Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je celosvetovo známy pracovný a rodinný pes.

Nemecký ovčiak je najrozšírenejším psím plemenom na svete. Vďačí za to svojej učenlivej a radostnej povahe a ľuďom orientovanému naturelu. Sú to všestranní psi vhodní pre rodinný život.

Rysy

Máloktorý iný čistokrvný pes je tak univerzálne použiteľný ako nemecký ovčiak. Pôvodne bol chovaný ako pastiersky pes. Teraz je používaný ako služobný a strážny pes pre políciu, alebo v armáde, a ako záchranný alebo terapeutický pes. Využíva sa aj pri vyhľadávaní ľudí v lavínach a ako asistenčný pes. Nielen vo svojej domovskej zemi (Nemecko), ale po celom svete je najdôležitejším psím plemenom.

Sebaistí, robustní a ľahko ovládateľní

Žiadny muž alebo stroj nemôže nahradiť prácu tohto odvážneho, vytrvalého a spoľahlivého psa. Jeho výdrž, odolnosť a sebavedomie sú legendárne. Vďaka svojej skvelej inteligencii, schopnosti učiť sa a obrovskej ochote pracovať prijíma rychlosťou blesku nové výzvy. Je preto vhodný pre takmer akúkoľvek úlohu, ktorú sme pre neho pripravili. Okrem toho je veľmi orientovaný na človeka. Svojmu majiteľovi je verný a spoľahlivý. Takže je to kombinácia robustnosti, vytrvalosti, spoľahlivosti, a ľahkej ovládateľnosti, čo robí z nemeckého ovčiaka tak populárne plemeno a predurčuje ho pre najrôznejšie úlohy.

Pracovný pes ako rodinný pes?

Jeho lojalita a spoľahlivosť urobili z nemeckého ovčiaka obľúbeného rodinného psa. V skutočnosti je tento štvornohý kamarát, pokiaľ mu dáme dostatok práce a pohybu, skvelým partnerom a spoločníkom, ktorý sa hodí pre rodinný život. Dobre socializovaní ovčiaci majú veľmi radi deti a tolerujú ostatné domáce zvieratá. Predpokladom pre rodinný život tohto aktívneho psa je to, že vždy bude fyzicky a mentálne vyťažený. U psov, ktorí sú nedostatočne zamestnaní, sa môžu vyvinúť zle návyky, ktoré sú inak pre toto plemeno cudzie. Stavajú sa nervózni a preberajú kontrolu. Každodenný život sa s nimi stáva zložitejší. Fyzicky aj duševne vyžití ovčiaci sú prínosom pre každú rodinu. Sú spoluhráči, športoví kamaráti, a neuveriteľne verní ochráncovia.

Vzhľad

V kohútiku merajú samci 60 až 65 cm, samice merajú 55 až 60 cm. Nemecký ovčiak sa riadi medzi stredné až veľké plemená. Jeho dobre stavané telo ho priamo určuje ako pracovného psa. Je robustný a silný, ale vždy atletický a agilný. Akákoľvek tendencia k ťažkopádnosti je vylúčená. Má široký a silný postoj, ktorý ukazuje obrovskú vytrvalosť.

Klinovitá hlava je primeraná veľkosti tela, končí priamym ňufákom, ktorý je čierny. Pes má 42 zubov a úplný nôžkový skus. Jeho vzpriamené dopredu smerujúce uši, rovnako ako temné mierne šikmé oči dávajú nemeckému ovčiakovi bdelý a pozorný výraz.

Farebné varianty a typy osrstenia

Dlhú dobu boli v chovateľskom štandarde FCI, v ktorom je nemecký ovčiak zaradený pod číslom 166 v skupine ovčiarskych, pastierskych a poháňačských psov, povolení len psi s krátkou srsťou. Chlpy by mali priliehať tesne k telu a byť vystužené hustou podsadou, ktorá spoľahlivo ochráni psa pred snehom, dažďom alebo chladom.

