Bolesti kĺbov u psa

Bígl s bolesťami kĺbov u veterinára

Veterinár počas vyšetrenia hľadá príznaky bolesti.

Vo všeobecnosti sa bolesti kĺbov môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek kĺbe psa. Existujú však niektoré typické miesta, ktoré sú obzvlášť často postihnuté. Patria medzi ne boky alebo lakte psa.

Aké príčiny bolesti kĺbov?

Príčiny bolestí kĺbov u psov môžu byť veľmi rozmanité. Medzi najčastejšie ochorenia vyvolávajúce bolesť patria zápaly kĺbov (artritída), poranenia (úrazy), ako aj degeneratívne a dedičné ochorenia kĺbov, ako je artróza.

Vo všeobecnosti platí, že bolesť kĺbov sa môže vyskytnúť u každého plemena psa. Avšak napríklad v prípade artrózy sú typicky postihnuté veľké plemená, napr. nemecký ovčiak.

Artróza u psa

Artróza je jednou z najčastejších príčin bolesti kĺbov u psov.

Ide o degeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému nezvratnému poškodeniu kĺbovej chrupavky. Najznámejším príkladom jedysplázia bedrového kĺbu, ktorá sa vyskytuje najmä u veľkých plemien, ako je napr. nemecký ovčiak.

Vzniká vo veľmi mladom veku a je ovplyvnená faktormi, akými sú genetika a výživa, ako aj chov a záťaž:

 • Genetika: Ak obe rodičovské zvieratá (alebo len jedno z nich) trpia artrózou, zvyšuje sa riziko, že ňou bude trpieť aj šteňa. 
 • Výživa:Vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu počas rastu pri vývine pohybového aparátu. Živiny, ako sú vápnik a fosfor, môžu v prípade ich nedostatku, nadbytku alebo nesprávneho pomeru viesť k vážnemu poškodeniu kĺbov a ďalšej nerovnováhe v tele psa. 
 • Chov a zaťaženie: Hoci je cvičenie pre zdravie psov nesmierne dôležité, preťaženie môže viesť k extrémnemu zaťaženiu kĺbov. Výsledkom je poškodenie chrupavky a kostné výrastky. Úplné vynechanie cvičenia však nie je vhodnou alternatívou. Nadváha a sústavné ležanie môžu tiež viesť k poškodeniu kĺbov. 
Pelech pre psov Flocke

Pelech Flocke 

 • Ideálny pre psy s problémami s kĺbmi 
 • Odľahčuje chrbticu a kĺby 
 • Vysokokvalitná náplň s viskoelastickými vločkami 

Zápaly kĺbov 

Zápal kĺbov (artritídu) u psov spôsobujú predovšetkým infekcie. Medzi najčastejšie patogény patria baktérie ako mykoplazmy, borélie alebo rickettsie.

Po preniknutí do krvného obehu sa dostanú do kĺbov a spôsobujú lokálne poškodenie. Okrem toho môžu zápalové reakcie v kĺboch spôsobiť aj nádorové zmeny, poranenia a imunitné ochorenia, ako je reuma

Luxácia pately

Najmä psy malých plemien často trpia luxáciou pately. Za normálnych okolností sa koleno psa počas pohybu kĺže sem a tam ako sánky. Ak je žliabok v kolennom kĺbe príliš plytký alebo ak sú väzy kolena príliš dlhé, jabĺčko zo žliabku môže vyskočiť aj pri bežnom pohybe.

To vedie k silnej bolesti postihnutej nohy. Zviera potom zvyčajne kráča nápadne pomaly.

Pri spontánnom pohybe alebo naťahovaní sa koleno opäť vráti späť. Pes následne opäť chodí bez bolesti. Nestabilita však z dlhodobého hľadiska spôsobuje poškodenie kĺbovej chrupavky.

Bolesť kĺbov u psov: Aké sú príznaky?

Keďže existujú rôzne príčiny bolesti kĺbov, príznaky nie sú vždy rovnaké. Najčastejšie však môžete pozorovať nasledujúce príznaky bolesti kĺbov u psov:

 • Bolesť a z nej vyplývajúca nechuť k pohybu: typickým príznakom artrózy (najmä pri dysplázii bedrového kĺbu) je bolestivosť pri vstávaní po dlhšom odpočinku. 
 • Abnormálne pohyby (napr. krívanie) 
 • V prípade zápalu: Horúčka, nechuť k jedlu a úbytok hmotnosti, zhrubnutie kĺbu a zvýšená produkcia tepla. 

