväzy
 • obväzová vata
 • sterilné kompresy

Nožničky:

 • nožničky na strihanie obväzov
 • tupé malé nožničky (napr. na odstránenie srsti z rany)

Lieky:

 • dezinfekčný sprej alebo masť
 • masť proti uštipnutiu hmyzom
 • sterilný roztok soli (jednorázové ampulky)
 • tablety aktívneho uhlia
 • vazelína (napr. na pomazanie teplomeru alebo potrenie vankúšikov na labkách)

Náplasť

Pinzeta

Klieštiky na odstránenie kliešťa

Teplý / studený obklad

Teplomer

Baterka (nie príliš intenzívne svetlo)

Núdzová deka

Jednorázové rukavice

Jednorázové injekcie

Jednorázové žiletky

Ústna špachtľa / drevená tyčinka

zranený labrador © lovelyday12 / stock.adobe.com

Balíček prvej pomoci na cesty

 • obväzový materiál (obväzová šátka, elastické obväzy, vata a sterilné kompresy)
 • nožničky
 • dezinfekčný sprej
 • pinzeta

Samozrejme môže sa stať, že nebudete mať lekárničku so sebou, ak pôjdete so psom napríklad len na krátku prechádzku. Na počiatočné ošetrenie môžete použiť aj bežné predmety, ako je napríklad tričko na obviazanie, vodu z kohútika na umytie rany (od najbližšieho suseda) alebo hrubé noviny na  výrobu dlahy. Čím lepšie viete, čo robiť, tým kreatívnejšie budú Vaše nápady, ako si poradiť s bežne dostupnými prostriedkami.

10 najčastejších zranení psov a adekvátne opatrenie prvej pomoci

1. Zranenie rôzneho druhu (napr. zranenie labky alebo vankúšika, zranenie tlamy)

Drobné kožné poranenie, ktoré pravdepodobne zažil každý majiteľ psa, sa obvykle vylieči samo. Ak je však rana zašpinená, veľmi hlboká alebo silno krváca, je potrebné rýchlo pomôcť. Krvácanie musí byť okamžite zastavené a ranu je treba chrániť pred infekciou.

 • Zastavte krvácanie: V prípade silno krvácajúceho zranenia musíte najprv zabrániť tomu, aby krv unikala z rany. V prípade akútnej núdze sa môžete pokúsiť zastaviť krvácanie stlačením artérie palcom alebo prstom. Použite čistú látku (v prípade potreby tričko), vyvíjajte tlak na krvácajúcu ranu, a ak je to možné, zdvihnite poranenú končatinu do výšky. Tlaková bandáž s nesavými kompresmi pomáha udržať krvácanie pod kontrolou, pokým psa neošetrí veterinár.
 • Vyčistite zranenie: Ak je rana znečistená, mali by ste starostlivo odstrániť povrchové nečistoty a cudzie telesá. Ranu môžete opláchnuť vodou z kohútika (najlepšie vlažnou) a vyčistiť čistou látkou (alebo tričkom) (nikdy netrieť!). Ak máte po ruke dezinfekčný roztok, ranu ošetrite a potom jemne vysušte.
 • Priložte obväz: Obväz bráni krvácaniu, slúži na ochranu rany a prípadne na znehybnenie poškodenej končatiny. Na ranu najprv priložte sterilný kompres. V prípade poranenia vankúšika alebo labky, napríklad strepom, vložte medzi prsty vatu. V závislosti na veľkosti končatiny potom zaviažte vhodným obväzom a zafixujte lepiacou páskou alebo náplasťou. Ak máte po ruke samolepiaci obväz, môžete ho použiť na upevnenie spodného obväzu. Je dôležité, aby bandáž vyvíjala tlak, ale neobmezovala krvný obeh psa. Mali by ste byť schopný vsunúť prst na konci obväzu!Každé zranenie by mal skontrolovať veterinár. Niektoré zranenia nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale môžu spôsobiť ťažké vnútorné zranenie, ktoré si vyžaduje lekársku starostlivost.

