Ako zabaviť šteniatko

šteniatko hra

Priniesli ste si domov šteniatko? Najlepšie je ísť na neho pomaly. Už samotné zvykanie si na nové prostredie je pre šteniatko veľmi náročné. Na začiatok je dôležité, aby ste dali šteniatku pocítiť, že je v bezpečí. Najneskôr po pár dňoch uvidíte, že šteniatko začína byť aktívne. Tu sa naskytá otázka: Ako najlepšie zamestnať šteniatko? Jedno je isté: Nudiť sa s Vaším malým psíkom určite nebudete!

Zabavte šteniatko preskúmavaním svojho okolia

Vezmite svoje ťarbavé šteniatko na objaviteľskú prechádzku. Preskúmavajte blízke okolie a začnite pritom pomaly (napr. v záhradke pred domom). Dôležité: Zachovajte si stále pokoj a Váš psík tak vycíti, že nemusí mať z neznámeho terénu žiadny strach. Súčasne precvičujete, že sa Vaše šteniatko učí s istotou vonku vykonávať svoju potrebu. Ďalej krátke jazdy autom, návšteva veterinára a prvé návštevy priateľov patria tiež k malým dobrodružstvám, ktoré sú pre šteniatka dôležité. V tejto fáze musí veľa spoznávať, aby z neho vyrástol uvoľnený mladý pes.

Formovanie a socializácia

Obdobie medzi 8. a 16. týždňom života sa považuje za citlivú fázu, počas ktorej zohrávajú dôležitú úlohu formovanie a socializácia. Nechajte svoje šteniatko spriateliť sa s mačkou a stretnite sa s inými šteniatkami v škole pre psov. Dobre socializované šteniatka zostanú aj neskôr uvoľnené a nenechajú sa vyviesť z rovnováhy inými psami. Ak navštevujete školu pre šteniatka, môžete sa tiež opýtať na výcvikové hodiny pre mladých psov, pretože Váš malý spoločník sa musí ešte veľa naučiť. Zamestnanie šteniatka prostredníctvom školy pre psov je skvelý spôsob, ako skombinovať zábavu a učenie.

Učiť sa? S chuťou!

Učenie nepatrí len do školy pre psov. Môžete ho integrovať do každodenného života mnohými spôsobmi. Opakovaním lekcií si ich Vaše šteniatko zapamätá. Precvičujte vždy len zopár minút jedno cvičenie a potom sa vráťte k predošlej činnosti. To udrží Vaše šteniatko koncentrované. Veľa ho chváľte a nikdy netrestajte. Vždy keď urobí niečo správne, odmeňte ho. Na to nepotrebujete žiadne nezdravé maškrty. Ideálne je začať s vysokohodnotným krmivom pre šteniatka do šiestich mesiacov, ktoré je optimálne prispôsobené potrebám mladého psa. Vrecko s krmivom noste so sebou, aby ste vždy mali poruke malú maškrtu.

Happy Dog granuly

Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior

  • Kompletné krmivo pre šteňatá a mladé psy malých plemien od 4 týždňov do 12 mesiacov
  • 29% obsah bielkovín: stráviteľné hydinové mäso a korenený losos ako vysoko kvalitný dodávateľ energie
  • Novozélandská mušľa slávka zelenoústa bohatá na glukosamín a chondroitín pre podporu kĺbov a chrupaviek

Tipy na tréning a odmenu

Dôležité: Mladé psy sa dokážu koncentrovať len krátko. Trénujte teda len zopár minút a tréning končite vždy úspešne a s maškrtou. Ako lahodnú odmenu použite hlavné krmivo svojho psa. So suchým krmivom sa obzvlášť ľahko manipuluje. Odvážte dennú dávku krmiva a nechajte psa, aby ich počas dňa konzumoval podľa svojej chuti. Tak bude mať Váš pes dostatok zábavy a zároveň nestratí svoju štíhlu líniu. Krmivo prispôsobte podľa vývoju Vášho psa. Happy Dog ponúka pre každého psa vhodné granuly. Od juniorského až po seniorské krmivo, cez mini granuly alebo lahodné variácie pre psov trpiacimi potravinovými neznášanlivosťami.

australian shepherd Šteniatko

Uvoľnene vonku

Zamestnanie šteniat – na prechádzkach to ide samo! Tiež tu ale platí: začnite pomalými krokmi! Jednoduchým pravidlom môžete odhadnúť maximálnu dĺžku času, ktorý by ste mali byť so psom na prechádzke. Každým ďalším mesiacom jeho života môžete predĺžiť čas pobytu vonku o 5 minút. To znamená: ak má Vaše šteniatko štyri mesiace, môžete s ním byť asi 20 minút vonku. Potom je vždy potrebná prestávka, aby sme nepreťažili jeho kostru a svaly. Psíka kroťte, ak sa príliš blázni. Až vo veku od 12 do 18 mesacov – v závislosti od veľkosti dospelého psa – je tento dospelý. Nenechajte Vášho mladého psa chodiť po schodoch a predtým, než s ním začnete robiť šport, ho vezmite na prehliadku k veterinárovi.