Aké možné diagnostické opatrenia?

Návšteva u veterinára sa zvyčajne začína podrobným rozhovorom s majiteľom (anamnéza). Tak môže veterinár ohraničiť možnú príčinu. Môže ísť napr. o prípadné poranenia alebo prítomnosť dysplázie bedrového kĺbu u rodičov psa.

Potom nasleduje všeobecné klinické vyšetrenie. Cieľom je určiť aktuálny zdravotný stav na základe životných funkcií, ako je napr. rektálna vnútorná telesná teplota.

Počas špeciálneho vyšetrenia pohybového aparátu má veterinár rôzne diagnostické možnosti. Mnohé zmeny na kĺboch a okolitých kostiach sa dajú nahmatať už pomocou rúk. Príčiny bolesti kĺbov psa sa dajú zistiť aj rôznymi funkčnými testami. 

Ak dôjde k zhrubnutiu kĺbových štruktúr, krepitácii (vŕzganiu pri trení kostí o seba), zmene veľkosti priestorov medzi kĺbami alebo ak sa objavia kostné cysty (nezhubné štruktúry podobné nádorom), veterinár už môže stanoviť diagnózu a prípadne určiť stupeň ochorenia. 

Na potvrdenie skutočnej diagnózy sú však zvyčajne potrebné zobrazovacie metódy, ako je röntgenové vyšetrenie, magnetická rezonancia (MR) alebo počítačová tomografia (CT). 

Zápalové bunky, ako sú neutrofilné granulocyty, možno zistiť aj odberom krvi alebo punkciou kĺbu. Synoviálna tekutina z dutiny kĺbu sa zvyčajne javí ako číra, viskózna tekutina. Ak je prítomný zápal, môže byť krvavá alebo hnisavá a veľmi zhrubnutá. 

Ako liečiť bolesť kĺbov u psov? 

Na odstránenie prvotných príznakov bolesti psa sa odporúčajú tieto symptomatické opatrenia:

 • Lieky na zmiernenie bolesti 
 • Masáže a šetrenie kĺbu 

Ďalšie terapeutické opatrenia sa líšia v závislosti od základného ochorenia a mali by sa vykonávať len podľa prísnej indikácie:

 • Pri zápale: Protizápalové lieky, antibiotiká, chladivé obklady 
 • Pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov (napr. artróza): Fyzioterapia, protizápalové lieky, akupunktúra, v prípade potreby chirurgické opatrenia 
 • Luxácia pately: V závislosti od závažnosti – chirurgická korekcia 

Aká je prognóza?

Prognóza zápalu kĺbov u psov je zvyčajne pomerne priaznivá – v závislosti od rozsahu a príčiny. Ak sú však kĺbové štruktúry príliš poškodené, často môžu k zlepšeniu viesť len chirurgické opatrenia, ako je napríklad spevnenie kĺbov.

Naopak, degeneratívne ochorenia, ako je artróza a reumatické ochorenia, sa nedajú liečiť kauzálne. Pomocou medikamentóznej a chirurgickej liečby sa však kvalita života psa môže výrazne zlepšiť.

Ako predchádzať bolesti kĺbov u psov?

Proti ochoreniam kĺbov u psov sa odporúčajú tieto profylaktické opatrenia:

 • Kontrolovaný chov a kúpa šteniat: Aby sa predišlo dedičným chorobám (napr. dysplázii bedrového kĺbu), je zdravý chov psov nesmierne dôležitý. Chovatelia by preto mali nechať všetky svoje chovné zvieratá vyšetriť veterinárom. Pri kúpe šteniatka by ste mali dostať zdravotný certifikát vydaný veterinárom. 
 • Pravidelný, primeraný pohyb: Uistite sa, že váš pes má pravidelný pohyb, treba sa však vyhnúť extrémnej námahe. 
 • Dbajte na vyváženú stravu a vyhnite sa nadváhe 
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.