12 otázok pre chovateľov psov pri kúpe šteniatka

Šteniatka husky

Našli ste už svoje obľúbené plemeno? Potom sa iste nemôžete dočkať, kedy si budete smieť vziať malé šteniatko so sebou domov. Aby ste sa však neskôr vyhli nepríjemným prekvapeniam, mali by ste si kúpiť Vami vybrané plemeno od renomovaného chovateľa. S nasledujúcimi 12 otázkami si môžete overiť serióznosť chovateľa.

Jedno slovo vopred

Akonáhle uvidíte sladké šteniatko, ako radostne vrtí so svojím malým chvostíkom a zvedavo sa na Vás pozerá svojím dôverným pohľadom, je často príliš neskoro na rozhodovanie z rozumu. Bohužiaľ, to vedia tiež pochybní obchodníci so zvieratami, ktorí sa snažia zarobiť rýchle peniaze s chorými, ustrachovanými a zle socializovanými šteňatami. A aj keby sme vedeli, že tento predávajúci nie je seriózny, máme potrebu dať aspoň jednému z jeho nevinných psov príležitosť na lepší život. Ale buďte opatrní, nerobíte tým láskavosť ani pre seba, ani pre zviera!

Prečo je dôležitá kúpa šteňaťa od renomovaného chovateľa

Určite si želáte zdravého a psychicky stabilného psa, z ktorého sa Vy a Vaša rodina budete tešiť mnoho rokov. Nad poruchami správania, chorobami a častými návštevami veterinárneho lekára určite nepremýšľate. Ten, kto si však šteňa zakúpi tzv. z kufra auta od nejakého množiteľa, musí bohužiaľ s tým počítať. Zdanlivá výhodná kúpa sa rýchlo ukáže ako nákladová pasca, pretože veterinárne náklady často mnohonásobne prevyšujú cenu, za ktorú ste šteniatko kúpili. V neposlednom rade nákupom podporujete zločinecké machinácie predajcov domácich zvierat, čím utrpenie zvierať naďalej pokračuje. Preto si starostlivo vyberte chovateľa, od ktorého hodláte šteniatko kúpiť. Seriózny chovateľ si starostlivo vyberá svojich chovných psov podľa predpísaných kritérií. Zdravie a psychická stabilita sú vždy v popredí. Vylúčením chorých psov alebo zvierat, ktoré vykazujú nežiaduce správanie, chovateľ zabezpečuje, že plemeno môže pretrvávať a vy dostanete šteňa, u ktorého sa nemusíte obávať zlých prekvapení.

Hľadanie chovateľa a prvý osobný kontakt

Opýtajte sa iných majiteľov psov alebo združení chovateľov psov určitých plemien na adresy serióznych chovateľov plemena. Pri vykonávaní prieskumu na internete by ste sa mali uistiť, že chovateľ je registrovaný v združení alebo má registrovanú chovateľskú stanicu. Kontaktujte chovateľa a požiadajte ho o termín osobnej schôdzky na mieste. Prvé dôležité otázky môžete položiť po telefóne, aby ste sa uistili, či sa Vám vôbec oplatí k chovateľovi cestovať. Návštevu chovateľa, prezretie si chovateľskej stanice, šteniatok a osobný rozhovor na mieste, samozrejme, nemožno nahradiť telefonátom. V každom prípade by ste mali položiť chovateľovi nasledovných dvanásť otázok. Seriózny chovateľ ocení Váš záujem a ochotne Vám podrobne zodpovie nasledovné otázky.

12 dôležitých otázok pre chovateľa

 • Ukážete mi Vašu chovateľskú stanicu?

Seriózny chovateľ Vám ochotne ukáže svoje priestory a ubytovanie svojich psov. Uistite sa, že chovateľská stanica je čistá a šteňatá vyrastajú v jasnom, priestrannom, vyhrievanom a priateľskom prostredí. Mali by mať zabezpečený dostatok pitnej vody, hračiek a tiež by mali mať úzke spojenie s rodinou chovateľa. Aby sa chovatelia mohli primerane starať o dojčiacu sučku a jej šteniatka, zvyčajne nemajú šteniatka po celý rok a hlavne nie niekoľko vrhov súčasne.

šteniatka © muro / stock.adobe.com
 • Môžem sa v pokoji pozrieť na šteniatka?

Ak má chovateľ šteňatá doma, určite Vám tie sladké huňaté klbká hrdo ukáže. A aj keď Vám pri pohľade na ťarbavé šteniatka poskočí srdce a najradšej by ste si ich hneď všetky vzali domov, mali by ste si ich najprv čo najlepšie poobzerať. Pôsobia šteniatka celkovo zdravým dojmom a je miesto kde sa nachádzajú čisté a udržiavané? Ako vyzerá ich srsť a ako sa správajú? Šteniatka sú od prírody otvorené, zvedavé a rady sa pohybujú. V prípade, že o Vašu návštevu neprejavujú záujem, apaticky polihujú v rohu, pôsobia úzkostlivo alebo majú nafúknuté bruško, mali by ste sa zdržať nákupu.