2. Zlomenina

Ak Váš pes utrpel nehodu, bol zrazený autom alebo spadol a viditeľne kríva, môže mať zlomenú kosť. V tomto prípade musí byť čo najskôr ošetrený veterinárom, pretože nesprávne pohyby alebo nadmerné otrasy môžu viesť k vážnym komplikáciam pri hojení. Ak máte podozrenie na zlomeninu kosti, mali by ste udržať Vašeho psa v kľude.

 • Fixácia postihnutej končatiny: Pred príjazdom veterinára postihnutú končatinu stabilizujte. Oblasť okolo zlomeniny obaľte vankúšmi a zaviažte obväzom. K fixácii môžete použiť drevenú palicu alebo pevný časopis či noviny a pripevniť ich ďalším obväzom pozdĺž zranenej končatiny.

Otvorená zlomenina kosti: Nevkládajte dlahu do otvorenej zlomeniny, kde kosť prešla kožou. V tomto prípade opatrne ranu zakryte a v prípade potreby zastavte krvácanie. Udržiavajte psa v kľude a uistite sa, že je veterinár na ceste.

3. Uštipnutie hmyzom (napr. bodnutie osy)

Pri potulkách záhradou alebo na lúke sa môže stať, že sa osa cíti psom ohrozená a bodne. Aj keď ste nič nevideli – ak Váš pes zakňučí alebo nekľudne pobehuje, je Vám jasné, že sa mu muselo stať niečo nepríjemného. Opatrne psa prezrite, či tu nenájdete bodnnutie alebo uštipnutie – hlavne končatiny, ňufák a labky. Po bodnutí osou postihnuté miesto opuchne a sčervená. Najlepší spôsob, ako psovi pomôcť, je chladiť postihnuté miesto, napríklad studenou, vlhkou handričkou, chladiacim blokom z mrazničky, studenou vodou zo záhradnej hadice alebo chladiacim gélom z lekárničky. Po zhruba desiatich minutách sa opuch spravidla zmenší a bolesť ustúpi.

 • Kedy navštíviť veterinára? Spravidla ak je postihnuté miesto červené, opuchnuté a bolestivé. Avšak, ak si všimnete výrazné zmeny, ako pľuzgiere na tele psa, opuchnuté očné viečka a pysky, silné slintanie, značný úbytok energie alebo namáhavé dýchanie, mali by ste okamžite vyhľadať veterinára. Je to naozaj naliehavé, keďže alergická reakcia na osí jed môže mať život ohrozujúce následky.

4. Uhryznutie kliešťom

Psi sú obľúbenou obeťou kliešťov a tak uhryznutie kliešťom po prechádzke v prírode nie je ničím nezvyčajným. Čím skôr je kliešť objavený a odstránený, tým menej je takéto uhryznutie problematické. Ak sa uhryznutie kliešťom nezistí včas alebo ak pes kliešťa vyškriabe alebo odkusne, môže dôjsť k závažným zápalom. Nebezpečné sú v prípade, že je kliešť prenášačom životu ohrozujúcich ochorení, ako je napríklad lymská borelióza alebo psia malária.

 • Preventívne opatrenia: Ak žijete vo vysoko rizikových oblastiach, je vhodné nechať psa zaočkovať proti lymskej borelióze a babesióze (psej malárii). Poraďte sa so svojim veterinárom a zvážte prínosy a vedľajšie účinky vakcíny. Aj špeciálne spreje alebo tinktúry a antiparazitné obojky pomôžu znížiť riziko prisatia kliešťa.
 • Prehliadnutie psa: Po prechádzke v prírode, hlavne v lese alebo na lúke, by ste mali psa dôkladne prezrieť. Ak ste celý deň na cestách, odporúčame psa prezrieť každú hodinu: Kliešť sa neprisaje na svoju obeť ihneď, ale putuje po tele na vhodné miesto. Na srsti ho ľahko zbadáte a odstránite handričkou. Kliešte, ktoré sa už prisali, nájdete často na hlave, ušiach, krku, medzi prstami, na bruchu alebo na vnútornej strane stehien.
 • Odstránenie kliešťa: akonáhle kliešťa objavíte, mali by ste ho čo najskôr odstrániť. Nikdy sa nepokúšajte vytiahnuť kliešťa prstami! Kliešť musí byť vytiahnutý z kože celý. Kliešťa najlepšie odstránite klieštičkami, kartou alebo pinzetou. Uchopte kliešťa pomocou vhodných nástrojov čo najbližšie pri koži – bez otáčania alebo stláčania kliešťa – a celého ho vytiahnite.
 • Rozoznanie príznakov infekcie: Ak je miesto, kde sa prisal kliešť, začervenané, môže to byť známkou infekcie, napr. nebezpečnými patogénmi Borrelia. Môže sa objaviť horúčka, letargia, nechutenstvo alebo opuchy lymfatických uzlín. Príznaky sa môžu objaviť niekoľko týždňov alebo mesiacov po uhryznutí kliešťom. Okamžite sa obráťte na svojho veterinára, ak ste u psa zaznamenali niektorý z vyššie uvedených príznakov.
Prvá pomoc pre psa © Katja / stock.adobe.com