Až v roku 2008 bol dlhosrstý typ zaradený do štandardu FCI. Dlhé, mäkké vrchné chlpy, ktoré v tejto variante nie sú tak priľahlé k telu. Vytvárajú na ušiach, nohách a chvoste klenuté vlajky a nohavice. Chlpatý krk má charakteristickú hrivu. Farby srsti sú čierne s hnedými, žltými alebo so svetlo šedými odznakmi, šedej s hnedými odznakmi, ale existuje aj čierny alebo vlkošedý nemecký ovčiak.

Bieli ovčiaci

Napriek tomu sa vo vrhoch nemeckého ovčiaka občas objaví biela farba, štandard FCI považuje od roku 1933 túto farbu za chybu. V roku 1968 „Shepherd Dog Club of America“, ktorý zodpovedá za štandard „American Kennel Club“ túto farbu tiež zakázal. Dnes je jedinou výnimkou, ktorá stále zapisuje biele ovčiaky do plemenných kníh „Canadian Kennel Club“. Od roku 2011 vedie FCI „bieleho ovčiaka“ ako samostatné plemeno pod názvom biely švajčiarsky ovčiak. Šteňatá bieleho nemeckého ovčiaka však nesmú byť pripustené s bielym švajčiarskym ovčiakom, a preto nemôžu byť registrované ako také.

hnedý nemecký ovčiak na tréningu

Chov, šľachtenie pre vzhľad a šľachtenie pre prácu

Nemecký ovčiak sa stal v priebehu svojho chovu väčší a väčší. Kritici sa sťažujú, že táto telesná stavba nemá nič spoločného s pôvodným typom, ktorý bol omnoho ľahší, menej svalnatý, ale agilnejší a obratnejší. Spor medzi chovateľmi viedol k tomu, že dnes je rozdiel medzi dvoma odlišnými líniami: na jednej strane šľachtenie pre vzhľad, s mierne objemnejšou postavou a šikmým chrbátom (“hatchback”). A na druhej strane výkonnostný chov, ktorý uprednostňuje ľahší typ a kladie dôraz na vlastnosti dobrých služobných psov.

História

Predkovia nemeckého ovčiaka pravdepodobne žili v Nemecku už v 7. storočí. Psi, ktorí boli predkovia tohto plemena, mali v tejto dobe pomerne širokú škálu úloh. Hoci ich hlavnou úlohou bolo stádo a jeho riadenie, súčasne však mali dohliadať a chrániť i veci pastiera. Avšak história nemeckého ovčiaka, ako ju poznáme dnes, oficiálne začína až koncom 19. storočia. V roku 1871 zahájil pruský dvorný jazdec Max von Stephanitz, ktorého dnes považujeme za zakladateľa tohto plemena, cieľový chov týchto všestranných psov.

Hector z Linksrheinu alias Horand z Grafrathu

Stephanitz zaznamenal obrovský úspech so psom “Hektor von Linksrhein”, ktorého po kúpe v roku 1898 premenoval na “Horand von Grafrath”. Horand bol prvým psom registrovaným v plemennej knihe v novo založenom „Združenie pre nemeckých ovčiackych psov” (SV). Stephanitz sa vďaka nemu a jeho bratovi “Luchs von Sparwasser” podieľal na celom šľachtení. Horand von Grafrath a Luchs von Sparwasser, rovnako ako fena “Mari von Grafrath” sú dnes považované za zakladateľov plemena nemeckého ovčiaka. Rodokmeň väčšiny nemeckých ovčiackych psov siaha až k nim.