 • Môžem vidieť matku šteniatok?

Pre optimálny začiatok do života by šteniatka mali zostať so svojou matkou najmenej osem týždňov. V mnohých krajinách to dokonca stanovuje zákon. Ak malé šteniatka žijú u chovateľa bez matky, je to známka pochybného obchodu so šteňatami. Samozrejme, niektorí kriminálni obchodníci to vedia a ukážu svojim zákazníkom, ak sa títo pýtajú na matku šteniatok, nejakú inú psiu sučku. Preto pozorne sledujte a pozorujte ako sa sučka správa voči šteniatkam. Ak o ne neprejaví žiadny záujem, prípadne ich odháňa, pravdepodobne nie je ich matkou. Dávajte tiež pozor na to, aký je vzťah medzi matkou šteniatok a chovateľom. Pozorujete úzke, milujúce a priateľské spojenie medzi týmito dvoma, alebo sa zdá byť ich vzťah skôr drsný a poznačený nedôverou? V tomto prípade by ste sa mali vybrať ísť hľadať iného chovateľa.

 • Čo o mne potrebujete vedieť?

Chov čistokrvných psov vyžaduje veľa úsilia a odhodlania od chovateľa. Bez skutočného záujmu o chovateľstvo by chovateľ pravdepodobne nevydržal prísne podmienky chovu, testy vykonávané chovateľským združením, dlhé hodiny na výstavách psov a bezsenné noci pri gravidnej sučke. Samozrejme, chovateľ tiež zarobí nejaké peniaze predajom svojich šteniat, avšak v pomere k času, koľko sa práci venuje, je vidno, že pri chovateľstve ide primárne o lásku k psiemu plemenu a jeho zachovanie. Kto veľa investuje, chce samozrejme tiež vedieť, že jeho milovaným šteniatkam sa v ich novom domove dobre darí. Takže sa nečudujte, ak sa Vás vypytuje na Vaše okolnosti, Vašu prácu a budúce plány, ale vnímajte to ako pozitívne znamenie, že ste našli dobrého chovateľa. Čím lepšie Vás chovateľ spozná, tým lepšie dokáže posúdiť, či plemeno vo všeobecnosti a ktoré šteňa sa ku Vám a k Vášmu štýlu života hodí.

 • Sú šteňatá očkované, odčervené a začipované?

Chovatelia sú povinní očkovať svoje šteniatka včas. V ôsmich týždňoch sú šteniatka očkované proti hepatitíde, leptospiróze, parvoviróze a psinke. Požiadajte chovateľa, aby Vám ukázal očkovací preukaz, skontrolujte jeho pravosť a všimnite si, či sú v preukaze zapísané všetky povinné očkovania. Ak máte kontakt s chovateľom pred prvým očkovaním, môžete sa ho tiež opýtať, či ho môžete sprevádzať k veterinárnemu lekárovi. Spýtajte sa aj na meno a adresu príslušného veterinárneho lekára a zistite, či boli šteňatá začipované a pravidelne odčervované.

 • Sú k dispozícii všetky potrebné dokumenty?

Psy z oficiálne uznaného chovu sú registrované a majú rodokmeň, ktorý by Vám chovateľ mal ochotne ukázať. S tým sú spojené rôzne testy vhodnosti a zdravotné testy psov schválených na chov. Tieto kompletné dokumenty musí mať seriózny chovateľ k dispozícii. Prezrite si dobre certifikáty a rodokmeň psa a pýtajte sa. Chovateľ si zvyčajne svojho chovného psa veľmi presne vyberá a určite Vám s radosťou svoj výber odôvodní.

 • Ste členom uznaného klubu chovateľov alebo združenia chovateľov určitého plemena?

Seriózni chovatelia plemena sú zvyčajne organizovaní prostredníctvom oficiálneho klubu chovateľov plemena. Ak ide o uznané psie plemeno, združenie je spojené s nadradeným združením (v Nemecku VDH). Nechajte si predložiť dôkaz o členstve chovateľa. Pri hľadaní chovateľa by ste mali v najlepšom prípade kontaktovať iba chovateľov, ktorých adresy nájdete na webovej stránke klubu chovateľov.

 • Prečo ste sa rozhodli pre toto plemeno?

Ako už bolo uvedené v bode č. 4: Ak chcete chovať psov, vyžaduje to veľa nadšenia pre plemeno, pretože s týmto veľmi časovo náročným „hobby“ nezbohatnete. Takže chovateľ bude mať na to určite dobré dôvody, prečo sa rozhodol chovať „svoje“ plemeno. Prečo je toto plemeno pre neho tak výnimočné? Čo oceňuje na práci s týmito psami? V osobnom rozhovore so skúseným chovateľom sa môžete o plemene veľmi veľa dozvedieť. Skontrolujte, či Vaše pohnútky k výbere tohto plemena zodpovedajú skúsenostiam a zážitkom chovateľa s daným plemenom. Rozhovor s chovateľom, ktorý má s plemenom dlhoročné skúsenosti, je často veľmi poučný a nemôže byť nahradený žiadnym opisom plemena v knihách alebo na internete.

