Pretočenie žalúdka u psa

Pretocenie-zaludka-u-psa

Torzia žalúdka sa vyskytuje častejšie u veľkých plemien psov, ako je napr. nemecký ovčiak.

Torsio ventriculi je lekársky termín pre zvyčajne akútne pretočenie žalúdka u psov. Jedná sa o naliehavý zdravotný stav, preto včasné rozpoznanie a okamžitá lekárska pomoc môžu psovi zachrániť život.

Je pretočenie žalúdka u psov nebezpečné?

Torzia žalúdka u psov je veľmi nebezpečná, pretože môže vo veľmi krátkom čase viesť k smrti psa. Preto je nesmierne dôležité, aby ste príznaky rozpoznali včas a čo najskôr navštívili veterinára. Problém môže vyriešiť len bezodkladná operácia.

Ktoré psy sú náchylné na torziu žalúdka?

U stredne veľkých a veľkých plemien psov, ako sú nemecké dogy, bernardíni, nemeckí ovčiacialebodobermanije zvýšené riziko výskytu tohto život ohrozujúceho stavu – torzie žalúdka. Významnú úlohu pri vzniku ochorenia však zohrávajú aj iné rizikové faktory, ako napríklad návyky pri kŕmení, pohlavie alebo stres.

Príznaky: Aké sú príznaky torzie žalúdka u psov?

Náhla torzia žalúdka u psov je zvyčajne veľmi bolestivá. Preto sa u psov prejavujú výrazné príznaky koliky, pričom nasledujúce príznaky sú znakom torzie žalúdka u psov:

  • Celkový zdravotný stav sa v priebehu ochorenia postupne zhoršuje 
  • Pes má zvýšenú frekvenciu dýchania a viac dychčí 
  • Zvracia a odmieta žrať 
  • Slintá 
  • Obvod brucha psa sa zdá byť zväčšený a jeho brušná stena veľmi napätá 

Ako rýchlo si človek všimne torziu žalúdka u psa?

Akútne pretočenie žalúdka sa zvyčajne vyskytuje niekoľko hodín po jedle. Príznaky sa môžu objaviť veľmi rýchlo a postupne sa zhoršovať.

Kedy treba ísť k veterinárovi?

Najneskôr vtedy, keď váš pes vykazuje známky šoku, je najvyšší čas ísť k veterinárovi. Zúženie ciev totiž znamená, že krv psa už nemôže normálne cirkulovať. Dôsledkom je pokles krvného tlaku a zrýchlené pumpovanie srdca.

Prvými príznakmi sú apatia až bezvedomie, silná triaška, bledé sliznice a podchladené končatiny. Poponáhľajte sa, pretože teraz ide o život – každá minúta môže byť rozhodujúca.

Chorý zlatý retriever
Apatia a podchladené končatiny môžu byť prvými príznakmi torzie žalúdka.

Diagnostika: Ako diagnostikovať torziu žalúdka?

Keďže torzia žalúdka je vážny stav, mali by ste okamžite objasniť akékoľvek podozrenie a bezodkladne vyhľadať veterinára. Keď prídete k veterinárovi, opýta sa vás na anamnézu vášho psa. Na posúdenie krvného obehu skontroluje vitálne funkcie psa (napr. dychovú a srdcovú frekvenciu, telesnú teplotu, farbu slizníc a čas plnenia kapilár). Môže sa stať, že pes bude už potrebovať liek na stabilizáciu krvného obehu, aby sa mohlo pokračovať v dôležitom vyšetrení.

Na čo možno najrýchlejšiu diagnostiku torzie žalúdka použije veterinár zobrazovacie postupy, ako sú röntgen alebo ultrazvuk. Pre život ohrozujúcu zmenu polohy žalúdka je typické zobrazenie špicatej čiapočky na röntgenovom snímku, ktorá predstavuje posunutý žalúdok. Keď je tento znak viditeľný, ďalším krokom musí byť príprava na anestéziu a operáciu.

Terapia: Ako liečiť torziu žalúdka u psov?

Akútna torzia žalúdka je vždy urgentný stav, ktorý by sa mal riešiť chirurgicky čo najskôr. 

Zabezpečenie stabilného krvného obehu

Aby však bolo možné psa uspať, je dôležitý stabilný krvný obeh. Na tento účel potrebuje pes aplikáciu tekutín vo forme intravenóznej infúzie. Okrem toho veterinár odľahčí žalúdok prostredníctvom punkcie alebo žalúdočnej sondy.

Anestézia a chirurgický zákrok

Akonáhle sa krvný obeh do určitej miery stabilizuje, môže sa pristúpiť k anestézii a operácii.

