Psie zmysly

pes

Všetky psie zmysly pohromade?

Psie zmysly neprestávajú človeka fascinovať. Psy majú omnoho viac rozvinutejší sluch, čuch aj orientačný zmysel ako ľudia.

Pes spoznáva svet čuchom

Najdôležitejším zmyslovým orgánom človeka je oko. U psa je to ňufák. Pomocou neho preskumáva a objavuje okolie. Ňufák slúži ako informačná centrála, ďalekohľad aj alarm. Pes má nielen lepší čuch než človek, ale dokáže takisto lepšie vnemy rozlišovať a interpretovať. Pes čuchom zistí, či sme nahnevaní alebo úzkostliví, ako staré sú stopy, aké správy mu zanechali ostatní psi, alebo či je napr. pod lavínou pochovaný človek. To, či pachy vycíti z ovzdučia alebo zo zeme, nie je rozhodujúce. Ak ide o čuch, pes je naozajstným odborníkom.

Neprekonateľný psí sluch

Čo sa sluchu týka, sú psy vybavení omnoho lepšie ako ľudia. Ušnica psa obopína 17 svalov, vďaka ktorým pes môže hýbať ušami. Psy s prirodzene vztýčenými ušami môžu uši používať ako radar k lokalizácii zvuku. Pes človeka predbehne nielen anatomickými vlastnosťami zvukových orgánov, ale tiež vnímaním vibrácií. Zatiaľ čo ľudské ucho je schopné vnímať zvukové vlnenie do max. frekvencie 20 000 hertzov, psí sluch zvládne dvojnásobok. Na tomto princípe funguje aj vysokofrekvenčná píšťalka. Pes rozlišuje lepšie než človek čuchom a sluchom. Rospozná zvuk motora rovnako ako automechanik, počuje kroky z veľkej vzdialenosti a vie, či ide o poštára alebo doručovateľa. Nie je sa preto čomu čudovať, že človek poveril psa rolou strážcu.

Chuť u psa

Chuť hrá u psov dôležitú úlohu. Jazyk má u psov dve základné funkcie: po prvé sa vďaka svojej pohyblivosti stará o príjem tekutín a po druhé sa stará o chladenie, pretože na jazyku prebiehae odparovanie vody. Chuť hrá čiastočne rolu aj v prijímaní krmiva, ale tu je dôležitejší čuch. Ak krmivo psovi nevonia, chuť stráca celý význam.

Hmat

Fúzy u psa nehrajú tak dôležitú úlohu ako u mačky. Síce pomocou nich môže „hmatať”, pretože sú spojené s citlivými nervovými kožnými bunkami, ale veľký význam tento zmysel pre psa nemá.

Nevýrazný zrak

Ak ide o zrak, psy sú v porovnaní s človekom v nevýhode. Nevidia dobre na diaľku a nemajú ani schopnosť rýchlo zaostriť na predmety v blízkosti. Avšak napr. chrty majú vďaka úzkej hlave veľký zorný uhol (až 270°C) a vidia dokonca aj dozadu. Táto zvláštna schopnosť je však u psov výnimkou. Obecne platí, že psy veľmi dobre identifikujú akýkoľvek pohyb. Preto je väčšina psích plemien vhodných ako vodiace psy. Nedostatočný zrak ľahko nahradia skvelým čuchom.

Fascinujúca súhra

Čo nás na psoch (a na všetkých zvieratách) vždy tak prekvapuje, sú nielen výnimočné zmyslové schopnosti, ale tiež ich vzájomná súhra. Zdá sa, ako keby aj zvieratá mali šiesty zmysel. Ako inak môže pes vedieť, že sa chystáme odísť z domu? Ako nájdu vtáky cestu späť po skončení zimy? A ako vie hus, že neďaleko vypukol požiar? Čo je pre zvieratá samozrejmé, vníma človek takmer ako zázrak.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.