Samoyed šteniatka © sushytska / stock.adobe,com
 • Aké krmivo podávať svojmu šteniatku?

Správna výživa zohráva rozhodujúcu úlohu v zdraví šteniat. Ak prvých šesť až desať týždňov stále dostávajú všetky dôležité živiny prostredníctvom materského mlieka, musia si potom postupne zvyknúť na vlastné krmivo. Malé šteniatka potrebujú dvakrát až štyrikrát toľko energie a živín ako dospelí psi, čo znamená, že potrebujú špeciálne krmivo pre šteňatá, ktoré je perfektne prispôsobené ich potrebám. Vysokokvalitným krmivom pre šteňatá seriózny chovateľ zabezpečuje, že šteňatá dostanú všetky potrebné živiny v tom správnom množstve, aby mohli zdravo rásť a vyhli sa neskorším zdravotným ťažkostiam. Chovateľ Vám určite ochotne zodpovie Vaše otázky ohľadom krmiva a zároveň Vám odporučí výživový plán pre šteniatko počas jeho prvých týždňov v novom domove.

 • Ako šteniatka socializujete?

Prvé týždne života psa sú veľmi dôležité pre jeho neskorší život. Úzky kontakt so svojou psou matkou, spolužitie so svojimi súrodencami a intenzívna starostlivosť od chovateľa a jeho rodiny šteniatko ovplyvňujú a zabezpečujú, aby mohlo prechádzať svojím ďalším životom s istotou a bez strachu. Už vo svojich prvých týždňoch by sa malo šteniatko oboznamovať s predmetmi a situáciami každodenného života, s ktorými sa bude bežne stretávať: ostatné psy, rôzni ľudia, deti, zvuky kuchynských spotrebičov, automobilov alebo motocyklov. Úspešná socializácia je nevyhnutná pre vyvážený, nebojácny charakter psa a jeho psychickú stabilitu. Pritom je však dôležité, aby šteniatko nebolo preťažené.

Seriózny chovateľ má zvyčajne presný plán, ako socializuje svoje šteniatka v prvých týždňoch, počas ktorých s ním žijú. Postará sa o to, aby pred odovzdaním do ich novej rodiny čo najviac toho spoznali, no zároveň dbá o to, aby neboli preťažené návštevami cudzích ľudí, iných domácich miláčikov, hlukom vysávača, televízora, či šuchotajúcimi vreckami. Bude Vám schopný vysvetliť, na čo presne šteňatá sú už zvyknuté a do akej miery by ste mali v socializácii šteniatka doma, či v každodennom živote pokračovať.

 • Koľko šteňa stojí a existuje zmluva o predaji?

Samozrejme, že s chovateľom budete musieť tiež prediskutovať obchodné veci a bezpochyby Vás bude zaujímať kúpna cena, ktorú za svoje šteniatka požaduje. Čistokrvné psy zvyčajne stoja medzi 800 a 1 200 eur. Cena sa samozrejme môže líšiť v závislosti od plemena a chovateľa. Ak je však cena výrazne nižšia ako priemerná cena, mali by ste byť skeptickí. Chovateľ investuje do svojich psov veľa času a tomu zodpovedajúco aj veľa peňazí, jazdí s nimi k veterinárovi, vykonáva testy, necháva ich očkovať a odčervovať, jazdí so sučkou na krytie, stará sa o dostatok krmiva, starostlivosť a zábavu zvierat a zúčastňuje sa na ďalších školeniach. Cena 1 000 eur je preto oprávnená a na požiadanie Vám určite bude vedieť vysvetliť ako cenu vyčíslil.

Seriózny chovateľ tiež odovzdá svojich psov len s kúpnou zmluvou. Okrem dohodnutej kúpnej ceny a kontaktných údajov kupujúceho a chovateľa sú dôležité informácie o zodpovednosti chovateľa, ako aj identifikačné znaky psa, ako sú plemeno, pohlavie, číslo plemennej knižky a číslo čipu šteňaťa.

 • Môžem sa vrátiť?

Pes prinesie veľa zmien do života svojich majiteľov, a preto by mala byť kúpa domáceho miláčika dobre uvážená. Chovateľ Vám môže pri tomto dôležitom rozhodovaní poradiť a určite Vás nebude ku kúpe prehovárať alebo tlačiť. Skôr Vám podrobne vysvetlí, čo psy tohto plemena potrebujú, koľko potrebujú výbehu, či si dobre vychádzajú s malými deťmi a aké požiadavky kladú na starostlivosť, výživu a výchovu. Ak sa pri prvej návšteve neviete rozhodnúť, je to celkom normálne a odporúča sa nechať si čas na rozmyslenie. Opýtajte sa chovateľa, či môžete šteňatá opäť navštíviť, aby ste ich bližšie spoznali. Každé šteňa je individuálne a čím lepšie Vás chovateľ spozná, tým ľahšie bude pre neho vybrať šteniatko z vrhu, ktoré sa k Vám perfektne hodí, a s ktorým prežijete veľa radostných rokov.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.