Hry a veľa zábavy!

Schovávanie kúskov krmiva je skvelá možnosť ako zabaviť šteniatko. Poschovávajte kúsky krmiva po byte alebo v záhrade a nechajte svojho zvedavého sliediča jednoducho hľadať! Postupne zvyšujte obtiažnosť hry. Neskôr môžete granuly schovať tiež pod papierové poháriky. Aj keď Váš pes pôsobí skúsenejšie a bystrejšie: na svoju maškrtu sa bude vždy tešiť! Tip: Od siedmich mesiacov môžete zvoliť bežné krmivo pre juniorov, ktoré je nielenže optimálne prispôsobené na potreby mladých psov, ale skladá sa aj z väčších granúl.

Happy Dog junior

Happy Dog Junior Original

  • Prémiové plnohodnotné krmivo pre mladých psov stredných a veľkých plemien vo veku medzi 7- 18 mesiacmi
  • Vyvážený pomer energie a proteínov
  • Bez gluténu: vhodné i pre mladých psov s citlivým trávením

Zamestnanie šteniatka s hračkami

Veľa psov s pribúdajúcim vekom stráca chuť sa hrať, obzvlášť veľké plemená psov. Užívajte si teda čas, keď je Váš pes v šteniatkovskom veku a má veľkú radosť z hry. Popri hre „schovávanie krmiva“ prichádzajú do úvahy tiež rôzne hračky pre psy. Skákajúca loptička motivuje veľa psov k radostnému chytaniu. Dávajte pozor, aby sa Vaše šteniatko pri naháňaní sa za loptičkou príliš nepreťažilo, a tiež dbajte na to, aby sa loptička nedala prehltnúť. Plyšové hračky pre psov, či už so zvukom alebo bez, psy radi nosia. Doprajte psíkovi jednu alebo dve plyšové hračky, ktoré môže hrdo predstavovať ako svoju korisť. Hračka pre psy vyrobená z krútenej bavlnenej tkaniny sa perfektne hodí na ťahanie a žuvanie. Takáto hračka môže byť pre psa veľmi príjemná počas výmeny zubov.

Inteligenčné hračky pre šteniatka

Malý ale mocný: Tiež mladé psy milujú hlavolamy. Aj keď rozsah pozornosti mladých psov nie je príliš veľký, psy sú veľmi zvedavé už keď sú šteniatka a radi riešia malé hádanky. Majte však na pamäti, že šteniatka potrebujú každý deň niekoľko hodín spánku a zodpovedajúco tomu tiež veľa prestávok. V opačnom prípade sa preťažia, čo zníži účinok učenia. V zásade sa inteligenčné hračky pre šteniatka odporúčajú vo veku od piatich až šiestich mesiacov. Inteligenčné hračky fungujú rovnakým spôsobom. Pes sa snaží dostať maškrty skryté v hračke. Hľadanie mu pritom sťažuje určitý mechanický systém. Napríklad musí pes pohybovať prvkami alebo páčkou, aby sa k maškrte dostal. Ak sa mu to podarí, zažije pocit úspechu prostredníctvom odmeny vo forme maškrty. Inteligenčné hračky existujú v rôznych prevedeniach. Miera obtiažnosti sa tiež líši. Šteniatku spočiatku doprajte jednoduché inteligenčné hračky. Keď bude psík starší, môžete vyskúšať komplikovanejšie hračky.

Zamestnanie šteniatka: v pokoji je sila

Vo všeobecnosti mladé psy veľa spia. Vedia stráviť až 20 hodín denne driemaním a odpočinkom. Niet divu, pretože majú veľa toho na spracovanie a čas odpočinku je dôležitý. Môže to znieť čudne, ale: Okrem základnej poslušnosti naučte svojho psa aj relaxovať. Samozrejme, nemal by sa nudiť. Kto svoje šteniatko stále zamestnáva a „tlačí“, bude mať neskôr veľmi náročného psa, ktorý nevie oceniť kľud. Vychutnajte si jedno alebo dve popoludnia na pohovke so svojím šteniatkom.

Želáme Vám krásne strávený čas s Vaším novým zvieracím spoločníkom!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.