Prvýkrát u veterinára

pes u veterinára

K veterinárovi bez strachu

Po tom, čo si Váš domáci miláčik zvykne na svoj nový domov, je čas na návštevu veterinára. Ten dokáže ihneď zistiť prípadnú infekciu alebo výskyt parazitov a odporučiť vhodnú liečbu.

Tipy na prvú navštevu u veterinára

Prvá návšteva býva rozrušujúca a spravidla predurčí, či bude Váš domáci miláčik navštevovať lekára bez alebo s obavami. Odporúčame sa k veterinárovi objednať dopredu, aby ste šteniatko ušetrili pred dlhým čakaním. Psíka odmieňajte obľúbenými maškrtami, aby si návštevu u lekára spojil s pozitívnymi zážitkami.

Pravidelné odčervovanie

Malý psík pravdepodobne absolvoval prvé očkovanie a odčervenie už u chovateľa. Od svojej matky získal škrkavky, ktoré organizmu pomáhajú vytvoriť si protilátky proti parazitom. Zviera by malo byť prvýkrát odčervené v 2. týždni života. Tento proces by mal byť zopakovaný každých 14 dní až do 12. týždňa života. Potom by malo nasledovať pravidelné štvrťročné či polročné odčervenie, pretože parazity oslabujú imunitný systém a zvyšujú tak riziko vzniku infekcie.

Dôležité očkovania

Rovnako ako ľudia, aj psy by mali byť očkované proti rôznych ochoreniam. Približne do 6. týždňa je organizmus malého psa chránený materským mliekom. Táto ochrana však postupne klesá. Do 10. týždňa života by mala byť zahájená prvá imunizácia aplikáciou vakcíny proti besnote. Ďalšie očkovanie by malo prebehnúť do 4 týždňov. Toto druhé očkovanie by malo obsahovať kombinovanú vakcínu proti nasledujúcim ochoreniam:

  • Besnota (povinné zo zákona)
  • Parvoviróza (infekčné ochorenie mačiek, ktoré sa prenáša na psy)
  • Leptospiróza (horečnaté bakteriálne ochorenie, tzv. krysia žltačka)
  • Psinka
  • Hepatitída (nákazlivý zápal pečene)

Táto druhá imunizácia proti parvoviróze, leptospiróze, psinke a hepatitíde by mala nasledovať do 4 týždňov. Očkovanie proti prvým trom ochoreniam chráni po dobu 1 roku, proti psinke a hepatitíde je potrebné preočkovanie po 2 rokoch. V prípade, že sa pes pohybuje v prostredí, kde je vysoká koncentrácia psov, odporúčame ho chrániť očkovaním pred psinkovým kašľom (infekčný kašeľ). Vakcína je dostupná v kombinovanej forme. V prípade použitia to prekonzultujte so svojím veterinárom.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.