5. Úžeh/Úpal

V aute zaparkovanom na rozpálenom slnku stúpa teplota na 60 až 70 stupňov – pre psa, ktorý musí „len chvíľku“ počkať v aute, než sa pán vráti z obchodu, to môže mať neblahé následky. Dokonca aj niekoľko minút v prehriatom aute môže znamenať pre štvornohého miláčika smrť. Nikdy nenechávajte psa v aute samého – a to ani v prípade, že parkujete v tieni alebo otvoríte okno!

 • Rozdiel medzi úžehom a úpalom: Zatiaľ čo pri úpale sa telo psa prehrieva vplyvom okolitej teploty, úžeh je zapríčinený priamym slnečným žiarením na hlavu psa. Prehriatie hlavy a krku môže viesť k narušeniu mozgovej cirkulácie (opuch a retencia tekutín) a krvácania do mozgu s fatálnymi následkami. V prípade úžehu môže byť síce vonkajšia teplota celkom príjemná, ale stačí priame slnečné žiarenie na hlavu psa – pes nemusí ani nutne pobudnúť vonku. Výlet klimatizovaným autom, kde je pes na zadnom sedadle vystavený dlhú dobu slnečnému žiareniu, môže spôsobiť život ohrozujúci úžeh.
 • Príznaky prehriatia: Pretože sa psy, na rozdiel od ľudí, nepotia, môžu sa ochladzovať len dýchaním. Zvýšené funenie, rýchle plytké dýchanie alebo potácavá chôdza sú alarmujúce náznaky možného úpalu alebo úžehu. Ak pozorujete zrýchlený pulz, poruchy rovnováhy alebo kŕče, musíte jednať rýchlo. Nenechajte sa zmýliť telesnou teplotou psa – pri úžehu môže byť telesná teplota v norme, zatiaľ čo mozog je už prehriaty.
 • Prvá pomoc: Ako úžeh, tak aj úpal môže viesť k bolestivej smrti Vašeho štvornohého miláčika. Už pri prvom podozrení by ste mali vyhľadať veterinára. Zaistite, aby bol lekár čo najskôr informovaný a okamžite zahájte prvú pomoc: • Ihneď umiestnite psa na chladné, tienené a dobre vetrané miesto (v prípade potreby použite ventilátor) • Ponúknite pitnú vodu • Labky a srsť vlhčite mokrými utierkami a tie neustále vymieňajte (Dôležité upozornenie: Nikdy nezačínajte chladenie v blízkosti srdca a nepolievajte psa vedrom so studenou vodou – môžete mu spôsobiť smrteľný šok)

6. Kŕčovité záchvaty

Ak sa u psa objavia náhle kŕče, môže to byť známka závažného ochorenia. Ak má Váš pes kŕčovité záchvaty, okamžite vyhľadajte veterinára, aby určil presnú príčinu kŕčov. Bohužiaľ počas epileptického záchvatu môžete pre psa urobiť veľmi málo. Musíte počkať na spazmus – ktorý obvykle trvá niekoľko minút – a potom priveďte svojho psa k veterinárovi. Môžete sa však snažiť udržať psa v bezpečí, aby sa nezranil o stôl, skrine alebo ostré hrany. Buďte však veľmi opatrní: Psy majúce kŕče často reagujú inak ako zvyčajne a môžu nečakane uhryznúť.