Operácia sa začína otvorením brušnej dutiny. Tu veterinár skontroluje, či už žalúdok nepraskol a či nie je postihnutá aj slezina. Hľadá aj ďalšie možné zmeny, ako napríklad silný zápal alebo prítomnosť cudzieho telesa.

Až potom koriguje zmeny polohy (žalúdok a slezina). Ak sa mu podarilo odstrániť príčinu, prišije žalúdok k žalúdočnej stene (gastropexia), aby zabránil opätovnému pretočeniu žalúdka.

Liečba po operácii

Na zníženie pooperačných komplikácií, ako je napr. peritonitída, je potrebné monitorovanie vitálnych funkcií a medikamentózna liečba. Tá pozostáva z nasledujúcich prostriedkov:

  • Tekutinová terapia 
  • Lieky proti bolesti
  • Protizápalové lieky 
  • Antibiotiká 
  • Gastrorezistentné tablety 

Príčiny: Aké príčiny torzie žalúdka u psov?

Torzia žalúdka (torsio ventriculi) je zvyčajne spôsobená súhrou rôznych rizikových faktorov. Medzi ne patria najmä:

Faktor Popis
Vek: U dospelých psov (päť rokov a viac) je pravdepodobnosť pretočenia žalúdka vyššia.
Kŕmenie:  Veľké porcie jedla po dlhšom čase bez jedla, ako aj prehĺtanie vzduchu vedú k zvýšeným zmenám polohy žalúdka. 
Genetika: Potomkovia chorých psov majú zvýšené riziko vzniku torzie žalúdka.
Pohlavie:  Torzia žalúdka postihuje častejšie psov ako sučky.
Ročné obdobie: V zimných mesiacoch od novembra do januára možno pozorovať nárast počtu prípadov ochorenia.
Plemeno: Často sú postihnuté najmä veľké plemená psov.
Stres: Veľké vzrušenie môže viesť k torzii žalúdka.
Predošlé ochorenie: Ak váš pes už mal torziu žalúdka, riziko opätovnej torzie je približne 80 percent.

Predpokladá sa, že šantenie po jedle alebo príliš veľké porcie môžu viesť k pretočeniu žalúdka. Či je to skutočne pravda, zatiaľ nie je isté, pretože torzia žalúdka sa vyskytla aj u psov s prázdnym žalúdkom. Nedá sa však vylúčiť, že to môže prispieť k pretočeniu žalúdka.

Ako dochádza k torzii žalúdka u psov?

Pri zmene polohy sa pozornosť sústreďuje na pridržiavací aparát, ako aj na stav naplnenia žalúdka. Takzvaný žalúdočný väz (ligamentum hepatogastricum) sa u postihnutých psov natiahne do dĺžky, čím žalúdok získava na pohyblivosti. V dôsledku pretočenia okolo pozdĺžnej osi (torzia), ako aj okolo priečnej osi (volvolus) sa však uzatvára nielen vývod žalúdka, ale aj vchod. To znamená, že natrávená hmota už nemôže prejsť ďalej do čreva.

V priebehu ochorenia sa žalúdok naplní natoľko, že natrávená hmota vedie k zvýšenej tvorbe plynu v žalúdku. V závislosti od závažnosti to môže viesť k závažnému roztiahnutiu (dilatácii) žalúdka. Keďže slezina susedí so žalúdkom, zvyčajne sa tiež prekrví a posunie.

Ak je postihnutý okolitý cievny systém, môže torzia žalúdka viesť aj k život ohrozujúcemu šoku. V dôsledku zablokovania žilových ciev sa krv ochudobnená o kyslík už nemôže dostať do srdca – vážny stav.

Prognóza: Koľko sa dožíva pes s torziou žalúdka?

Vo väčšine prípadov dochádza k torzii žalúdka náhle – bohužiaľ, liečba je preto často príliš neskorá. Miera úmrtnosti je pomerne vysoká v dôsledku početných komplikácií, akými sú šok a nekróza steny žalúdka (odumreté tkanivo), preto môže rýchle ošetrenie psovi zachrániť život.

Treba mať na pamäti, že aj včas odhalená torzia žalúdka môže byť po správnej chirurgickej liečbe fatálna, napríklad v dôsledku srdcovej arytmie. Dobrý pooperačný postup je preto tiež veľmi dôležitý.

Prevencia: Ako predchádzať torzii žalúdka

Torziu žalúdka môžu podporovať rôzne faktory. Ak sa im vyhnete, môžete znížiť riziko vzniku tohto ochorenia.

Preto je lepšie dávať psovi niekoľkokrát denne menšie porcie, aby nemal preťažený žalúdok. Dbajte tiež na to, aby si pes po kŕmení mohol oddýchnuť a príliš sa nehýbal.

Pre dobré zdravie vášho psa sa tiež odporúča zabezpečiť prostredie bez stresu.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.