Bernardín (Svätobernardský pes)

Bernardín pes

Bernardín je mohutný, no mierumilovný pes.

So svojím slávnym predkom Barrym, ktorý spod lavín údajne zachránil viac ako 40 ľudí, má dnešný bernardín len málo spoločného. Je príliš ťažký a mohutný na to, aby mohol byť využívaný pri záchrane ľudí uviaznutých v snehu. Tento pes si však dodnes zachoval svoju vrodenú ochotu pomáhať a lásku k deťom. Čím sa toto plemeno ešte vyznačuje, sa dozviete v tomto článku. 

Profil bernardína

Krátky popis: Bernardín alebo tiež svätobernardský pes je jedným z najväčších a najťažších plemien psov na svete. Dnes tieto psy obľúbené najmä ako rodinné psy. 
Výška v kohútiku:  65-90 cm
Hmotnosť: 60-80 kg
Priemerná dĺžka života:  8-10 rokov
Cena: od 1.500 Eur
Povaha: pokojný, vyrovnaný, citlivý, ostražitý, dobromyseľný 
Srsť: krátkosrstý alebo dlhosrstý 
Farba srsti: biela s červenohnedou alebo červenohnedá s bielou v rôznych odtieňoch, biele znaky povolené 
Náročnosť výchovy:  stredná
Náročnosť na starostlivosť:  nízka
Potreba pohybu:  stredná
Pôvod: Švajčiarsko 

Výzor: Majestátny obrovský pes 

Dokonca aj ľudia, ktorí psov neobľubujú, spoznajú bernardína na prvý pohľad. Niet sa čomu čudovať: mohutná hlava s trojuholníkovými ušami, pevný krk a silné telo dodávajú tomuto plemenuimpozantný vzhľad. 

Do akej veľkosti bernardíny narastú?  

Svätobernardský pes je skutočne veľmi veľký: s výškou v kohútiku až 90 centimetrov u samcov a telesnou hmotnosťou až 80 kilogramov patrí bernardín k najväčším a najťažším plemenám psov na svete. Sučky sú o niečo menšie, s výškou ramien do 80 cm. 

Dva varianty srsti 

Pôvodne mali bernardíny krátku srsť. Medzičasom vznikol aj dlhosrstý variant plemena, pri ktorom je srsť hladká a tesne prilieha k telu. Mierne vlny sú povolené. Dnes sú dlhosrsté bernardíny ešte obľúbenejšie než tie pôvodné krátkosrsté. 

3 fakty o farbe bernardína 

  • Farba srsti je biela s červenohnedou alebo červenohnedá s bielou v rôznych odtieňoch. 
  • Biele znaky na hrudi, labkách, nose, krku a špičke chvosta sú podľa štandardu výslovne žiaduce. 
  • Biely golier a symetrická tmavá maska dotvárajú obraz dokonalého psieho velikána.

Povaha: Dobrosrdečný ale ostražitý

Priaznivci tohto plemena nie nadarmo hovoria: ako veľké je telo, také veľké je srdce bernardína. Je to pokojný a vyrovnaný pes, ktorého len tak niečo nerozhodí. 

Zároveň je však tento statný pes veľmi citlivý a potrebuje blízky kontakt s ľuďmi. Svojho majiteľa chráni a jeho blízkosť často vyhľadáva.  

Môže byť bernardín nebezpečný? 

Bernardíny môžu byť veľmi teritoriálne a ostražité. Niektorí zástupcovia tohto plemena majú aj ochranársky inštinkt. Tieto vlastnosti robia z bernardína spoľahlivého strážneho psa. 

Voči cudzím psom sa bernardín často správa odťažito až nepriateľsky. To ho však nerobí nebezpečným. 

Namiesto toho sa bernardíny považujú za “dobromyseľné“. V prípade, že je bernardín dobre socializovaný, sa táto jeho vlastnosť v prítomnosti jeho blízkych prejaví. 

Nemali by ste však podceňovať jeho obrovskú silu. Aby vás bernardín počúval, potrebuje dôkladný tréning. To zahŕňa aj dôsledný výcvik na vodítku.

Inak sa môže stať, že tvrdohlavý bernardín na prechádzke “povedie” svojho majiteľa, a nie naopak. Keď už objaví niečo vzrušujúce a chce sa k tomu rozbehnúť, človek na druhom konci vodítka ho len ťažko dokáže zastaviť.

Je výchova bernardína jednoduchá? 

Bernardín je známy svojou tvrdohlavosťou. Ak však bude pevne začlenený do rodinného kruhu, kde sa mu dostane potrebnej dôslednosti a predovšetkým lásky a náklonnosti, bude z neho poslušný a verný spoločník. 

Tip na čítanie:Základný výcvik šteniatok. 

Chov: Je bernardín pre mňa vhodným psom?

Čo potrebujete vedieť o chove psa tohto plemena? Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie informácie. 

Je bernardín rodinný pes? 