7. Požitie alebo prehĺtnutie predmetu

Požitie ostrého predmetu alebo dokonca jedu je nočnou morou nielen pre mladých rodičov, ale aj pre mnohých majiteľov psov. Doma, ale aj na cestách číhajú na našich štvornohých miláčikov rôzne nebezpečia otravy: lieky, čistiace prostriedky, cigarety, jedovaté rastliny alebo pre psa jedovaté potraviny ako je čokoláda, hrozno, hrozienka, cesnak a cibuľa. Snažte sa všetky nebezpečné predmety a lieky umiestniť z dosahu psa. Nenechávajte nikde ležať žiadne tabletky ani ostré drobné predmety. Ak aj napriek všetkým opatreniam pes zje nejaký predmet alebo toxickú látku, musíte čo najskôr informovať veterinára alebo záchranárov. Čím rýchlejšie zareagujete, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa pes z otravy alebo potenciálneho vnútorného zranenia vplyvom konzumácie ostrého predmetu zotaví.

 • Príznaky otravy: Môže sa stať, že pes v nepozorovanom okamihu zje niečo nebezpečné. V takom prípade môžete zistiť prípadnú otravu na základe nasledujúcich príznakov: zvracanie, hnačka, nadmerné slintanie, apatia, nekľud, ťažkosti s dýchaním alebo kŕče.
 • Prvá pomoc: Na rozdiel od prvej pomoci v prípade zlomenín alebo rán by ste nemali nasadzovať náhubok, ak máte podozrenie na otravu, pretože pri prípadnom zvracaní by mohlo dôjsť k uduseniu zvieraťa. Čo najrýchlejšie dostaňte psa k  veterinárovi alebo zavolajte veterinárnu záchranku. Pri otrave môžete psovi podať tabletky aktívneho uhlia. Aktívne uhlie, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej lekárničke, pohlcuje jedovaté látky a bráni, aby sa šírili krvným riečiskom. Odporúčame zaniesť vzorku jedovatej látky alebo zvratky veterinárovi.

8. Krvácanie z ňufáka

Dokonca aj psy môžu krvácať z nosa – príčina býva, rovnako ako u ľudí, neškodná. Avšak pri častom alebo veľmi silnom a dlhotrvajúcom krvácaní sa môže jednať o závažné ochorenie. V takom prípade by ste mali určite navštíviť veterinára, aby určil presnú príčinu krvácania a v prípade potreby navrhol vhodnú liečbu.

 • Prvá pomoc: Ak je pes nekľudný, ukľudnite ho a vyhnite sa akejkoľvek forme vzrušenia. To by ďalej zvyšovalo krvný tlak zvieraťa a v najhoršom prípade zvýšilo krvácanie. Umyte ňufák čistou vodou a jemne osušte handričkou. Ak je krvácanie spôsobené vonkajším zranením, mali by ste sa pokúsiť zastaviť krvácanie. Ak je to možné, pridržiavajte na rane handričku alebo kompres a ňufák ochladzujte (napr. studenou vlhkou handričkou, kôstkami ľadu v uteráku alebo ochladzovacím blokom z mrazničky).

9. Torzia žalúdku

Sotva akákoľvek iná krízová situácia je tak zákerná ako obávaná torzia žalúdku. K torzii môže dôjsť aj u zdravého psa, ak po kŕmení divoko vyvádza. Ohrozené sú hlavne plemená s veľkým hrudníkom, napríklad doga, ovčiak, boxer, čau-čau, doberman alebo moloss. Aj u starších zvierat je riziko torzie žalúdku zvýšené.