Nemecký ovčiak bol vyhľadávaným vojenským psom nielen na nemeckej strane, ale tiež na strane spojencov. Avšak preslávil sa hlavne kvôli službe v koncentračných táboroch a ako verný spoločník Adolfa Hitlera. Niekoľko fotografií nacistickej propagandy ukázalo Hitlera so svojím nemeckým ovčiackym psom “Blondi”. Navzdory tomuto stigmatu a silnej decimácii behom druhej svetovej vojny bolo plemeno schopné rozšíriť sa po vojne. Skoro sa stalo jedným z najvyhľadavanejších plemien psov na svete. So zmenou orientácie z pracovných psov na rodinné psy, tiež ťažil nemecký ovčiak a ako taký sa stával stále populárnejší.

Typické choroby

Bohužiaľ sa pri chove rozšírilo tiež množstvo typických chorôb tohto plemena. Napríklad, “dysplázia bedra” (HD), ktorá sa dnes vyskytuje u mnohých psích plemien, bola po prvykrát zistená u nemeckého ovčiaka. Ďalším typom ochorenia kĺbov, s ktorým sa plemeno musí opakovane stýkať, je “dysplázia lakťa” (ED) a degeneratívna “lumbosakrálna stenóza” (DLSS) alebo “cauda equina syndrom”, čo vedie k paralýze. Okrem toho sa u nemeckých ovčiakov vyskytuje viac očných ochorení a alergií.

dve šteniatka nemeckého ovčiaka

Chovateľská hodnota

Genetické testovanie chovných zvierat sú navrhnuté tak, aby znížili výskyt dedičných ochorení. Takzvaná chovateľská hodnota poskytuje informácie o tom, do akej miery je možné, že šteňa ochorie. Psi, ktorí majú genetické predispozície, sú z chovu vylúčené. Pokiaľ máte záujem o nemeckého ovčiaka, mali by ste sa určite spýtať, či chovateľ spravil všetky odporúčané testy. Predpoklad je, že pokiaľ si kúpite šteňa od uznávaného chovateľa, ktorý vynaloží čas a peniaze na zdravie svojich psov Vám ochotne poskytne informácie. Je zrejmé, že zdravé a skontrolované šteňa nemôže byť kúpené za málo peňazí. V porovnaní s inými plemenami psov je cena čistokrvného šteňaťa nemeckého ovčiaka približne 800 EUR celkom prijateľná.

Ako vybrať správneho chovateľa?

Než si vyberiete chovateľa, mali by ste vedieť, prečo si chcete kúpiť nemeckého ovčiaka. Väčšina chovateľov sa teraz špecializuje na rôzne línie a podľa toho podporuje rôzne charakteristiky svojich chovných zvierat. Ako silné bude jeho nutkanie dávať pozor alebo pracovať, závisí v neposlednej rade na línii plemena. Spýtajte sa najprv, či chová psy pre vzhľad alebo čisto pre výkon. Vyberte si chovnú stanicu, ktorá najlepšie vyhovuje Vašim potrebám a očakávaniam. Ale aj keby ste chceli svojho psa ako čisto rodinného, mali by ste si byť vedomí toho, že i ovčiaci z línie pre vzhľad majú stále veľkú ochotu učiť sa a pracovať a nebudú spokojní s krátkymi prechádzkami okolo bloku.

Čím krmiť nemeckého ovčiaka?

Úroveň aktivity Vašeho psa tiež určuje, ktoré jedlo je pre Vašeho psa najlepšie. Je zrejmé, že psi, ktorí trávia niekoľko hodín denne prácou a veľa sa pohybujú, majú iný energetický požiadavok než rodinní psi, ktorí obvykle majú dlhšiu dobu odpočinku. V podstate však všetci psi, bez ohľadu na to, aké úlohy plnia, nesmú postrádať proteíny, minerály a vitamíny pre svoj zdravý vývoj. Najdôležitejším zdrojom bielkovín pre psa je mäso, ktoré by malo tvoriť asi 70 percent stravy. Môžete ho psom dať vo forme hotových jedál, či už varených alebo surových (kľúčové slovo “BARF”). Ovocie a zelenina sa odporúča okolo 20-30%, aby poskytli Vašemu psu ďalšie dôležité vitamíny a minerály. Príliš mnoho obilnín alebo dokonca cukru nie je vhodné pre zdravie psa.