Dobre socializované bernardíny milujú deti a majú veľa trpezlivosti aj s malými deťmi. Najlepšie to však funguje vtedy, keď si bernardín na deti zvyká už od šteniatka. No aj dospelí zástupcovia plemena si na malé deti rýchlo zvyknú. 

Mimochodom: Bernardíny zvyčajne dobre vychádzajú s mačkami v jednej domácnosti.

Je možné, že niektorí zástupcovia plemena prejavujú veľký ochranársky inštinkt. Mali by ste to dostať pod kontrolu už v začiatkoch, aby nedochádzalo k nebezpečným situáciám, napríklad pri prijímaní návštev. 

Pozor: Bernardín je hravý a prítulný – aj dobre mienené “šťuchnutie” môže batoľa zhodiť na zem. 

Je bernardín psom vhodným pre začiatočníkov? 

Akokoľvek sú títo štvornohí priatelia sympatickí: Vzhľadom na kombináciu svojej veľkosti a tvrdohlavosti nie sú bernardíny vhodnými psami pre začiatočníkov. 

Avšak s pomocou psej školy, psieho trénera a dôkladnej prípravy môžu psa chovať aj odhodlaní začiatočníci. 

Je bernardín mestský alebo vidiecky pes? 

Jedno je isté: Bernardín sa najlepšie hodí k ľuďom, ktorí mu môžu ponúknuť dom so záhradou. Tento pes sa do malého nájomného bytu nehodí. Pobyt v koterci by bol pre toto oddané plemeno taktiež utrpením. 

Ušetrite svojmu bernardínovi časté chodenie po schodoch alebo po hladkých podlahách, na ktorých by sa mohol pošmyknúť. Týmto spôsobom ochránite kĺby aj svaly svojho psa. 

Slintanie

Mali by ste si byť vedomí toho, že bernardíny majú tendenciu silno slintať. Škvrny od slín na nohaviciach, kreslách a gauči sú súčasťou spolužitia s týmto bývalým horským psom. 

Šport a aktivity: Koľko pohybu bernardín potrebuje?

Potreba behu a množstvo energie bernardína sú mierne. Ťažký bernardín je preto na psie športy skôr nevhodný, no napriek tomu potrebuje pohyb v prírode. Dlhšie prechádzky sú nevyhnutnosťou. 

Tradičné zamestnanie 

Inšpirácia pre všetkých fanúšikov bernardínov: Švajčiarska nadácia Barry du Grand St. Bernard prikladá tradičnému využitiu bernardína veľký význam. Bernardíny z chovateľskej stanice sa využívajú ako ťažné psy a pri sociálnej práci s ľuďmi. 

Vycvičené bernardíny navštevujú domovy dôchodcov a opatrovateľských služieb a využívajú sa pri animoterapii (terapia pomocou zvierat). 

Zdravie a starostlivosť: Je plemeno bernardína náchylné na choroby?

Vďaka snahám mnohých chovateľských klubov bernardínov sa podarilo dosiahnuť, že plemeno je zdravšie a odolnejšie. Dedičné ochorenia sa vyskytujú stále, ale oveľa menej často ako pred niekoľkými rokmi. 

Typické ochorenia bernardínov 

Tak ako u všetkých veľkých plemien, aj u bernardína patria medzi jeho slabé stránky najmä kĺby. Medzi častejšie ochorenia patria: 

Aby sa takýmto chorobám predišlo, potenciálni kupujúci by mali kupovať šteňa len od chovateľa, ktorý môže poskytnúť dôkaz o zdraví všetkých zvierat použitých na chov. 

Dôležité: Bernardíny potrebujú v lete chladné miesto na odpočinok. Neznášajú teplo.

Koľko rokov sa bernardín dožije? 

Priemerná dĺžka života bernardína je rovnako ako u väčšiny veľkých psov menej ako desať rokov. 

Čím lepšie a pozornejšie sa budete o svojho bernardína starať, tým viac radostných rokov s ním prežijete. 

Potrebujú bernardíny veľa starostlivosti? 

Dlhosrsté psy by ste mali kefovať každé dva až tri dni. V opačnom prípade hrozí riziko splstnatenia srsti. Krátkosrsté bernardíny potrebujú oveľa menej starostlivosti o srsť, no pravidelné kefovanie srsti si užívajú. 

Okrem toho je potrebné venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o oči. Keďže dolné viečko bernardínov ovísa, oči majú tendenciu častejšie slziť. 

Výživa: Najdôležitejšie tipy

Správna výživa pre šteňatá bernardína 

Majitelia šteniat a mladých psov veľkých plemien musia dávať veľký pozor na to, aby ich štvornohý priateľ nerástol rýchlejšie ako jeho kosti. Ak pes v období rastu dostáva príliš veľa kalórií a bielkovín, môže to viesť k výrazným problémom s kostrou. 

Veterinár vám môže dať tipy na správnu výživu šteniat, ako aj hmotnostné tabuľky pre psov veľkých plemien, ktoré slúžia na orientáciu. Krmivo pre šteňatá a mladé psy veľkých plemien je optimálne prispôsobené zdravému rastu vášho psa. 