Príznaky torzie žalúdku:

 • veľmi naduté brucho
 • nekľud (pes pobieha sem a tam, strieda ľah, státie a chôdzu a nevie „čo so sebou“)
 • pokrivený chrbát
 • silné slintanie
 • pes sa snaží zvracať, ale bez úspechu
 • apatia
 • kardiovaskulárne zlyhanie
 • Okamžite k veterinárovi: Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte veterinára. Čím rýchlejšie je zviera ošetrené, tým väčšia je jeho šanca na prežitie. Pri torzii žalúdku bohužiaľ neexistuje žiadna prvá pomoc.
 • Prevencia: Nasledujúce dve pravidlá môžu znížiť riziko nebezpečnej torzie žalúdku: 1. Upravte veľkosť porcií podľa potrieb psa a v žiadnom prípade dávku nezvyšujte. Ak Váš pes potrebuje veľké množstvo jedla, môžete rozložiť dennú dávku na dve až tri menšie jedlá. 2. Nechajte psa po jedle odpočívať a vyhýbajte sa divokému vyvádzaniu najmenej jednu hodinu po kŕmení!

10. Respiračné zastavenie a zastavenie srdca

Našťastie nehody s respiračným zastavením alebo zastavením srdca sú vzácne, ale keď sa už stanú, predstavujú akútne nebezpečie ohrozujúce život psa. O to dôležitejšie je byť na takúto mimoriadnu udalosť pripravení, aby bolo možné v prípade núdze zahájiť rýchlu pomoc.

 • Príčiny: Príčiny respiračnej nedostatočnosti alebo náhlej srdcovej zástavy sú rôzne. K akútnej respiračnej nedostatočnosti alebo dokonca zastaveniu dýchania môže viesť napríklad alergická reakcia na uštipnutie hmyzom, otrava dymom alebo nehody s poranením lebky, hrudníka. Príčinami zastavenia srdca môže byť úraz elektrickým prúdom, torzia žalúdku alebo akútna hypoxia.
 • Skontrolujte štandardné hodnoty zdravého psa: Ak Váš pes zrazu vykazuje známky poruchy dýchania alebo poruchy obehu, najprv skontrolujete dýchanie a tepovú frekvenciu. Preto je dôležité poznať štandardné hodnoty Vašeho psa, aby ste mohli posúdiť, či je obeh alebo dýchanie narušené. Preto je vhodné skontrolovať pulz, dýchanie a sliznicu zdravého psa a všetko si zaznamenať, aby ste v prípade núdze mohli hodnoty porovnať a vedeli, čo je stále “v norme” a čo už nie.
 • Pulz: Normálny pulz psa by mal byť silný a zreteľný (na vnútornej strane stehna). V priemere je normálna tepová frekvencia 80 až 120 úderov za minútu. V závislosti na veku, plemene, výške alebo aktivitách môže srdcová frekvencia výrazne kolísať. Skontrolujte preto pulz v kľude a aj po námahe, a zaznamenajte si hodnoty pre prípad núdzovej situácie.
 • Dýchanie: Podobne ako pri pulze sa výrazne líši frekvencia dýchania u psov. V závislosti na veľkosti psa je bežné 10 až 40 dychov za minútu. Pre posúdenie pozorujte hrudný kôš, rebrá a brušnú stenu psa a sledujte atypické dychové zvuky alebo kašeľ. Mimochodom, funenie nie je dýchanie, a preto by nemalo byť považované za respiračnú frekvenciu.
 • Sliznica: Jasným znakom respiračných alebo obehových ťažkostí je zmena farby sliznice. Ak chcete posúdiť, či došlo ku zmene, mali by ste poznať farbu sliznice Vašeho psa v normálnom stave. Je spravidla bledo ružová, vlhká, hladká a lesklá na nepigmentovaných oblastiach (ďasná). Modravo/purpurové sfarbenie naznačuje nedostatok kyslíka, obehové problémy alebo srdcové ochorenie. V prípade straty krvi alebo v šokových stavoch sú sliznice bledo biele. Pri infekčných ochoreniach, úžehu alebo iných ochoreniach sa sliznica sfarbí do červena až tmavo červena.