Potreby na výživu sa líšia, tak ako u iných plemien psov, v závislosti od veku, úrovne aktivity a zdravotného stavu. V obchode zoohit nájdete aj špeciálne vyvinuté krmivo pre nemeckého ovčiaka.

Pozor na príliš rýchly rast

Ovčiaci, podobne ako mnoho iných veľkých plemien, sú náchylní k problémom s kĺbami. Je dôležité zabrániť tomu, aby príliš rýchlo vyrástli. Ako ukazujú štúdie, ochorenie dysplázia bedrového kĺbu nie je spojená len s genetickou predispozíciou, ale tiež sa štýlom kŕmenia. Strava s príliš vysokou energetickou hodnotou a s veľkým obsahom tuku urýchľuje už aj tak rýchly rast šteňat a môže dokonca v starobe spôsobiť problémy s kĺbami. Preto si nechajte od chovateľa poskytnúť presné odporúčanie na kŕmenie a venujte pozornosť vhodnej výžive šteňaťa. Chovateľ vám tiež poradí, aby ste nepreťažovali šteňa tréningom. Najprv by ste sa mali úplne vyhnúť chôdzi po schodoch. Odpočinok podporuje zdravý vývoj kostí a kĺbov.

jarne_dobrodruzstva_pes
concept for life granule pre psov

Starostlivosť

K zdravému psiemu životu patrí dobrá strava, vhodný druh pohybu a samozrejme správna starostlivosť o Vašeho štvornohého priateľa. Starostlivosť o srsť nemeckého ovčiaka je pomerne jednoduchá, pravidelné česanie alebo kefovanie je nevyhnutné pre zdravú štruktúru srsti. Tiež zásadné je pravidelné odčervnenie a očkovanie u veterinára. Okrem toho by ste mali skontrolovať oči, uši a pazúry. Tiež oni občas vyžadujú čistenie alebo skrátenie. Pokiaľ nastane nejaký problém je nutná kontrola u veterinára.

Držanie nemeckého ovčiaka

Samozrejme, pokiaľ sa rozhodnete prijať do Vašej rodiny nemeckého ovčiaka, mali by ste si najprv premyslieť nielen starostlivosť o nich a stravu, ale tiež ich využitie. Predkovia nemeckého ovčiaka boli primárne pracujúci psi a ako takí tiež chceli byť “využívaní” aj v rodine. Pre harmonické spolužitie je nevyhnutné dostatočné fyzické a duševné zamestnanie Vašeho psa. Ako majiteľ nemeckého ovčiaka by ste nemali mať len túžbu, čas na spoločné dlhé prechádzky a jazdu na bicykli, ale tiež nájsť využitie pre Vašeho psa, ktorý miluje pohyb a učenie vo forme psích športov alebo tréningu.

Športový rodinný pes

Vďaka svojej všestrannosti miluje nemecký ovčiak takmer všetky psie športy, agility a dogdance a poslušnosť. Naviac jeho vynikajúci čuch predurčuje, aby stopoval alebo trénoval mantrailing. I pre rodinné ovčiaky sa odporúča záchranárčina, obrana alebo stráženie. Bez ohľadu na to, pre aké športové a psychické zamestnanie sa rozhodneme. Rýchlo uvidíte prvé pozitívne dôsledky pre Vašeho psa a Váš vzájomný vzťah. Psi, ktorí dostatočne trénujú telo a myseľ, si môžu nielen užívať lepší odpočinok a zotavovanie, ale sú tiež viac vnímaví k učeniu sa. Tí, ktorí majú dostatok času na výcvik zdatnosti nemeckého ovčiaka, budú odmenení veľmi láskavým, športovým a verným rodinným psom.

Súvisiace články
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.