Nadváha: Veľké nebezpečenstvo pre bernardínov 

Príliš veľa potravy škodí aj dospelým psom. Nadmerná hmotnosť je pre kĺby veľmi nebezpečná. Preto dbajte na to, aby váš štvornohý priateľ nemal kilá navyše. Svojho dospelého psa sem tam odvážte na váhe u veterinára. 

Aby ste predišli obávanému pretočeniu žalúdka, mali by ste dbať na to, aby mal pes po jedle dostatok odpočinku. 

História: Od záchranárskeho až po rodinného psa

Bernardín je pomenovaný podľa hospicu založeného okolo roku 1050 na Veľkom Svätobernardskom priesmyku. Od polovice 17. storočia tam mníchom na túrach po snehu pomáhali psy. 

Barry, prvý bernardín 

Mimoriadne slávnym sa stal „lavínový“ pes Barry, ktorý sa narodil okolo roku 1800. Údajne zachránil životy niekoľkým desiatkam ľudí. Až po jeho smrti v roku 1814 sa začal chov bernardínov. V roku 1884 Švajčiarsko vyhlásilo bernardína za národného psa.  

Barryho dnes môžete obdivovať ako vypchatý exponát v Prírodovednom múzeu v Berne. Aspoň čiastočne, pretože v roku 1923 pracovníci múzea Barryho vybavili väčšou hlavou a dlhšími nohami, aby ho prispôsobili modernejšiemu vzhľadu bernardína.  

K väčšej hmotnosti okrem iného prispelo aj kríženie s novofunlandským psom v 19. storočí – dnešné bernardíny sú približne dvakrát ťažšie ako bol Barry. 

A súdok pálenky na krku? Mýtus! Dnes sa na záchranárske účely používajú obratnejšie psy. Na pamiatku Barryho dnes existuje lavínový vysielač (LVS) s názvom “Barryvox“. 

Ktoré plemená sú podobné bernardínovi? 

Máte slabosť pre veľké psy, ktoré vyzerajú ako bernardíny? Švajčiarske národné psy sú okrem iného príbuzné novofunlandskému psovi. Ďalšie podobné plemená sú pyrenejský mastif, landseer a leonberger.

Známymi sú aj švajčiarske horské a salašnícke psy, z ktorých najväčší je veľký švajčiarsky salašný pes.

Svätobernardský pes © Rita Kochmarjova / stock.adobe.com
V minulosti sa bernardín cítil ako doma obklopený snehom. Dnes mu je lepšie na dvore rodinného domu.

Kúpa: Kde nájdem svojho bernardína? 

Hľadáte bernardína? Ak máte radi klasiku, môžete vyskúšať šteniatko zNadácie Barry du Grand St. Bernard. V najstaršej chovateľskej stanici tohto plemena na svete sa každoročne narodí približne 20 šteniat.

Ako nájsť správneho chovateľa 

Dokonca aj vo svojej domovine, vo Švajčiarsku, sa plemeno bernardína vyskytuje pomerne vzácne. V mnohých krajinách počet bernardínov mierne klesá. Napríklad v Nemecku bolo v roku 2020 oficiálne zaregistrovaných približne 280 šteniat bernardína. 

S trochou trpezlivosti však môžete nájsť vhodného chovateľa prostredníctvom klubov chovateľov bernardínov. Pri rozhovore s chovateľom sa zaujímajte aj o zdravotné prehliadky chovných psov. 

Zriedkavo sa bernardíny vyskytujú aj v útulkoch. Ak máte záujem o už staršieho psa, skúste sa obrátiť na združenie Bernardíny v núdzi.

Koľko stojí šteniatko bernardína? 

Šteňa z Nadácie Barry stojí 2 600 švajčiarskych frankov, čo zodpovedá približne 2 500 eurám – bežná cena za čistokrvného psa vo Švajčiarsku. 

Je bernardín bojové plemeno? 

V mnohých krajinách je chov takzvaných “bojových psov” alebo “psov uvedených na zozname” možný len v obmedzenej miere alebo je úplne zakázaný. Preto sa mnohí ľudia kvôli jeho veľkosti pýtajú: Je bernardín bojový pes? Jasné, že nie je! Bývalý horský záchranár do zoznamu psov bojových plemien zaradený nie je. 

Bernardín šteňa © Евгения Шихалеева / stock.adobe.com
Šteniatka bernardína sú roztomilé, ale vzácne.

Záver: Psia láska v XL formáte 

Pre milovníkov psov, ktorí majú dostatok priestoru a najlepšie aj skúsenosti so psami, je bernardín verným a priateľským spoločníkom. 

Manipuláciu s takým veľkým psom v každodennom živote by ste však nemali podceňovať. Treba podporiť aj súčasné úsilie mnohých chovateľov o zníženie hmotnosti a zlepšenie zdravia.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.