Príznaky akútnych respiračných alebo obehových porúch:

 • silné hrudné a brušné pohyby
 • nezvyklé zvuky pri dýchaní
 • namáhavé dýchanie s otvorenou tlamou
 • poruchy frekvencie dýchania (silná odchylka od štandardných hodnôt)
 • zmena farby sliznice
 • bezvedomie (bez reakcie na ušiach, očiach alebo chvosta, bez reflexu zorníc alebo očných viečok)
 • chýbajúci pulz
 • Pokyny pre prvú pomoc pri poruchách alebo zástave dýchania: Ak cítite alebo vidíte slabé alebo žiadne dýchanie, okamžite kontaktujte veterinára. Čím rýchlejšie sa pes dostane do starostlivosti lekára, tým väčšia je jeho šanca na prežitie.

Položte psa na pravý bok a zakloňte hlavu mierne dozadu, aby ňufák a chrbát tvorili jednu líniu. Šetrne vytiahnite jazyk a skontrolujte tlamu a krk, aby ste zistili, či sú dýchacie cesty voľné (v prípade potreby odstráňte zvratky). Vytiahnutie jazyka a krátky, silný tlak na hrudník väčšinou postačia na vyvolanie dýchacieho reflexu.

Ak sa neaktivuje tento reflex a pes spontánne nedýcha, a to napriek voľným dýchacím cestám, je treba zahájiť umelé dýchanie: Vytiahnite jazyk, pridržiavajte ňufák, a ak je to možné, položte cez ňufák utierku. Potom 5 až 10krát vdýchnite do ňufáka (hrudník sa musí zdvihnúť) a počkajte, až sa obnoví spontánne dýchanie. Ak sa tak nestane, postup opakujte a zvýšte ventiláciu približne na 20 dychov za minútu. V umelom dýchaní pokračujte dovtedy, dokým sa pes znova nenadýchne, neprevezme umelé dýchanie veterinár alebo ak po 10 minutách nezačne spontánne dýchanie.

 • Prvá pomoc v prípade zástavy srdca: Ak Váš pes ani nedýcha ani mu nebije srdce, musí byť resuscitovaný. Resuscitácia sa robí rovnako ako u ľudí umelým dýchaním a masážou srdca. Umiestnite psa do polohy na pravý bok, jemne vytiahnite ľavú prednú nohu vpred a 10 x stlačte hrudník, hneď za ľavým lakťom, plochou dlaňou (sila stlačenia by mala zodpovedať veľkosti a vzrastu zvieraťa). Potom dvakrát predýchajte ňufák a vyčkajte, či sa dýchanie a činnosť srdca obnoví. Ak nie, pokračujte v resuscitácii – 15 x masáž srdca a 2 x umelé dýchanie.

Resuscitáciu ukončite, ak nahmatáte pulz alebo oživovanie prevezme veterinár. Ak po cca 15 minutách nie je stále prítomný veterinárny lekár a resuscitácia neaktivovala dýchanie ani pulz, nemôžete smrti psa zabrániť.

Záver: Prvá pomoc zachraňuje psie životy

Obzvlášť v prípade akútneho ohrozenia života v dôsledku zástavy dýchania alebo srdca môže byť prvá pomoc rozhodujúca a zachrániť život zvieraťu. Ale aj pri drobných zraneniach, zlomeninách kostí, uhryznutí kliešťom alebo úžehu má prvá pomoc veľký vplyv na uzdravenie psa. Existujú samozrejme nehody, pri ktorých je akákoľvek prvá pomoc neúspešná a veterinár môže len skonštatovať smrť zvieraťa. V tomto smutnom okamihu by ste sa nemali obviňovať.

Znalosť nevyhnutných opatrení prvej pomoci a nácvik kľúčových postupov v praxi Vám pomôže, aby ste dokázali svojmu miláčikovi v prípade potreby účinne pomôcť, a poskytne Vám ukľudňujúci pocit, že ste urobili všetko, čo bolo vo Vašich silách. Účasť na kurze prvej pomoci a vyskúšanie si tu uvedených postupov na zdravom zvierati, ako je priloženie obväzu, meranie teploty alebo uloženie do stabilizovanej polohy, odporúčame všetkým majiteľom psov.

Prajeme Vám aj Vašemu psovi všetko dobré!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.